Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obca instalacja w moim mieszkaniu

wilkoquak 04 Sty 2015 20:54 1575 9
  • #1 04 Sty 2015 20:54
    wilkoquak
    Poziom 9  

Witam,
    podczas trwającego remontu, obejmującego również wymianę instalacji elektrycznej, okazało się, że przez moje mieszkanie przechodzi min. ogrzewanie sąsiadów z góry (nad sufitem podwieszanym), rury od wody (w ściance działowej z g-k) a także część instalacji elektrycznej tj.:
    - 2x1,5 prawdopodobnie oświetlenie w piwnicy sąsiada - pod tynkiem
    - dwa kable w czarnej izolacji, dosyć sztywne, wszelkie napisy starte - jeden z nich wychodzi przez ścianę i do gruntu, sprawdzałem fazerem i nie wykrywa napięcia
    - w mojej puszce, w której zamontowany był włącznik światła, jest jeszcze kilka innych przewodów - prawdopodobnie też idą do piwnicy sąsiada (były w mojej puszcze połączone na wago a obok mój przewód do włącznika...)
    - w innej puszce były połączone moje przewody i w tej samej puszcze pajęczyna przewodów sąsiada, ale instalacje nie były połączone
    - jakiś kabel, chyb typu skrętka, prawdopodobnie do domofonu

Moje pytanie brzmi następująco:
    Do jakich przepisów mogę się odwołać, żeby zmusić sąsiada do przerobienia jego instalacji elektrycznej? Po dobroci próbowałem już z nim rozmawiać o innych rzeczach. Rury nad sufitem podwieszanym mógłbym przeżyć, ale mieszanie instalacji w jednej puszce to już dla mnie trochę za dużo.

Pozdrawiam

0 9
  • #2 04 Sty 2015 21:00
    karolark
    Poziom 40  

Mieszkanie kupione? skąd ta instalacja przecież sama się nie pojawiła?

0
  • #3 04 Sty 2015 21:05
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 a konkretniej
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 188. 1. Obwody odbiorcze instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym należy prowadzić w obrębie każdego mieszkania lub lokalu użytkowego

0
  • #4 04 Sty 2015 21:07
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

wilkoquak napisał:
    Do jakich przepisów mogę się odwołać

Nie do przepisów a do administracji osiedla czy właściciela budynku .
    wilkoquak napisał:
    były w mojej puszcze połączone na wago

To mnie dziwi czyżby nowy blok był tak wykonany .

0
  • #5 04 Sty 2015 21:20
    jann111
    Poziom 31  

wilkoquak napisał:
    prawdopodobnie oświetlenie w piwnicy sąsiada - pod tynkiem
    wilkoquak napisał:
    jest jeszcze kilka innych przewodów - prawdopodobnie też idą do piwnicy sąsiada
    wilkoquak napisał:
    jakiś kabel, chyb typu skrętka, prawdopodobnie do domofonu

Tutaj za często pada słowo prawdopodobnie. Aby móc kogoś posądzać należy mieć pewność . Na podstawie oględzin kolegi i "pomiarów" za pomocą fazera takiej pewności nie ma więc należy to zweryfikować przez osobę kompetentną. A jeśli się te domniemania potwierdzą przepis już jest.
    Swoją drogą ja już bym zrobił "pożytek" z takiej instalacji. :D

0
  • #6 04 Sty 2015 21:44
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Nie namawiaj do złego, kolego jann111. :D

0
  • #7 04 Sty 2015 21:58
    robokop
    Moderator Samochody

Pewnie mieszkanie w kamienicy, dwa zrobione z jednego dużego, stąd taki zamęt. Aczkolwiek nawet w takich kombinacjach zawsze były rozdzielone instalacje. Coś to dziwnie wygląda.

0
  • #8 04 Sty 2015 23:06
    wilkoquak
    Poziom 9  

Budynek ma kilkanaście lat... W trakcie remontu powychodziły takie rzeczy i tyle tego jest, że nie będę tu wszystkiego opisywał, bo elektroda będzie musiała wykupić kilka nowych serwerów ;]
    Jako ciekawostkę dodam, że ściana, na której są drzwi wejściowe, oraz ściana za którą jest "piwnica" sąsiada, są z płyt gipsowo kartonowych i do tego ta druga trzyma się u góry sufitu podwieszanego (tak! najpierw zbudowali sufit z g-k, a później ściany!). Nie ma też właściwie wylewki - jest beton między fundamentami, ale na tym już nie - fundamenty mogę podziwiać od wewnątrz, tak jak resztki papy, która na nich była, a oderwała się z płytkami, które były do niej przyklejone...

0
  • #9 04 Sty 2015 23:23
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Jednak nadal nie odpowiedziałeś czy był od nowości taki, czy może jego dawne przeznaczenie było inne.

Mi to wygląda na przeróbkę.

0
  • #10 05 Sty 2015 00:11
    wilkoquak
    Poziom 9  

Wygląda na to, że pierwotnie miał być tu garaż (mieszkanie ma 27 m^2), lub pomieszczenia gospodarcze, jednak przed zakupem (4 lata temu) nikt mnie o tych cudach nie uprzedził... Raczej na pewno nie miało to być mieszkanie, co widać po braku wentylacji grawitacyjnej...

@jann111: po odłączeniu zasilania do mojego mieszkania (bezpiecznikiem na klatce schodowej) fazer pokazuje wyraźnie napięcie na kablach, tak samo "neonówka" (sprawdzane w w.w. puszkach)

@Krzysztof Reszka u nas nie ma administracji. W budynku jest 7 mieszkań i jest taka niby-wspólnota. Niby, bo jej nie ma. Kiedy się wprowadzaliśmy powiedzieliśmy sąsiadom, że trzeba założyć , ale ciężko się z nimi porozumieć. Puki co jest tak, że od 4 lat rachunki itp rozlicza sąsiadka, która pobiera za to niewielkie pieniądze...

PS: tak, mieszkam w Polsce

0