Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

serwer ftp - mapowanie ftp w postaci dysku w eksloratorze?

04 Sty 2015 00:10 4140 13
  • Poziom 7  
    Witam . Mam swój serwer ftp - udostępniam zasoby swojego dysku w PC mojej rodzinie - głównie zdjęcia dziecka i filmy z nim - około 40 gb.
    Potrzebuję jak najprostszego klienta co by rodzinka mogła to spokojnie obsłużyć.
    serwer mam na filezilla, ale klient tego serwera jest dość zamotany i mogą nie pojąć jak to działa, poza tym nie można przeglądać tam zdjęć na zasadzie przewijania kolejnych zdjęć.
    Da się zrobić tak, żeby to było w postaci dysku lokalnego w Moim Komputerze?
    nie chodzi o mapowanie dysku sieciowego bądź skrótu lokalizacji sieciowej bo wtedy oni nie będą mogli nic wysłać na serwer (mi)
    jak to zrobić najprościej?
  • Poziom 27  
    Noooo, tak zeby było łatwo i przez ftp, to można zrobić np. tak: Prawym guzikiem myszy Nowy->skrót i wpisujesz:

explorer.exe ftp://serwer

Jeśli używasz autoryzacji z hasłem, to wtedy taka postać (trochę jawna, no ale ...)

explorer.exe ftp://user:haslo@serwer

Można bez hasła, a wtedy uzytkownik będzie musiał go wpisac w okienku, które się ukaże:

explorer.exe ftp://user@serwer.pl

Oczywiście, że da się z poziomu exploratora i wysyłać bo używasz wbudowanego klienta ftp. Więc jest to coś innego, niż skrót do jakiegoś udziału sieciowego.
  • Poziom 7  
    No więc próbowałem tak i nie da się wtedy na przykład przeglądać zdjęć w przeglądarce plików Windows tylko jest przekierowanie do przeglądarki i w niej otwiera zdjęcia.. Hmm znalazłem narzędzie FTP use ale jeśli uda się stworzyć taki dysk to po wyłączeniu systemu i włączeniu trzeba na nowo wpisywać. Na stronie ferro jest instrukcja jak włączać to w tle, mógłby mi ktoś wyjaśnić jak to wpisać? Tam są jakieś pliki wsadowe, czy power shell a ja tego nie rozumieniu.
  • Poziom 16  
    Hmm serwer FTP to zły pomysł. Może lepsze byłoby rozwiązanie typu ownCloud. Własna chmura danych. Lub jakiś serwer DLNA.
  • Poziom 7  
    A czego zły pomysł? Hmm tych danych jest bardzo dużo i niestety wgrywać je do internetu będzie problem? A co złego jest w FTP? Podejmie się ktoś wytłumaczenia jak to zrobić w Ftpuse 2.0?
  • Poziom 16  
    Bo z założenia protokół ftp nie służy do oglądania zdjęć lub jako dysk sieciowy. Tylko do przesyłania plików. Nie piszę o przesyłaniu plików do netu. Tylko żebyś podobnie jak serwer ftp, założył w domu serwer dlna lub owncloud np :http://demo.owncloud.org. Są to rozwiązania które powinny rozwiązać Twój problem.
    W sumie to nie ma nawet potrzeby bawienia się w serwery tylko udostępnij w sieci folder z materiałami.
  • Poziom 35  
    Ale po co chmury i wymyślni klienci FTP? Łatwiej udostępnić przez SMB (w Windowsie masz wbudowany serwer "udostępnianie plików", na Linuksie instalujesz sambę), a taki zasób możesz łatwo zmapować jako "dysk sieciowy". Jest to wygodniejsze i pozwala na transfer w obu kierunkach.
  • Poziom 7  
    Panowie rodzina jest rozsiana po całej Polsce to jak ja mam im prościej udostępniać dane ze swojego dysku?
    To jaki według Was jest najprostszy sposób?
    Mam publiczne IP, IP peceta, który będzie to obsługiwał jest wciągnięty na adres reservation, sieć jest po skretce do portu WAN w moim routerze tp-link wr543g. Danych jest około 60 gb. Jak zrobić, żeby rodzina z całej Polski mogła w prosty i bezpieczny sposób korzystać z tych danych?
  • Poziom 16  
    Czyli jest to poza siecią lokalną? Więc odpada DLNA i udostępnianie folderów. Pozostaje faktycznie FTP lub własna chmura. Zaletą chmury jest że masz dostęp do plików przez przeglądarkę i dla klienta wystarczy tylko login i hasło. Po Twojej stronie pozostaje tylko zarządzanie takim serwerem. Odpadają wszelkie kombinacje.
  • Poziom 7  
    Zgadza się, poza lokalną.. Ftp też ma dostęp przez przeglądarkę, ale to mnie nie interesuje bo wtedy ktoś z rodziny nie może tego przeglądać jakby to było na jego komputerze. Musi każdy plik pobierać i oglądać dopiero na komputerze. Poza tym przez przeglądarkę nie będzie mógł nic wgrać na ten mój komputer jako na serwer. Filezilla klient jest trochę skomplikowany i też nie można przeglądać zdjęć tak jak to ma miejsce w przeglądarce zdjęć Windows. Skrót w eksploratorze byłby ok gdyby nie fakt, że jak próbuję oglądać zdjęcia z takiego skrótu to otwierają się te zdjęcia w przeglądarce.. Stąd pomysł zrobienia ftpjako dysku lokalnego. Jest taka opcja, ale przerósł mnie ten temat.
  • Poziom 17  
    Witam!!

chisel napisał:
    Można bez hasła, a wtedy uzytkownik będzie musiał go wpisac w okienku, które się ukaże:

explorer.exe ftp://user@serwer.pl

A co w momencie gdy mam w login jako adres e-mail i wtedy się robią dwie małpy w tym adresie;/

Nie mogę podłączyć ftp ani jako dysku zmapowanego ani jako udziału sieciowego;/

Ktoś ma jakiś pomysł jak to ogarnąć??

Pozdrawiam :)
    Piotrek.
  • Poziom 1  
    Niestety wątek umarł ale podpinam się do pytania
    Jeżeli jakoś poradziłeś sobie z tym byłbym wdzięczny o pomoc :)