Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VGA vs HDMI, którym lepiej przesłać sygnał na odległość 15m?

alikatek 04 Sty 2015 18:10 1092 18
  • #1 04 Sty 2015 18:10
    alikatek
    Poziom 29  

Siema.
    Mam krótkie pytanie:
    :arrow: Którgo kabla użyć VGA czy HDMI?

Sytuacja:
    -Potrzebuję przesłać sygnał z karty graficznej GF8800GS do odległego o niecałem 15m telewizora. Telewizor posiada jedno i drugie wejście, karta graficzna podobnie.

Chodzi mi głownie o koszt zakupu kabla (VGA tańszy) i ilość zakłóceń. Dobrze by było, gdyby zakłócenia były minimalnie widoczne, a najlepiej, gdyby nie było ich wcale, ale to chyba nierealne.
    Rozdzielczość i grubość przewodu nie mają znaczenia.

Dzięki z góry za odpowiedzi.

0 18
  • Pomocny post
    #2 04 Sty 2015 18:24
    Macosmail
    Poziom 32  

Kablem HDMI. Tanie kable VGA nie zapewniają dobrej jakości obrazu nawet na długości 1-2m przy rozdzielczości 1920x1080/1200. Poza tym sygnał ze złącza VGA na większości TV ma problem z fazą i co za tym idzie morą na niektórych obrazach. Ostrość też nie jest idealna. Zależy do czego jeszcze bo do filmów może być i VGA.

0
  • #3 04 Sty 2015 18:33
    alikatek
    Poziom 29  

Telewizor ma służyć między innymi do oglądania filmów i sporadycznie grania.
    Rozdzielczość jakiej używam to 1024x768, takiej samej mam zamiar używać na TV.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Sty 2015 18:33
    intenso
    Poziom 38  

alikatek napisał:
    Telewizor ma służyć między innymi do oglądania filmów i sporadycznie grania.
    Rozdzielczość jakiej używam to 1024x768, takiej samej mam zamiar używać na TV.

Tą rozdzielczość i tak nie ma znaczenia którą podajesz, kable analogowe są podatne na zakłócenia i większe straty, zdecydowanie kabel HDMI, do tego za pomocą kabla HDMI doprowadzisz dźwięk do tv, a kablowi VGA będzie musiał towarzyszyć dodatkowy kabel z Audio.

0
  • #5 04 Sty 2015 18:34
    alikatek
    Poziom 29  

Kabel audio i tak by nie przeszkadzał, ciekawe skąd w wyjściu HDMI w karcie graficznej weźmie się sygnał dźwiękowy?

0
  • Pomocny post
    #6 04 Sty 2015 18:37
    intenso
    Poziom 38  

Zależy jaką masz kartę, są karty które maja dźwięk od razu (ja taka posiadałem), a są i karty które wystarczy spiąć z płyta główną kabelkiem dwu żyłowym i jedziesz .:)

0
  • Pomocny post
    #8 04 Sty 2015 18:46
    intenso
    Poziom 38  

Na płycie głównej powinieneś mieć niedaleko karty dźwiękowej dwa bolczyki a przy nich napis Spdif,

Tu jest akurat inna karta, ale poszukaj na swojej dokładnie takiego samego złącza i na płycie głównej również.

0
  • #9 04 Sty 2015 18:50
    alikatek
    Poziom 29  

Karta na szczęście nie zamontowana to szybko się sprawdziło ;)
    Moja karta nie ma czegoś takiego, czyli ma też zintegrowany układ dźwiękowy ???

Dodano po 1 [minuty]:

A nie, przepraszam jest, tylko nie zauważyłem.
    Czyli te 2 bolczyki mam połączyć z wyjściem dźwiękowym komputera?

0
  • #10 04 Sty 2015 18:50
    intenso
    Poziom 38  

Takim kablem łączysz płytę z karta graficzną.
    Tylko pamiętaj że potem trzeba przestawić w ustawieniach dźwięku aby urządzeniem domyślnym do odtwarzania dźwięku była twoja karta graficzna.

0
  • Pomocny post
    #12 04 Sty 2015 19:04
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

alikatek napisał:
    Potrzebuję przesłać sygnał z karty graficznej GF8800GS do odległego o niecałem 15m telewizora

Macosmail napisał:
    Kablem HDMI

Na 15 metrów - powodzenia.
    "Maksymalna odległość transmisji to 15 metrów, przy zastosowaniu przewodów wykonanych zgodnie z zaleceniami HDMI Working Group. W większości wykonań kabli dostępnych na rynku, odległość nie przekracza 3-5 metrów. W przypadku większych długości konieczne jest stosowanie repeaterów (regenerator sygnału)."
    http://pl.wikipedia.org/wiki/HDMI

0
  • #13 04 Sty 2015 19:12
    intenso
    Poziom 38  

Oj, ja używałem 5 metrów Hdmi bez żadnych dodatkowych repeatorów, mało tego za ten kabel dałem 17 zł z przesyłką, także jakością wykonania nie grzeszył.

0
  • #14 04 Sty 2015 19:17
    alikatek
    Poziom 29  

Kabel już zamówiłem i zapłaciłem płatnością mobilną. Trudno. Jak kabel dojdzie to się zobaczy, czy będzie to działać. Jak nie będzie działać to kabel sprzedam na allegro i podłącze sobie VGA. VGA jest z powodzeniem używane u mnie w szkole do transmisji syganłu z komputera do rzutnika na odległość ponad 11m.

0
  • Pomocny post
    #15 04 Sty 2015 19:19
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

intenso napisał:
    ja używałem 5 metrów Hdmi bez żadnych dodatkowych repeatorów

Tylko, że 5 metrów, to nie 15 metrów!,
    a ponadto sam montując tak długie przewody HDMI, muszę stosować "wzmacniacz" HDMI.

Był tu podobny temat, gdzie też rozważano HDMI i VGA - autor wybrał VGA (20 metrów bodajże), tylko, że za kabel dał (a dokładnie dała - bo to autorka wątku) sporo pieniędzy.

Wybór pozostawiam zainteresowanym.

No chyba, że mamy "czaski błąd" i to nie 15m, tylko 1,5m - po prostu zabrakło przecinka...?.
    Jeśli tak, to HDMI jak najbardziej może być.

0
  • #16 04 Sty 2015 19:26
    alikatek
    Poziom 29  

Jak dojdzie kabel to zaobacze, czy będzie działało. Czy mógłbyś zdradzić mi objawy "zespołu za długiego kabla HDMI" ?
    Jak coś to za kabel dałem 55zł.

0
  • Pomocny post
    #17 04 Sty 2015 19:33
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

alikatek napisał:
    Czy mógłbyś zdradzić mi objawy "zespołu za długiego kabla HDMI"

Brak sygnału - to wszystko, po prostu ciemność panelu w tv.
    alikatek napisał:
    za kabel dałem 55zł.

Jestem dobrej myśli.
    GDYBY jednak nie działało, ja stosuję to - działa:
    http://www.dipol.com.pl/repeater_hdmi_signal_zasieg_45m__H3610.htm

0
  • #18 04 Sty 2015 19:43
    alikatek
    Poziom 29  

Dobra dzięki ;)
    Odezwe się jak otrzymam kabel.

Proszę moderatora, żeby nie zamykał tematu. Gdy się wyczerpie sam go zamknę.

0
  • #19 09 Sty 2015 17:52
    alikatek
    Poziom 29  

Kabel doszedł, nie ma żadnych problemów z przesyłem obrazu i dźwięku. Obraz jest dość dobrej jakości ;)

Dzięki za zainteresowanie tematem.
    Temat zamykam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo