Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy - sprawdzenie PCB

zabadeusz 04 Sty 2015 18:43 1614 11
  • #1 04 Sty 2015 18:43
    zabadeusz
    Poziom 6  

Witam.
    Prosiłbym o sprawdzenie poprawności prowadzenia ścieżek na płytce, o uwzględnienie odległości pomiędzy HV, a masą; możliwości termalnych oraz szerokości ścieżek.

Zasilacz to kalka z datashetu TOP249YN.

Schemat oraz PCB:

Pozdrawiam.

Zasilacz impulsowy - sprawdzenie PCB Zasilacz impulsowy - sprawdzenie PCB

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 04 Sty 2015 22:06
    maystero
    Poziom 24  

Kolego
    nie obraź się, ale wykonie tej płyty jest wręcz fatalne!
    Ja, specjalistą nie jestem i pewnie inni mają lepsze kwalifikacje niż ja, dlatego nie będę wytykał ci co jest źle. Lepiej będzie jak zainteresujesz się kursem Pana Mirosława:
    https://www.youtube.com/watch?v=5CF0Q81nGzY

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 04 Sty 2015 22:20
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Scieżki strony pierwotnej niepotrzebnie zbliżasz do ścieżek strony wtórnej, możesz zrobić wszędzie odstęp ≧7,5mm - tak daleko są nóżki w transoptorze.

Obudowy elementów to jakieś przypadkowe, kondensatory wejściowe i wyjściowe mają dziwnie małe obudowy

Ten MX580 to jakiś przestarzały układ, dlaczego nie TL431?

0
  • #4 04 Sty 2015 22:50
    xamrex
    Poziom 28  

To jest TRAGICZNE.
    Proponuję przejrzeć poradniki na temat projektowania PCB

-1
  • #5 06 Sty 2015 14:05
    zabadeusz
    Poziom 6  

Druga wersja. Poprawiłem ścieżki, ujednoliciłem obudowy i zamieniłem na 431.

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego prowadzenie ścieżek pod dowolnym kątem jest gorsze niż prowadzenie pod kątem 90, 45?

0
  • Pomocny post
    #7 06 Sty 2015 15:51
    Christophorus
    Poziom 41  

W prosty sposób możesz wyeliminować zworkę na płytce prowadząc ścieżkę jak na obrazku poniżej.

0
  • #8 07 Sty 2015 23:03
    zabadeusz
    Poziom 6  

Christophorus napisał:
    W prosty sposób możesz wyeliminować zworkę na płytce prowadząc ścieżkę jak na obrazku poniżej.

Dziękuję za radę. Zastosowałem się do niej, lecz mam pewne wątpliwości. Na schemacie z karty katalogowej ta ścieżka jest poprowadzona przed ścieżką z IC:

Zastosowałem się do rady @maystero, pogrubiłem ścieżki. wyszły mi przy tym problemy z odległością pomiędzy ścieżkami.
    W poprzedniej wersji zmieniając transoptora nie przeniosłem go na warstwę top i w efekcie musiałem troche pogmatwać układ. Czy położenie C9 jest na tyle niefortunne, że powinienem zmienić cały koncept?

0
  • #9 10 Sty 2015 11:10
    Christophorus
    Poziom 41  

zabadeusz napisał:
    Na schemacie z karty katalogowej ta ścieżka jest poprowadzona przed ścieżką z IC:
    Faktycznie nie zwróciłem na to uwagi. Należy to uwzględnić przy projektowaniu płytki. Podobne rozwiązane zastosowane jest też przy wyprowadzeniu "S" układu TOP249Y. Ponadto płytka w mojej ocenie powinna być przeprojektowana, gdyż na chwilę obecną elementy są rozmieszczone rozwlekle i jest sporo wolnego miejsca na płytce. Kolejna uwaga dotyczy elementów L1 i L2, który nie ma na projektowanej płytce. Zamiast nich są złącza X1 i X3. Wiąże się to później z prowizorką z podłączeniem tych elementów na płytce. W pierwszej kolejności wskazane jest zgromadzenie potrzebnych elementów zasilacza. Szczególnie tych mniej "standardowych" jak cewki i dławiki. Dopiero później powinno się projektować płytkę pod konkretnie posiadane elementy. W przeciwnym razie późniejsze poprawki płytki mogą być pracochłonne. Kolejna uwaga dotyczy kondensatora C9, który zachodzi na rezystory R5 i R6. Ponadto kondensator C9 znajduje się blisko radiatora, co może spowodować przedwczesne zużycie się tego kondensatora. Diody D1 i D2 mają zbyt małą obudowę. Oryginalna dioda MBR20100 to podwójna dioda w obudowie TO220. Diody te powinny mieć możliwość zamocowania na radiatorze. Odnośnie grubości ścieżek dla prądu 4A, kalkulator dołączony do programu KiCad wskazuje szerokość ścieżek na 2,032 mm.

1
  • #10 24 Sty 2015 19:02
    zabadeusz
    Poziom 6  

Przerobiłem płytkę. Mam problem z ścieżką masy. Na schemacie zaproponowałem dwa możliwe wyjścia. Chciałbym się zapytać które z nich jest lepsze?

0
  • #11 25 Sty 2015 13:54
    Christophorus
    Poziom 41  

Płytka nadal nadaje się tylko do gruntownej poprawy. Jest zbyt duża, a jednocześnie zawiera dużo wolnych przestrzeni. Mimo to wiele elementów nachodzi na siebie i później będą problemy z ich montowaniem na płytce. Przykładem są rezystory R2, R3, R4, kondensatory C5, C6 i transformator, bezpiecznik i znajdujący się za nim kondensator. Termistor NTC ma zbyt małą obudowę, jak na element pracujący przy napięciu sieciowym 230V. O dławikach pisałem już wcześniej. Z oryginalnego schematu wynika, że są to podwójne dławiki z rdzeniem. Na płytce są to natomiast osobne elementy. Różne dławiki w programie Eagle znajdziesz w bibliotekach z wyrazem "inductor" w nazwie.

1
  • #12 08 Lut 2015 11:13
    zabadeusz
    Poziom 6  

Kolejna wersja. W tej, przez przypadek, zamieniłem położenie kondensatorów wejściowych C1" i C12". Ma to jakiś wpływ na poprawną pracę układu?

0