Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pomiar temperatury opon motocyklowych

03 Jan 2015 11:55 1023 8
  • Level 8  
    Witam serdecznie.

Interesuje mnie pomiar temperatury opon w motocyklu.
    Główne założenie to stworzenie własnego układu, który w sposób ciągły mogłby mierzyć temperaturę powierzchni opony.
    Po uśrednieniu wyników, przykładowo 10 pomiarów, wyświetlać temperaturę.

Pytanie do Was: czy wiecie jakich czujników można by było użyć?
    Myślałem nad wykorzystaniem dostępnych, tanich pirometrów (tutaj 2 stopnie dokładności w zupełności wystarczą), z których wyjąć chciałbym czujniki i podpiąć pod swój układ pomiarowy.

Czy ktoś z Was próbował czegoś takiego?

Pozdrawiam.
  • Level 35  
    Do tego celu można kupić gotowe czujniki montowane w oponie. Mierzą one ciśnienie i temperaturę a wynik przesyłają radiowo. Zapewne na Allegro znajdziesz wiele różnych modeli.
  • Level 8  
    A czy widziałeś gdzieś takie czujniki w przyzwoitej cenie. Nie zależy mi na ekranie -wręcz by przeszkadzał, natomiast zdecydowanie niezbędny byłby jakiś odbiornik do tego.

Pozdrawiam.
  • Level 35  
    Do czujników oczywiście są dedykowane odbiorniki.
    Jeśli z jakiś powodów chcesz zrobić zrobić coś swojego to możesz poszukać czujników z BT4.0. Dane z nich można odbierać np. na smarfonie, tablecie. PC lub na dowolnym innych urządzeniu z interfejsem Bluetooth Low Energy.
  • Level 8  
    O, brzmi to zdecydowanie zachęcająco bo myśl główna to stworzenie układu, który łączyłby sie ze smartfonem i za pomocą dedykowanej aplikacji wyświetlał odpowiednie dane (temperatura opon, zewnętrzna, silnika, wychył motocykla, przeciążenia itp) na ekranie telefonu.

Kwestia jest taka, aby (najlepiej) czujnik temperatury był bezdotykowy (IR?)
    Czujniki montowane wewnątrz opony wraz z odbiornikiem są drogie (przynajmniej te, które napotkałem).

Dodano po 48 [minuty]:

Natrafiłem także na czujnik TMP006 (Texas Instrument). Maleństwo(1.6mmx1.6mm) dostępne jest także na gotowych płytkach, wykorzystuje interface I2C do komunikacji.
    Czy ktoś może miał styczność z tym czujnikiem?
  • Level 35  
    hofiec wrote:
    Kwestia jest taka, aby (najlepiej) czujnik temperatury był bezdotykowy (IR?)

Moim zdaniem taki czujnik błyskawicznie zostania zachlapany przez błoto i zapewne dość szybko uszkodzony przed uderzający w niego piasek czy kamienie.
  • Level 8  
    Coś w tym faktycznie jest.

A poszukując dalej... miał ktoś do czynienia z czujnikami TPMS nakręcanymi na wentyl?
  • User removed account  
  • Level 8  
    A czy Kolego spotkałeś się z takimi czujnikami "naklejanymi" na ściankę gumy, oraz odbiornikami RF do kupienia? Gdzie szukać (na alle nic tego typu nie widziałem)?
pcbway logo