Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ALAN 87 - Podłączenie miernika częstotliwości, piątki poza zatrzaskiem

pniewy 03 Sty 2015 05:50 4248 13
  • #1 03 Sty 2015 05:50
    pniewy
    Poziom 9  

Dzień dobry.
    Kupiłem do samochodu CB radio ALAN 87. Radio ma AM,FM,SSB. Kupiłem na allegro taki mały czarny miernik częstotliwości do CB, który po podłączeniu do gniazda antenowego pokazuje częstotliwość nadajnika. Radio w tzw zatrzasku jest 200HZ powyżej tzw "piątek" Jak można poprawić żeby w zatrzasku były dokładnie "piątki"?
    Spotkałem się z takimi rozwiązaniami że na USB w zatrzasku były "piątki" a w AM FM w zatrzasku były zera. Czy jest to trudne do zrobienia mając miernik częstotliwości i czy w/w miernik się do tego nadaje? Do miernika mam również tzw "sondę" tzn płytkę która można przylutować do masy i odpowiedniego punktu na płycie głównej Alan 87. Czy ktoś z Państwa ma wiedzę gdzie "zainstalować" tą "sondę" na płycie, żeby pokazywał częstotliwość odbiornika i nadajnika? Pozdrawiam

0 13
  • #2 03 Sty 2015 07:06
    gringocorp
    Poziom 13  

Jaki model miernika posiadasz?

0
  • #3 03 Sty 2015 09:29
    pniewy
    Poziom 9  

Dzień dobry
    Taki sam jak tu

0
  • #4 03 Sty 2015 16:48
    .Labrador
    Poziom 25  

pniewy napisał:
    Do miernika mam również tzw "sondę" tzn płytkę która można przylutować do masy i odpowiedniego punktu na płycie głównej Alan 87. Czy ktoś z Państwa ma wiedzę gdzie "zainstalować" tą "sondę" na płycie, żeby pokazywał częstotliwość odbiornika i nadajnika? Pozdrawiam

W punkcie na płycie TP3, lutujesz sondę :arrow: gorący, do TP3 , masę sondy,np. do ekranowanej obudowy filtra.
    Jeżeli kupiłeś miernik, z zaprogramowanym przeliczaniem częstotliwości ,to częstotliwość będzie taka, jak z wyjścia gniazda antenowego (w AM/FM,w SSB ),jeżeli jest to tylko miernik częstotliwości, to z punktu TP3, będziesz widział tylko pośrednią.

pniewy napisał:
    Radio w tzw zatrzasku jest 200HZ powyżej tzw "piątek" Jak można poprawić żeby w zatrzasku były dokładnie "piątki"?

Możesz skorygować to, pe-erkiem V21.ustawisz TX w zatrzasku w piątki. ALAN 87 - Podłączenie miernika częstotliwości, piątki poza zatrzaskiem

Ale to tylko po części rozwiązanie, by całość doprowadzić do ładu należy wybrać między AM/FM a SSB, oby skorygować prawidłowo wszystkie modulację, to niestety, zostają filtry, lecz bez odpowiedniej wiedzy, nie proponuje ingerencji w nie.
    Życzę powodzenia :spoko:

0
  • #5 04 Sty 2015 00:48
    pniewy
    Poziom 9  

Dobry wieczór.
    Jutro to jest w poniedziałek postaram się postąpić według wskazówek i opiszę swoje spostrzeżenia. Pozdrawiam.

0
  • #6 04 Sty 2015 10:35
    pawel01
    Poziom 24  

Jest jesze jeden sposób podłączenia miernika częstotliwości, tak jak w Alanie 555 do złączki w okolicy syntezy tylko trzeba dolutowac jakis mały kondensator. Sygnał idzie dość stabilnie i podłączenie miernika nie zakłóca pracy radia. Mam tak u siebie podłączone.

0
  • #8 04 Sty 2015 17:24
    pniewy
    Poziom 9  

Idąc za ciosem..... Mam w garażu radio Superstar 3900 które głównie nasłuchuje kanał 19. Przy pomocy miernika o którym pisałem wyżej okazało się że bandy Low są przesunięte o 2KHZ względem band HI. W zatrzasku nie są "piątki" tylko "trójki".
    Pamiętam że w Superstarze 3000 była to kwestia korekty cewką. Czy ma ktoś z Państwa wiedzę jak to poprawić? Poniżej zdjęcie tego radiotelefonu.

0
  • #9 04 Sty 2015 18:06
    .Labrador
    Poziom 25  

pniewy napisał:
    Idąc za ciosem

Idź za ciosem :ok:, to są radia bliźniaczo podobne, robisz to samo, jak wyżej pisałem.

0
  • #10 04 Sty 2015 19:42
    pniewy
    Poziom 9  

Tak myślalem. Wolalem sie jednak upewnic, gdyż różnią się stopniami końcowymi mocy, tym przełącznikiem Hi/LOW no i nie chciałem eksperymentować na zasadnie "wydawało mi się". Dziękuję i pozdrawiam.

0
  • #11 04 Sty 2015 19:46
    sq6ade
    Poziom 40  

Częstotliwość TX i RX tych modeli ustawia się sześcioma cewkami i jednym PRkiem.
    Musisz mieć częstościomierz (hercmiarkę) z rozdzielczością min 100Hz.

0
  • #13 06 Sty 2015 12:53
    .Labrador
    Poziom 25  

pniewy napisał:
    Czy takie podłączenie kablem ekranowanym nie spowoduje jakiś "powikłań"?

Nic nie spowoduje,widzę tylko że masz trochę okrojoną sondę z jednym tranzystorem, może ma słabą czułość lub felerna.

0
  • #14 06 Sty 2015 14:49
    pniewy
    Poziom 9  

Ok. W takim razie tak zostawię. Gdy mi pokazuje częstotliwość RX i TX nie widzę potrzeby dalszych prac z ustawianiem co do 1Hz poszczególnych band, oraz zatrzasku w obu radiotelefonach. Zamieściłem zdjęcie sondy ze względu na prośbę jednego z użytkowników forum. Dziękuję za pomoc i życzę miłego dnia.

0