Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stara ładowarka Ni-Cd a akumulatorki Ni-HM

TomekxD 02 Jan 2015 22:37 1953 5
 • #1
  TomekxD
  Level 29  
  Witam! Posiadam akumulatorki Ni-HM firmy Kodak 2100mAh(te z biedronki :)) oraz starą ładowarkę Philips PNC 251. Służy ona do ładowania akumulatorów Ni-Cd. Wg nalepki na niej ładowanie akumulatora Ni-Cd o pojemności 0.7Ah(AA) ma trwać 7 godzin. Czy mogę bezpiecznie ładować nią wspomniane wcześniej akumulatory Ni-HM? Jeśli tak to ile czasu powinno trwać takie ładowanie?

  Z dostępnej w sieci naklejki znamionowej(niestety na moim urządzeniu jest nieczytelna w tym miejscu)wynika, że wyjście prądu to 1-4X 1.2V 90-140mA.


  Moderatorów proszę o przeniesienie do innego działu jeśli ten jest zły.
 • #2
  kspro
  Level 27  
  Generalnie rzecz biorąc w tej ładowarce możesz ładować dowolne akumulatorki tylko musisz samemu pilnować żeby ich nie przeładować.

  Kiedyś standardową metodą ładowania akumulatorów NiCd było ładowanie prądem 0.1C (C - pojemność akumulatora) przez 14 godzin (Slow Charge), dopiero później pojawiły się akumulatorki, które można było ładować większym prądem na poziomie 0.3C (Quick Charge), przez co czas ładowania był dużo krótszy. Twoja ładowarka ładowała metodą pośrednią pomiędzy Slow Charge a Quick Charge, oczywiście w odniesieniu do dawniejszych akumulatorów o pojemności 700mAh, bo przy obecnych pojemnościach to będzie zawsze Slow Charge. Prąd ładowania nie jest stabilizowany, co wynika z prostoty budowy. Mam podobną ładowarkę Sanyo i wiem co jest w środku: transformator, prostowniki na diodach, oporniki do ograniczenia prądu i diody LED do sygnalizacji ładowania. W tak prostym układzie prąd ładowania nie jest stabilizowany tylko maleje w miarę wzrostu napięcia na akumulatorze, stąd określenie prądu na 90-140mA w przybliżeniu.

  Dla przykładowych akumulatorków 700mAh prąd ładowania 140mA to 0.2C, stąd czas ładowania określony na 7 godzin (czyli dwukrotnie mniej niż dla Slow Charge 0.1C). Dla akumulatorów 2100mAh prąd ładowania 140mA to 0.067C, więc półtora raza mniej niż dla Slow Charge 0.1C, powinieneś więc ładować półtora raza dłużej, czyli jakieś 20-21 godzin, nie więcej. Jakiekolwiek przeładowanie NiMH jest dużo bardziej szkodliwe niż w przypadku NiCd i skraca ich żywotność. Tak zwane Trickle Charge, czyli doładowywanie małym prądem po zakończeniu właściwego ładowania, wynosi 0.05-0.1C dla NiCd i 0.05C lub nawet mniej dla NiMH i z tego powodu krąży opinia, że ładowarki przeznaczone pierwotnie dla NiCd nie nadają się do ładowania NiMH, natomiast odwrotnie jest OK.

  Na szczęście w Twojej ładowarce prąd jest niewielki i będzie jeszcze malał w miarę wzrostu napięcia na akumulatorach, więc ryzyko przeładowanie nie jest zbyt duże (końcowe 90mA to tylko 0.043C). Dla tak małego prądu efekt nadmiernego nagrzewania się akumulatorów raczej nie wystąpi (zwłaszcza dla NiMH), więc pozostaje tylko ścisłe pilnowanie czasu. Oczywiście te 20 godzin dotyczy całkowicie rozładowanych akumulatorków, jeżeli akumulatorki nie są całkiem rozładowane to albo rozładuj je przedtem do końca albo ładuj odpowiednio krócej.

  DODANE
  Zbyt głębokie rozładowanie jest szkodliwe tak samo jak przeładowanie, a rozładowanie aż do zera wręcz zniszczyłoby akumulator. W "inteligentnych" ładowarkach rozładowywanie przeprowadza się zadanym prądem aż do momentu, gdy napięcie spadnie do 0.9V, w "domowych" warunkach raczej nie będzie takiej możliwości, bo trzeba by podłączyć jakieś obciążenie i non-stop mierzyć napięcie miernikiem, by we właściwym momencie zakończyć rozładowywanie. Tym niemniej jakieś rozładowanie należy przeprowadzić, choćby nawet prowizoryczne, inaczej czas ładowania 20 godzin może okazać się zbyt długi i żywotność akumulatorków spadnie. Trzeba się liczyć z tym, że akumulatory mogą wymagać ponownego ładowania, pomimo że nie zostały rozładowane do końca, na przykład fotoaparaty cyfrowe są całkiem prądożerne i na tyle wymagające pod względem napięcia, że przedwcześnie sygnalizują zużycie baterii.

  W tej sytuacji najlepiej podłączyć do akumulatorka jakąś małą żarówkę na tak długo aż prawie przestanie świecić. Zrób sobie prosty próbnik/obciążenie w postaci oprawki z żaróweczką od latarki 2.5-3.5V/0.2-0.3A i kabelkami, coś takiego bardzo się też przydaje gdy trzeba na przykład posegregować zużyte baterie (często okazuje się, że nie wszystkie są całkiem wyczerpane i można je jeszcze do czegoś użyć, gdzie pobór prądu nie jest zbyt duży). Rzecz jasna, wskazania takiego próbnika są bardzo orientacyjne, ale w sytuacji, gdy ładowarka jest nie od pary, w zupełności wystarczą, a przynajmniej odpadnie zabawa z miernikiem. Jeżeli po podłączeniu próbnika żarówka na chwilę rozbłyśnie i zaraz przygaśnie, to akumulatorek jest już w pełni rozładowany (chociaż bez obciążenia będzie na nim 1.2V). Możesz wstępnie obciążać po dwa akumulatorki połączone szeregowo, przy wyższym napięciu rozładowanie będzie szybsze, ale pod koniec radziłbym sprawdzić każdy akumulatorek oddzielnie, bo może się okazać, że jeden jest już całkiem rozładowany a drugi jeszcze nie. W takiej sytuacji prąd pochodzący od silniejszego akumulatorka mógłby przebiegunować słabszy, a to jest bardzo szkodliwe.

  To wszystko co tu opisałem to rzecz jasna prowizorka, która nie gwarantuje osiągnięcia pełnego czasu życia akumulatorków deklarowanego przez producenta, ale jeśli kupiłeś akumulatorki w Biedronce, to nie przypuszczam żebyś zaraz chciał wydać półtorej stówy na porządną ładowarkę. Jeśli jednak udałoby Ci się wykorzystać te akumulatorki zamiast baterii chociaż z kilkadziesiąt razy, to już koszt zakupu by się zwrócił i to z nawiązką.
 • #3
  TomekxD
  Level 29  
  A jakie napięcie uznać za całkowite rozładowanie? 0.0?
 • #4
  Aqumulator
  Level 12  
  Nigdy nie doprowadzaj do zera, dla akumulatorków NI-MH za rozładowanie uznaje się napięcie 0,9 - 1 V. Więc jeśli możesz zmierzyć napięcie, to rozładowuj do poziomu 0.9V i nie dopuszczaj do dalszego spadku napięcia.
 • #5
  TomekxD
  Level 29  
  A ile czasu ladowac od tych 0.9V?
 • #6
  Aqumulator
  Level 12  
  Myślę, że przy prądach ładowania z zakresu 90-140mA, ładowanie powinno trwać około 20-22 godzin. Polecam jednak sprawdzanie w ostatnich godzinach ładowania czy nie zauważysz znacznego wzrostu temperatury. Jeśli pod koniec akumulatorki zrobią się zauważalnie cieplejsze niż w trakcie reszty procesu ładowania, to można trochę skrócić.