Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki zawód/kierunek i jaką szkołę wybrać okolice tychów, bieruń, lędziny

MeFe 04 Sty 2015 17:10 2172 19
  • #1 04 Sty 2015 17:10
    MeFe
    Poziom 7  

Ostatni rok w gimnazjum i teraz najtrudniejsze zadanie wybrać szkole i kierunek. :/ Głównie to myślę o technikum, lubię naprawiać silniki np. od starych motorów, najbardziej to myślę nad trzema kierunkami technik elektryk ,mechanik i mechatronik. Czym się zajmują te osoby (elektryk mechanik mechatronik), czy jest zapotrzebowanie na takich ludzi,w gdzie mógłbym pracować ?? w swojej okolicy mam parę szkół w swojej okolicy np. ŚL.TZN w Katowicach PZS Lędziny/Bieruń i technika w tychach i jeszcze w Katowicach. Jak wy byście doradzili jakieś opinie jak wygląda nauczanie w technikum (ciężko/trudno) ?? ciekawią mnie też opinie o szkołach i wasze zdanie na ten temat

0 19
  • SterControl
  • #2 11 Sty 2015 13:29
    bierunianin
    Poziom 6  

Jak lubisz naprawiać motory i silniki to idź sobie na mechanikę. Mechanika to głównie naprawianie i obsługiwanie maszyn. Elektryk zajmuje się montowaniem i eksploatowaniem maszyn elektrycznych. Mechatronicy montują i eksploatują maszyny mechatroniczne.
    W naszym województwie to głównie szukają elektryków i mechaników.
    Jako mechanik możesz pracować w halach produkcyjnych na utrzymaniu ruchu a jako elektryk w elektrowniach.
    Mechatronicy robią w zakładach produkcji zajmującymi się produkcją robotów.
    Co do techników to najgorsze są egzaminy zawodowe. Z wybranych przez ciebie kierunków najlepiej jest na mechanice (najwyższa zdawalność). Chociaż w każdej szkole jest inny procent zdawalności. Warto się tym zainteresować.
    Polecam iść do PZS Lędzin ta szkoła mało się różni od ZEG Tychy czy PZS Bieruń i dodatkowo masz najbliżej.

Też kończę 3 klasę i myślę nad mechatronikiem,elektrykiem i informatykiem. Z tym że ja wolę programować.

0
  • SterControl
  • #3 11 Sty 2015 15:06
    bronekq
    Poziom 10  

Powiem Ci tak sam chodzę na technika elektryka do Bierunia i poziom jest tu niski (poszedłem ze względu na późniejsza gwarancję zatrudnienia na kopalni, ale z nią coraz gorzej) szkoła posiada dwie nowo wyremontowane pracownie elektryczna i mechaniczna oddali je 2014, co do PZS Lędzin to mogę Ci powiedzieć zazwyczaj jest tak, że ten kto się nie dostał do Bierunia dostaje się do Lędzin i z tego co słyszałem to nie wszyscy elektrycy pozdawali tam egzaminy.

0
  • #4 11 Sty 2015 15:18
    bierunianin
    Poziom 6  

PZS Lędziny? Według mnie dobre to dla osób które maja motorki. Z dojazdem tam jest lipa, chyba że ktoś mieszka w Starym to ma ok. Z poziomem nie wiem jak tam jest, ostatnio był w gimnazjum gościu z informatyki który pracuje w PZS Lędziny. Chciał się dowiedzieć czy ktoś jest zainteresowany pójściem do nich.

0
  • #5 26 Sty 2015 22:05
    MeFe
    Poziom 7  

na dzień dzisiejszy zostały mi trzy opcje albo PZS na bieruniu albo ZEG a na ostatnim miejscu PZS lędziny tam podobno jest niski poziom, a mature chce zdać bez problemu i potem może na studia ale raczej tak.Mieszkam w lędzinach i najlepeij było by iść na lędziny bo blisko, średnią ocen mam 4.1 więć myśle ze sie dobrze ucze w miar ;) i teraz nie wiem którą szkołe wybrać do pzs na bierun to bym musiał dojeżdźać w zime z przesiadkami na stary bieruń a potem na nowy ale jakby była podoba to wsiedne na moją strzałem i sie będzie jeździć :D bez problemu z szkołami na tychach to mam taką obawe nie wiem czemu wydaje mi się ze tam to taka hołota chodzi więc tak bardziej nastawiam sie na ten bieruń to tychów to autobus leci bezpośrednio . a wy co byście wybrali ten bieruń czy zeg ?? jakie opinie macie o PZs na bieruniu i lędzinach czy po tych szkołach absolwenci idą na studia ?? u nas w szkole tez był ten gościu z PZS lędziny dał nam ankiety do wypełnienia i tyle

0
  • #6 26 Sty 2015 22:36
    Obywatel LutZek
    Poziom 13  

Ciężko, czy nie ciężko - to nie ważne. Ważne jest to, by dobrze ustawić się w życiu. Jeżeli dobrze się uczysz i masz taką możliwość - aplikuj do Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach. Najlepsze technikum na śląsku, a jego absolwenci są bardzo cenieni ;). Jeżeli kiepsko się uczysz - masz 3 miesiące na podciągnięcie. To sporo czasu ;). Swoją drogą nie wiem jak dojazd z Lędzin do Katowic, ale widzę, że ludzie dają radę. Myślę, że zawsze warto spróbować ;).

0
  • #7 27 Sty 2015 16:03
    MeFe
    Poziom 7  

Dojazd do katowic z lędzin jest ale trzeba jechać do kato autobusem a potem przesiadka albo tramwajem albo autobusem :/ nie zawsze pewnie będzie pasować. Więc opłaca sie tam "daleko' jeździć do szkoły ?? mają też w miare dobre szkoły na miejscu, myślicie tak samo ?? :D

0
  • #8 27 Sty 2015 19:26
    Obywatel LutZek
    Poziom 13  

Powiem tak. ŚTZN, a technika dookoła, to w ogóle nie ta liga ;).

PS. Żeby nie było, nie kończyłem tego technikum, więc nie robię kryptoreklamy ;).

0
  • #9 27 Sty 2015 20:22
    MeFe
    Poziom 7  

kierunek już raczej mam wybrany i wybieram się na elektryka teraz dużo wszędzie jest elektryki więc myśle ze z robotą nie będzie problemu a co do szkoły to jeszcze nie wiem :/

Dodano po 1 [sekundy]:

kierunek już raczej mam wybrany i wybieram się na elektryka teraz dużo wszędzie jest elektryki więc myśle ze z robotą nie będzie problemu a co do szkoły to jeszcze nie wiem :/

0
  • #10 29 Sty 2015 18:52
    MeFe
    Poziom 7  

oj to będzie trudny wybór :/

-1
  • #11 30 Sty 2015 18:54
    bierunianin
    Poziom 6  

Wyślij papiery do trzech szkół na kierunek elektryk (według kolejności,bardziej preferowana).
    1)ŚTZN Katowice
    2)ZEG Tychy
    3)PZS Lędziny
    Jak się nie dostaniesz do Katowic to do Tychów jak nie do Tychów to do Lędzin.

0
  • #12 30 Sty 2015 21:29
    MeFe
    Poziom 7  

jak na razie to zrobię tak złoże papiery na elektryka do tych szkół po kolei
    1. ZEG Tychy
    2. PZS Bieruń
    3. PZS Lędziny

ale są mi potrzebne jeszcze opinie o tych szkołach która lepsza, w której więcej nauczą,i opinie na temat tych kierunkach technik elektryk i mechanik

0
  • #13 01 Lut 2015 10:28
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Według mnie lepsza PZS w Bieruniu . Praktyki na warsztatach KWK Piast. Chociaż ja wybrałem profil Elektronik-Automatyk, to za moich czasów oprócz praktyk na warsztatach kopalni, miałem tez praktyki z elektroniki oraz robotyki w zakładzie ZEG Tychy. Wspominam te czasy bardzo miło, zwłaszcza praktyki w ZEG'u gdzie, chodziło się w białych fartuchach z identyfikatorami. Pamiętam że było tam przy bramie laboratorium hodowli ultra czystych kryształów jedyne na świecie w tamtych czasach. Po za tym można było korzystać z zakładowego basenu w podziemiach budynku. Pracownicy jak i szkoleniowcy w ZEG'u byli bardzo uprzejmi i mili. Dostać się do ZEG'u było kiedyś bardzo trudno, to była swego rodzaju elita.

Dodano po 4 [minuty]:

Ten kraj potrzebuje Informatyków (programowanie maszyn CNC) , Elektroników, Automatyków, Robotyków ( mechanika precyzyjna) a na końcu Elektryków.

0
  • #14 02 Lut 2015 11:43
    MeFe
    Poziom 7  

czyli chodziłeś do na Bieruń a niektóre praktyki miałeś w ZEG-u ?? ja mam taki plan żeby iść na elektryka a potem na jakieś studia robotyka albo coś podobnego

0
  • #15 03 Lut 2015 02:00
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Dokładnie tak.

0
  • #16 03 Lut 2015 09:37
    MeFe
    Poziom 7  

teraz jesteś na studiach ?? nauczyli cie dobrze w pzs-sie ?

0
  • #17 03 Lut 2015 18:12
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Mam 36 lat i dawno po studiach :-) Szkoła jak szkoła, praktyki więcej dały wiedzy praktycznej oraz teoretycznej. Na kopalni uczą cię wszystkiego co przyda się w życiu. Mechaniki, budowy maszyn, Elektryki, automatyki a nawet obróbki metali, itd słowem wiedza wszechstronna bo i ba kopalnia ma zaplecze i park maszynowy. Praktyki na kopalnianych warsztatach są naprawdę świetne. Obecnie w szkole masz do dyspozycji pomoce oraz urządzenia. Silniki, falowniki , proste układy sterowania służące do nauki układów sterowania np silnikami, takie jak, start, stop, prawe obroty, lewe obroty, hamowanie, hamowanie nagłe (awaryjne), praca nawrotna, rozruch twardy, rozruch miękki, przełączanie gwiazda trójkąt i wiele innych.

0
  • #18 06 Lut 2015 23:11
    MeFe
    Poziom 7  

a gdzie teraz pracujesz ??

0
  • #19 07 Lut 2015 06:58
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Pracowałem w Siemensie w Monachium, ożywiałem duże jak i małe maszyny. Projektowałem i wykonywałem automatykę automatykę niemalże na poczekaniu. Czasem trudne problemy rozwiązywałem na miejscu. To ja naciskałem na programistów by stworzyli po moim okiem programy graficzne do programowania PLC Simatic S7. Te programy to Graph 7 oraz Simgraph. Dzięki nim łatwiej i szybciej się serwisuje i modyfikuje oprogramowanie u klienta. Stworzyliśmy też laptopa serwisowego wyposażonego w gniazda do magistrali CAN , Profibus, Profinet, Knx itp. Zaliczyłem dużo wyjazdów do stanów gdzie tworzyłem automatykę na miejscu. Po dziś dzień jestem związany z Siemensem ale już nie pracuję tam. Czasem prezes mnie ściąga do jakiejś firmy bym rozwiązał taki a inny problem z którym inni sobie nie radzą. Największym wyzwaniem było zaprojektowanie automatyki do obrabiarki 10 osiowej do produkcji wałów korbowych dla firmy produkującej największe na świecie Diezle Wärtsilä. Tu masz podobną maszynę tyle że przy tamtej to miniaturka. Znajduje się w hucie Ostrowiec. Nosi nazwę AR 90 firmy BOST MACHINE TOOLS COMPANY

https://www.youtube.com/watch?v=fqLT1fX5LTY

Dużo automatyki budowałem na fiacie i do dziś serwisuje czasem jak potrzebują. Utrzymanie ruchu u nich kuleje bo zatrudniają byle kogo. Mógłbym tak wymieniać długo. Obecnie serwisuje kserokopiarki profesjonalne, maszyny drukujące, laptopy, monitory, ogółem wszystko co zawiera elektronikę.

0