Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozprowadzenie prądu pod halogeny i taśmę led

04 Sty 2015 16:03 3432 6
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich. W nastepnym tygodniu zaczynam remont pokoju. Będzie tam robiony sufit podwieszany z halogenami led i taśmą do okoła. Chciałbym aby taśma i halogeny były podpięte do jednego kontaktu dwukalawiszowego z tym, że chciałbym aby jednym klawiszem włączały się halogeny a drugim taśma led. Do włacznika idą 3 kable, i przy lampie na suficie też są 3.

  Druga sprawa to chodzi o internet, początkowo gdy założono mi neostradę to w momencie gdy zadzwonil telefon stacjonarny padał internet, a więc przyszedł sąsiąd, który pracował w neostradzie i zrobił mi takie ustrojstwo : Rozprowadzenie prądu pod halogeny i taśmę led na strychu równiez bedzie remont i muszę to jakoś usunąć i chciałbym ro zrobić normalnie bo tutaj to ja nie mam pojecia o co chodzi.
 • Specjalista elektryk
  No i jakiej odpowiedzi oczekujesz ?
 • Poziom 14  
  Witam

  Strasznie za mało szczegółów by udzielić odpowiedzi. W temacie oświetlenia - Czy wcześniej w tym miejscu na suficie gdzie wychodzą przewody wisiała jakaś inna lampa, która też działała na wyłączniku podwójnym (świecznikowym) ? Jeżeli tak to temat jest do ogarnięcia. Jeśli chodzi o to "ustrojstwo" to proponuję kupić możliwie dużą puszkę, wkuć ją w ścianę i tam schować te bebechy ew. wezwać sąsiada, żeby poprawił.
 • Poziom 10  
  @Strasznie za mało szczegółów by udzielić odpowiedzi. W temacie oświetlenia - Czy wcześniej w tym miejscu na suficie gdzie wychodzą przewody wisiała jakaś inna lampa, która też działała na wyłączniku podwójnym (świecznikowym) !@ Tak, akutalnie pod sufitem jest lampa o dwóch żarówkach, gdzie jedną żarówkę zapala się jednym klawiszem a drugą żarówkę drugim klawiszem.
 • Poziom 14  
  Świetnie

  Jest tam więc jeden kabel (żyła) wspólna - to jest tzw. zero. Jeden z przewodów z sufitu i to zero podłączasz do zasilacza taśmy LED, zasilacz najlepiej umieścić gdzieś pod sufitem. Przewody te oczywiście podłączasz do zacisków AC 230 V - na pewno masz takie na obudowie zasilacza. Następnie musisz rozdzielić tą żyłe zerową i razem z 3 pozostałą żyłą podłączyć równolegle ze wszystkimi halogenami LED (zakładam, że taśma jest na 12 V a halogeny na 230 V - takie najpopularniejsze). Postaram sie w następnym poście wrzucić rysunek poglądowy.

  Dodano po 13 [minuty]:

  Czarnym punktem na środku zaznaczyłem miejsce połączenia. Przypominam to nie jest schemat lecz rysunek podglądowy Rozprowadzenie prądu pod halogeny i taśmę led
 • Poziom 10  
  To jest świetne, o to mi chodziło ; ) Teraz już wszystko rozumiem, dziękuje za udzielenie pomocy !