Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje

IgorTM 03 Sty 2015 15:32 2877 1
 • #1 03 Sty 2015 15:32
  IgorTM
  Poziom 9  

  Witajcie. Od ponad miesiąca dłubię w projektorach philips LC3132 oraz Philips Garbo i chciałbym podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami odnośnie wymiany w nich źródeł światła.
  Jako pierwszy projektor kupiłem PHILIPS 3132 bez modułu lampy, więc postanowiłem go przerobić na LED.
  Zamiast oryginalnej lampy założyłem 50W LED COB z soczewką skupiającą 60*. Niestety pomimo tego, że dioda daje dużo światła to bardzo ciężko to światło skupić ponieważ dioda ma bardzo dużą powierzchnię świecenia a dokładając kolejną soczewkę skupiamy światło tylko z jej centralnej części. Doskonale to widać ponieważ w skupionym świetle widać tylko kilka z kilkunastu świetlnych punktów z diody.
  Podsumowując przeróbkę tego projektora na LED, niestety to ślepy zaułek. Obraz da się oglądać ale tylko w pełnym zaciemnieniu pokoju więc efekt trochę rozczarowuje.
  PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje

  Dodano po 25 [minuty]:

  Kolejny Projektorek trafił się PHILIPS GARBO (bliźniak 3132 tylko ma matryce w formacie 16:9) z modułem lampy więc postanowiłem modyfikować go za pomocą lamp wyładowczych wszelkiej maści.
  Zacząłem od sprawdzenia ogniska oryginalnego palnika aby móc jakoś porównać efekty wymiany źródła światła.
  Pierwsza wymiana padła na lampę metalohalogenową 150W.
  Według instrukcji znalezionej w necie wydłubałem środek osadziłem w odbłyśniku włożyłem do projektora i pomimo, że wszystko odpaliło tak jak powinno i nawet przyzwoicie świeciło to obraz był mocno zazieleniony a czerwieni nie dało się skorygować nawet ustawieniami kolorów w projektorze.
  Po dokładnym studiowaniu lektury dowiedziałem się, że jest to spowodowane brakiem filtra UV którym jest powleczona zewnętrzna bańka która niestety została rozbita w celu wyciągnięcia środka.
  Ta modyfikacja niestety się nie sprawdza w projektorze z małym odbłyśnikiem.

  Kolejnym wątkiem który chciałem sprawdzić była wymiana nieszczęsnego metalohalogenu na palnik xenonowy 35W D2S 4300k (taki akurat miałem).
  Tak wiec wydłubałem metalohalogen i wsadziłem xenon. Obniżyłem trochę moc według opisu z forum (dodając opornik 10k i doregulowując potencjometrem).
  Efekt mnie zaskoczył. Projektor świeci jasno, palnik odpala za każdym razem. dokładnie tak samo się zachowuje jak na oryginalnej lampie. Pobór mocy balastu ustawiłem na około 80W i w ten sposób projektor przepracował około 30h.
  Po tym czasie wyciągnąłem palnik żeby wymienić go na Xenona 100W i ocenić zużycie przesilonego palnika. Palnik według mnie nie wygląda na mocno zmęczony a biorąc pod uwagę cenę nowego można go wymieniać nawet raz w tygodniu.
  Po wymianie na Xenon 100W stwierdzam, że to jest jedyna tania metoda dająca najlepsze rezultaty. Obraz jest bardzo jasny kontrastowy i niemalże identyczny jak na oryginalnej lampie.
  W razie pytań piszcie a postaram się odpowiedzieć.
  PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje PHILIPS 3132 - zmiana źródła swiatła - różne koncepcje

  0 1
 • Mitronik
 • #2 11 Lut 2015 20:08
  kvoteh
  Poziom 6  

  Witam.
  Czy projektory trzeba było jakoś oszukać, czy normalnie uruchamia się bez lampy ?

  0