Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ L293NE podłączenie, może ktoś sprawdzić ?

03 Sty 2015 16:28 1662 4
 • Poziom 9  
  Witam !

  Otóż mam pewien problem z podłączeniem tytułowego układu, mianowicie mam dwa zwykłe silniki DC i chciałbym każdym za pomocą 4 (po dwa na silnik) sygnałów sterować obrotami lewo/prawo. Skonstruowałem "takie coś":
  Układ L293NE podłączenie, może ktoś sprawdzić ?

  Kondensatory 47uF 16V. Na każdy input przypada jeden sygnał GPIO ("0" - nic, "1" -2,7v). Ale niestety podanie sygnału/napięcia nie powoduje uruchomienia silników ;/ Może ktoś wie co źle robię ?
 • Poziom 39  
  Kolego zacznij od dokumentacji L293, schemat to jakieś nieporozumienie od kiedy wyjścia mostków H łączy się elektrolitami do masy ! Układ masz wersji NE a więc bez diod zabezpieczających, które obowiązkowo należy dołaczyć zewnętrznie. Również brak jakiejkolwiek filtracji zasilania logiki oraz stopnia mocy, ponadto dla prób statycznych musisz mieć wymuszone stany na wejściach a te na schemacie wiszą w powietrzu na koniec istniej tabela stanów określająca sposób sterowania mostka H. Wartości napięć dla logiki oraz stopnia mocy są dokładnie określone oraz zależne należy pracować w podanym zakresie.
 • Poziom 9  
  Schemat nie jest mój, zaczerpnąłem go z innej strony o robotyce i arduino. Ale masz racje nie zwróciłem uwagi na to że mój układ nie jest wyposażony w diody. Czyli w teorii albo dołożę diody i zrobię takie coś:
  Układ L293NE podłączenie, może ktoś sprawdzić ?

  albo założę inny scalak który ma już diody ?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Nowy schemat jest poprawny tylko jest małe ale będzie działał tylko w zakresie 4,5V - 7V z uwagi na połączenie Vcc1 z Vcc2 . Logika nie może być zasilana napięciem większym niż 7V nadal brakuje filtracji zasilania, polecam rozdzielnie zasilania tak jak zalecane jest to przez producenta, po raz kolejny odsyłam do zapoznania się z dokumentacją L293.
 • Poziom 9  
  Zasilanie mam rozdzielone 5v i 6,3v. W środę kupie L293D z diodami, dzięki za pomoc.