Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadanie prąd zmienn, układ RLC, metoda Thevenin'a

04 Sty 2015 16:49 1215 3
  • Poziom 5  
    Witam. Szukam pomocy co do zadania z zdjęcia: Zadanie prąd zmienn, układ RLC, metoda Thevenin'a

Nie wiem czy można obliczyć wskazanie amperomierza metodą thevenina, ale nie wiem też dlaczego by nie. Więc obliczam.Wycinam gałąź z miernikiem. Zamieniam trójkąt na gwiazdę. Liczę opór
    Opór thevenin'a wyszedł mi: 3.846 oma
    Z metody potencjałów węzłowych (źródło napięciowe więc od razu wiadomo) albo z zwijania obwodu (robiłem na dwa sposoby wyszło tak samo) mam prady:
    I główny= 8,458 e^-90j
    I w gałęzi z cewką = 21.564 e^-168.69j
    I w gałęzi z kondensatorem = 21.564 e^-11,31j
    Teraz liczę Et napięcie theveninowskie z oczka lub z spadków napięć na rezystorze i kondensatorze wychodzi Et= 202.994 e^-90
    Buduje obwód thevenin'a i z prawa Ohma R=U/I
    Wyliczam Iszukane= 52,781e^-90
    ale że amperomierz pokazuje tylko część realis to zmieniam i wychodzi= 0-52,781j
    czyli że prąd w tej gałęzi jest 0?
    powinno wyjść to co na obrazku czyli 9.84?
    Gdzie popełniam błąd? Albo błędy?
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie kolegę.
    Moim skromnym zdaniem nie ma tam żadnej gwiazdy ani trójkąta, przy założeniu, że amperometr jest idealny. Ponadto nie lubię Thev...., zatem weźmy ten obwód na logikę. Całkowity prąd źródła rozdziela się wpływając przez rezystor i kondensator. Część prądu rezystora( tego u góry ) wpływa do cewki a część do dolnego rezystora, wychylając tym samym wskazówkę amperomierza- niech będzie to prąd Ir. Z kolei prąd płynący przez kondensator rozdziela się na jakiś prąd rezystora dolnego i jakiś prąd cewki (wychylając wskazówkę w drugą stronę). Zsumujmy te prądy wektorowo, a więc odejmijmy algebraicznie i mamy już prąd amperomierza. Jest to pierwsze rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy. Chcesz rozwiązanie?

Z pozdrowieniami i wyrazami szacunku.

Damian AiR ;d
  • Poziom 5  
    siemka
    W ciekawości jak obliczysz te ,,części" prądu czekam na dokładne rozwiązanie ; )