Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki polecacie miernik częstotliwości?

jacu1234567890 04 Jan 2015 18:02 1980 12
e-mierniki
    jacu1234567890
    Level 12  
    Witam.
    Mam zamiar kupić miernik częstotliwości. Chodzi mi głównie o przestrajanie odbiorników CB z "5" w "0". Czy ten będzie odpowiedni? Miernik ten będzie już zaprogramowany? Może lepiej troszkę dołożyć i kupić coś innego? Pozdrawiam.
  • e-mierniki
    Tomasz.W
    Level 35  
    Jak na początek wystarczy, i to ze sporym zapasem.
  • e-mierniki
    .Labrador
    Level 26  
    jacu1234567890 wrote:
    Czy ten będzie odpowiedni?

Tak nie do końca, jeżeli przymierzasz się kupić zestaw do montażu! to po montażu należy go skalibrować (a tu potrzebny porównawczy miernik), powinieneś kupić układ zmontowany i uruchomiony, a to już koszt dużo większy.
    Jest na Alle-drogo gotowy, w obudowie i z sondą pomiarową typowy, do celów jakich potrzebujesz.
    Jaki polecacie miernik częstotliwości?
    jacu1234567890
    Level 12  
    Ok, dzięki. Czy ten miernik z kitu nie będzie narażony na uszkodzenie podczas pomiaru bezpośrednio ze złącza antenowego w trakcie nadawania? Jak z dokładnością tego miernika, zakres przełącza się automatycznie? Nie będzie potrzeba przedwzmacniaczy do niego?
    chisel
    Level 27  
    Paaanie, gdzie bezpośrednio, możesz go zjarać. Wystarczy jak go obok CB postawisz i wciśniesz nadawanie. Zresztą w dokumentacji powinna być informacja na temat maksymalnej amplitudy sygnału wejściowego.
    Używam:
    http://www.jsel.pl/PL,6,62,mc31__miernik_czestotliwosci__f.html
    Gotowy moduł kupujesz, sprawdzony i skalibrowany i nawet działa dobrze.
    Tomasz.W
    Level 35  
    chisel wrote:
    .....Wystarczy jak go obok CB postawisz i wciśniesz nadawanie....
    Jak już piszesz, to pisz dokładnie. Obok to znaczy gdzie ? Pół metra, czy bliżej, a może troszkę dalej. Dlaczego namawiasz kolegę jacu1234567890 do "partyzantki" skoro można to zrobić zgodnie ze sztuką.
    Pomiary wykonuje się na sztucznym obciążeniu podłączonym do wyjścia antenowego. Innej opcji nie ma, no chyba że szukamy dodatkowej roboty.
    jacu1234567890
    Level 12  
    Rozumiem że ze sztucznym obciążeniem ale czy nie istnieje ryzyko uszkodzenia go?
    @chisel Ten miernik MC31 podłączasz bezpośrednio pod gniazdo antenowe?
    Tomasz.W
    Level 35  
    jacu1234567890 wrote:
    Rozumiem że ze sztucznym obciążeniem ale czy nie istnieje ryzyko uszkodzenia go?
    Nie chciałbym cię urazić, ale czy masz jakiekolwiek pojęcie za co się zabierasz :?: Najpierw piszesz że rozumiesz a następnie pytasz czy bezpośrednio pod gniazdo. Sugeruje to że nie masz pojęcia jak posługiwać się tym miernikiem. Jeżeli tego nie potrafisz to jakiekolwiek gmeranie w radiach CB może zakończyć się koniecznością.....oddania radia do naprawy.
    Freddy
    Level 43  
    jacu1234567890 wrote:
    Słuchaj, może najpierw napisz, jak będziesz dokonywał pomiarów częstotliwości, jak sobie to wyobrażasz. Tylko poproszę o dokładny opis.
    Z Twoich wypowiedzi jak na razie wynika, że porywasz się z motyka na słońce.
    Jeśli Twoje opisy będą prawidłowe, pomożemy dalej co i jak.
    jacu1234567890
    Level 12  
    Parę CB przestroiłem (dławik 4,7µH lub 10-20pF kondensator), odblokowałem do pełnej 40. Chodzi mi o prostotę miernika, jeżeli jest potrzeba to podłącze w radio miernik. Staram się szukać co gdzie siedzi. Chcę aby te radia pracowały w odpowiedniej częstotliwości. Może ktoś naprowadzi na dobrą literaturę przydatną w poznaniu CB radia?
    Freddy
    Level 43  
    jacu1234567890 wrote:
    Parę CB przestroiłem (dławik 4,7µH lub 10-20pF kondensator), odblokowałem do pełnej 40. Chodzi mi o prostotę miernika, jeżeli jest potrzeba to podłącze w radio miernik. Staram się szukać co gdzie siedzi. Chcę aby te radia pracowały w odpowiedniej częstotliwości. Może ktoś naprowadzi na dobrą literaturę przydatną w poznaniu CB radia?
    Proszę odpowiedzieć dokładnie na moje pytanie.
    chisel
    Level 27  
    Tomasz.W, Obok to obok. Jeśli tego nie rozumiesz, to trudno.
    Napisałem że nie podłączam go, tylko kładę obok. Do radia tylko sztuczne obciążenie (byłem przekonany, że wiesz o tym. Jeśli nie wiedziałeś, to już wiesz). Bezpośrednio zaraz za obciążeniem też jak najbardziej, ale przydałby się tłumik, bo napięcie w.cz. mimo podłączonego obciążenia, może być za wysokie (będzie ci głupoty pokazywał, albo nic).
    -SaYMoN-
    Level 10  
    Wracając do meritum- czy jest w ogóle możliwość zakupu hercmiarki do kwoty 100zł, tak by była już poskładana, skalibrowana i gotowa do pracy oraz żeby oczywiście dawał wiarygodne pomiary. Jeżeli takowe istnieje to prosiłbym o informację, ew. coś parę złotych droższego. Pomijam używane mierniki, z tym jest różnie.