Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozdzielenie sygnału audio na 3 głośniki łazienkowe + zestaw stereo

Kondordt 03 Jan 2015 14:28 1968 4
 • #1
  Kondordt
  Level 10  
  Witam.
  Potrzebuję pomocy odnośnie rozdzielenia sygnału stereo na 3 głosniki łazienkowe dwudrożne (po jednym na łazienkę) oraz zestaw stereo.
  Co muszę zrobić/kupić, żeby w każdym głosniku łazienkowym słyszeć prawy i lewy kanał? Muzyka odtwarzana z komputera. Ale co dalej? Jaki wzmacniacz, jak przetworzyć sygnał stereo do mono?
 • #2
  dr_z
  Level 17  
  Witam, Stereo na mono dość łatwo zrobić wystarczy zmiksować lewy i prawy sygnał wychodzący z komputera - inaczej zewrzeć je ze sobą za pomocą rezystorów, można zmieścić 2 rezystory we wtyczce jack.

  Rozdzielenie sygnału audio na 3 głośniki łazienkowe + zestaw stereo

  Co do 3 głośników to połączył bym je wszystkie szeregowo i podpioł pod 1 wyjście wzmacniacza, szeregowe połączenie sprawi że spadnie moc, ale domyślam się że w łazience taki głośnik nie ma grać na max tylko umiarkowanie a 1/3 mocy to całkowicie wystarczająco.

  Bezwzględnie należy unikać łączenia równoległego głośników bo to może przeciążyć wzmacniacz.

  Co do wyboru wzmacniacza to nie wiem jakie ma być przeznaczenie takiego systemu, jeżeli to ma być muzyka umilająca pobyt i zagłuszająca szum szczoszka :) to wzmacniacz kompletnie dowolny od 5W do 100W obojętnie jakiej jakości.
 • #3
  Kondordt
  Level 10  
  Witam.
  Głośniki są wszystkie takie same ( 40 W / 6 Ohm ), na pewno nigdy nie bedą grały pełną mocą. Sygnał stereo z komputera trafia do wieży oraz sumatora. Czy wystarczy zrobić rozdzielenie sygnału stereo typu "Y", czyli jakiś rozgałęziacz mini jack?
  Z sumatora wychodzi sygnał mono i trafia do wzmacniacza. Załózmy, że mam jakiś wzmacniacz/amplituner, który ma wyjscie na dwa głosniki. Jak podpiąć głośniki łazienkowe, 3 sztuki szeregowo pod jeden kanał?
 • #5
  Kondordt
  Level 10  
  Wszystko jasne. Bardzo dziękuję za odpowiedzi.