Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawidłowe połączenie głośników

gargamel12321 04 Sty 2015 12:57 1323 12
  • #1 04 Sty 2015 12:57
    gargamel12321
    Poziom 5  

Siemka. Jak wygląda prawidłowo połączenie równoległe głośników juz pomijając sprawę zwrotnic. sposób 1 czy 2? kolumna składa się z dwóch glosników niskotonowych i drivera. Ile będzie wynosić impedancja kolumny w tym wypadku ? i czy w obu przypadkach impedancja bedzie taka sama ? i ile ohm zwrotnice powinienem kupic ?
    Prawidłowe połączenie głośników

0 12
  • #2 04 Sty 2015 14:33
    marian133
    Poziom 38  

Obydwa połączenia są równoległe.
    Resztę odpowiedzi znajdziesz w internecie (nie szukałeś? wystarczy wpisać "połaczenie szeregowe głośników" i kliknąć "grafika"... zrobisz to szybciej niż ja wkleję tutaj rysunek).

Na resztę pytań (odnośnie zwrotnicy) nie otrzymasz konkretnych odpowiedzi, bo to nie tak działa.
    Jedynie na pytanie "czy w obu przypadkach impedancja bedzie taka sama ?" odpowiedź brzmi NIE. To też znajdziesz w sieci ;)

0
  • #3 04 Sty 2015 14:45
    gargamel12321
    Poziom 5  

rozumiem ale to jest budżetowy sprzęt i stary i działają tylko niskotonowe, i chce dokupić jakieś wysoko tonowe i dokupić zwrotnicę żeby je jeszcze jakoś podratować. Wiem ze nie będzie to profesjonalne i nie będzie dobrze grało ale na pewno będzie lepiej niż teraz jest. I w takiej sytuacji nie wiem ile kanałową kupić zwrotnice i ile ohm ? może być uniwersalna nawet te kolumny nie są warte nawet 700 zł tak że wiele od nich nie oczekuję :) tylko doradzcie mi jak najprościej to zrobić ile ohm kupić drivery i jaka zwrotnica ?

0
  • #4 04 Sty 2015 14:58
    marian133
    Poziom 38  

gargamel12321 napisał:
    jesli zle rozumuje albo jakoś inaczej to ma być to mi wytlumaczcie jak mam to połączyć wczystko zeby było tak jak to się robi profesjonalnie.

Żeby było profesjonalnie trzeba zrobić pomiary.
    Przed pomiarami zaś trzeba dobrać do siebie odpowiednio głośniki.
    Składając do kupy kolumny z byle jakich głośników i łącząc je uniwersalną zwrotnicą, robimy to po prostu źle, nieprofesjonalnie, narażając głośniki na uszkodzenie.

Co to za głośniki?
    Podaj dokładnie oznaczenia wraz z nazwą firmy.

0
  • #6 04 Sty 2015 23:33
    Eminence
    Poziom 17  

Poczytaj na forum juz sprawdzone projekty. Nie ma najmniejszych szans zebys pierwszy wlasny projekt wykonal sam i zeby to gralo tak jak producent by chcial.
    Przy 2-way raczej malo szans jest zeby ciac ponizej 2k Hz, co z niskiego robi midwoofer.

0
  • #7 05 Sty 2015 15:07
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

gargamel12321 napisał:
    szukałem po necie. chciałbym to zrobic tak. kupić zwrotnice 2 drożna do kanału niskotonowego podłączyć równolegle 2 glosniki niskotonowe i do kanału wysokotonowego 8 ohm driver. W takim przypadku jaka będzie odpowiednia zwrotnica ile ohm i przy ilu hz cięta ? jesli zle rozumuje albo jakoś inaczej to ma być to mi wytlumaczcie jak mam to połączyć wczystko zeby było tak jak to się robi profesjonalnie.

Jak połączysz równolegle 2 głośniki niskotonowe 8 Ω - wtedy nie ma bata, cała kolumna będzie miała 4Ω, bo przecież autotransformatora wzorem zespołów radiowęzłowych stosował nie będziesz :D
    W tej sytuacji również i głośnik wysokotonowy powinien mieć 4Ω a nie 8Ω, jeżeli więc masz do dyspozycji tylko GDW o impedancji 8Ω - musisz również i te zdublować. Teoretycznie można by zaprojektować zwrotnicę dopasowującą głośnik wysokotonowy o innej impedancji (zastępując cewkę w jego filtrze odpowiednim autotransformatorem), ale praktycznie tak się nie robi, bo to dodatkowy kłopot. A już na pewno takiej gotowej zwrotnicy nie kupisz. Zresztą i przy właściwej impedancji GDW nie zaleca się stosowania gotowych zwrotnic, bo rzadko kiedy uda się trafić na taką idealnie dopasowaną do takich zwykle nie podawanych parametrów głośników jak indukcyjności pasożytnicze. Przypadkowa zwrotnica (zwłaszcza wyższego rzędu) może w tej sytuacji dać nieprzewidziane przepięcia, grożące uszkodzeniem GDW lub wzmacniacza (wskutek spadku impedancji zespołu poniżej znamionowej, towarzyszącej takim przepięciom). Zacząć powinieneś od wybrania głośników wysokotonowych o właściwej impedancji, następnie zaś od wyczytania z danych producenta, jaka jest zalecana dla nich częstotliwość podziału, przy jakim nachyleniu filtru oraz w jakiej mocy zespołach można wówczas stosować wybrane GDW. Obecnie zaś trudno doradzić cokolwiek konkretnego.

0
  • #8 06 Sty 2015 18:46
    gargamel12321
    Poziom 5  

Rozumiem ale to jest budżetowy sprzęt i stary i działają tylko niskotonowe, i chce dokupić jakieś wysoko tonowe i dokupić zwrotnicę żeby je jeszcze jakoś podratować. Wiem ze nie będzie to profesjonalne i nie będzie dobrze grało ale na pewno będzie lepiej niż teraz jest. I w takiej sytuacji nie wiem ile kanałową kupić zwrotnice i ile omów? może być uniwersalna nawet te kolumny nie są warte nawet 700 zł tak że wiele od nich nie oczekuję :) tylko mi jak najprościej to zrobić ile omów kupić drivery i jaka zwrotnica ? i jak połączyć ?

0
  • #9 06 Sty 2015 21:03
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Podaj jakie są głośniki niskotonowe. Firma, typ. Bez tego nie da się nic sensownie dobrać. Jakie były orginalne głośniki wysokotonowe, co się z nimi stało?

0
  • #10 07 Sty 2015 17:44
    gargamel12321
    Poziom 5  

Firma głośników to v-tronic i wiem ze są 8 ohm nie wiem ile mają wat bo nawet nie jest napisane na nich. Przypuszczam ze mogą mieć max z 150 w rms max. Nie wiem jakie były oryginalne głośniki wysoko tonowe ponieważ wcześniejszy właściciel je wymieniał bo poprzednie się spaliły i te które on zamontował tez uległy uszkodzeniu. Mówił ze dał po 30 zł za jeden tak ze się nie dziwie. Kolumny grały kiedyś po weselach tak że myślę ze te niskotonowe nie są znowu takie słabe,ale to jakaś budżetowa firma (v-tronic) chyba.

0
  • #11 07 Sty 2015 23:12
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Nie znam się za bardzo na technice estradowej i mogę nie mieć racji :D Ja bym tam Wstawił jakiś mocny (w końcu to estrada) GDWT. Jedyny taki mocny jaki mi przychodzi do głowy to głośnik z zeusów. W sumie tam też są dwa niskotonowe po 120W. Możesz skopiować zwrotnice z zeusów co powinno zabezpieczyć GDWT przed szybkim spaleniem. Nie zapomnij o żarówce :D Tu link do schematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2530223.html
    Oczywiście nie mogę wziąć za to odpowiedzialności. To eksperyment i może ktoś bardziej obeznany doradzi coś lepszego.

0
  • #12 08 Sty 2015 17:46
    gargamel12321
    Poziom 5  

Możliwe że zrobię tak ze zwrotnice zastosuje tylko na wysoko tonowy . Czyli nisko tonowe po 8 omów spięte równolegle to wyjdzie 4 omy. To ile omowy wysoko tonowy kupić i jaką zwrotnice do niego ?

0
  • #13 08 Sty 2015 23:18
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Impedancje kolumny wyznacza głośnik niskotonowy. Ilu omowy kupisz wysokotonowy to nie ma większego znaczenia.

0