Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regeneracja ZG 40C profesjonalnie - gdzie ?

04 Sty 2015 20:59 3975 47
 • Poziom 9  
  Serdecznie witam was,
  zwracam się uprzejmie z pytaniem :

  czy ktoś znalazł na rynku profesjonalna firmę która w całości ogarnie temat na nie nieoryginalnych chińskich zamiennikach ?
  Kupiłem je dziś (do Radmora 5100) i nie znam rynku takich usług tym bardziej że temat jest trudny a membran biernych oryginalnych nie ma, są tacy co dociążają je by było lepiej -- czy warto ? Kto z was przeszedł przez drogę regeneracji ZG 40C proszę o kontakt w celu wymiany informacji i doświadczeń.
 • IGE-XAO
 • IGE-XAO
 • Poziom 9  
  Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

  Prawdopodobnie skorzystam w celu odnowienia niskotonowego, średniotonowego i wysokotonowego.

  Pozostaje temat membrany biernej niby dobierają do oryginału ale doczytałem dziś że można ją dodatkowo dociążyć co daje poprawę sytuacji,czy ktoś tak zrobił ???
  Co więcej ona jest jeszcze kwestia wyciszenia (jest jakaś stara wata szklana w folii co prawdopodobnie nic nie daje) , odnowienia obudowy,wymiany kabli i sprawdzenia zwrotnic.
  W Tonsilu same głośniki robią, to już ustaliłem.
  .
 • Moderator Akustyka
  A co jest nie tak z GDNami że chcesz je regenerować? Przecież one są na płótnie, które wytrzymać powinno z 50 lat w dobrej kondycji.
 • Poziom 9  
  Dziękuję wszystkie posty poprawiłem, jeśli chodzi o GDN-y to mam info że na piance chodzi to lepiej niż na płótnie z 79 roku. regeneracja ZG 40C profesjonalnie - gdzie ?
 • Moderator Akustyka
  lmilczarek napisał:
  to mam info że na piance chodzi to lepiej niż na płótnie z 79 roku.
  No to masz złe informacje. To są jedne z lepszych głośników Tonsilu i mimo upływu lat, trzymają parametry. Zmiana zawieszenia całkowicie je zmienia i rozstraja obudowę. Nic im nie rób.
  Co Ty chcesz tu regenerować? Wizualnie jest to wszystko sprawne? Coś jest spalone?
  lmilczarek napisał:
  Pozostaje temat membrany biernej niby dobierają do oryginału ale doczytałem dziś że można ją dodatkowo dociążyć co daje poprawę sytuacji,czy ktoś tak zrobił ???
  Niektórzy doklejali stare 5zł na membranę. Bas się może i obniżał, ale tracił na jakości. Nie rób tego.
  lmilczarek napisał:
  Co więcej ona jest jeszcze kwestia wyciszenia (jest jakaś stara wata szklana w folii co prawdopodobnie nic nie daje) , odnowienia obudowy,wymiany kabli i sprawdzenia zwrotnic.
  Wytłumienie możesz zmienić na owatę albo gąbkę akustyczną. Jeśli zwrotnica nie wygląda na przegrzaną, to nic nie musisz robić. Wymiana kabli też prawie nic nie da.
 • Poziom 9  
  Bardzo dziękuję za informacje - jak widać ludzie różnie mówią, co do pianek versus materiału to o wyższości tych pierwszych mówi szef regeneracji w Tonsilu p.Andrzejewski (osobiście telefonowałem). Firmy usługowe regenerujące sugerują montaż do GDN-ów zawieszeń STX jako "nowocześnie przemyślanych".
  Co to znaczy że bass stracił na jakości ? dudnił ? nie był szybki ?
 • Moderator Akustyka
  lmilczarek napisał:
  Bardzo dziękuję za informacje - jak widać ludzie różnie mówią, co do pianek versus materiału to o wyższości tych pierwszych mówi szef regeneracji w Tonsilu p.Andrzejewski (osobiście telefonowałem). Firmy usługowe regenerujące sugerują montaż do GDN-ów zawieszeń STX jako "nowocześnie przemyślanych".
  Bzdury kompletne. Co mają mówić, jak nie mają innych zawieszeń.
  lmilczarek napisał:
  Co to znaczy że bass stracił na jakości ? dudnił ? nie był szybki ?
  To znaczy że obudowa będzie źle zestrojona. Może być jakkolwiek, jest to nie do przewidzenia.
 • Poziom 32  
  lmilczarek napisał:
  jeśli chodzi o GDN-y to mam info że na piance chodzi to lepiej niż na płótnie z 79 roku.

  A masz info także o tym że pianka rozsypie się w proch i w pył z racji samego tylko upływu czasu jak nie po 10, to po kilkunastu latach, a może już po kilku, podczas gdy ta obskurnie wyglądająca, kilkudziesięcioletnia szmata ma trwałość taką, że dotąd nie sposób jej określić (oczywiście, pod warunkiem że się nie skatuje kolumny kilkuset watami mocy, o co nietrudno gdy zgodnie z obecnie obowiązującymi tryndami stosuje się wzmacniacze o mocy wielokrotnie większej od mocy zespołi)? Mam zespoły z głośnikami różnych typów na szmacianym zawieszeniu, i jestem z nich dumny!

  Dodano po 4 [minuty]:

  lmilczarek napisał:
  co do pianek versus materiału to o wyższości tych pierwszych mówi szef regeneracji w Tonsilu p.Andrzejewski (osobiście telefonowałem). Firmy usługowe regenerujące sugerują montaż do GDN-ów zawieszeń STX jako "nowocześnie przemyślanych".

  Oni po prostu liczyli na to że po wymianie szmat na pianki zyskają nowych stałych klientów :P
  Cytat:
  Co to znaczy że bass stracił na jakości ? dudnił ? nie był szybki

  Nie znam się na tym, trzeba by zapytać audiofilów. Może stracił głębokość, a może jeszcze do tego średnica przestała być przejrzysta, a soprany krystaliczne? ;)
  Natomiast już zupełnie na poważnie - wymień wytłumienie choćby na gąbkę (ona wprawdzie też potrafi rozsypać się po kilkunastu latach, osobiście doświadczyłem tego na przykładzie swoich nabytych z drugiej ręki ZG15C ze wspomnianymi wyżej GDN16/15 na szmatach z których gąbkę musiałem wysysać... odkurzaczem bo rwała się w palcach przy próbie jej wyjęcia, ale z zakupem i włożeniem nowej gąbki problemu nie będzie, podczas gdy nie wiadomo przez ile jeszcze lat dostępne będą w firmach świadczących usługi "regeneracji" piankowe zawieszania pasujące do głośników powstałych we wczesnych latach 70-tych ub. wieku). Dobre wytłumienie poznaje się m,in. po tym że w przypadku obudów zamkniętych (tematyczne zespoły należałoby prowizorycznie zaślepić dla celów takich prób, pamiętając o tym aby pomiary przeprowadzać wówczas na niskim poziomie mocy) że częstotliwość rezonansu wyraźnie spada po umieszczeniu wytłumienia, Akurat dopiero co zbudowałem swoją wersję ZG40 (ale bez menbrany biernej) i tam GDN25/40-1, szmaciany rzecz jasna który w wolnej przestrzeni wykazywał rezonans na ok. 30Hz, po umieszczeniu w obudowie zamkniętej o pojemności 36 litrów rezonował na 65Hz ale po niemal całkowitym wypełnieniu zespołu gąbką tapicerską zjechał na 50Hz, przy dobroci Qtc w okolicach 0,7, co można uznać za przyzwoity wynik. Z membraną bierną najpewniej nie zajdzie potrzeba tak silnego wytłumiania zespołu.


  Moderowany przez Mirek Z.:

  3/4 postu nie na temat, używanie "ciekawych" określeń - ma być ostatnie ostrzeżenie? https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php p.3.1.9, p.3.1.13.

 • Poziom 9  
  głośniki musza być oryginalne i szczelnie zmontowane -- umifon jest w stanie odtworzyć coś co się popsuło. Pozostaje temat skrzyń - nowa okleina i uszczelnienie i wytłumienie -- tu czekam na wasze wieści o sprawdzonych fachowcach.
 • Poziom 32  
  lmilczarek napisał:
  głośniki musza być oryginalne i szczelnie zmontowane -- umifon jest w stanie odtworzyć coś co się popsuło.

  Ale szmaty zostaw w spokoju, zwłaszcza jeśli głośniki są sprawne. A jak mierzi Cię ich ohydny wygląd - zamień się ze "szczęśliwymi" posiadaczami współczesnych GDN25/40 na piankach, względnie kup je w sklepie a swoje wystaw na sprzedaż. Jestem przekonany że chętni na taką transakcję się znajdą.
  Cytat:
  Pozostaje temat skrzyń - nowa okleina i uszczelnienie i wytłumienie -- tu czekam na wasze wieści o sprawdzonych fachowcach.

  Ja bym tam wyszpachlował wszelkie miejsca podejrzane o nieszczelność, najlepiej Epidianem. Kolumny z MDF 18mm sklejone tym klejem wyglądają na szczelne: wciśnięta membrana GDN powoli wraca do położenia spoczynkowego. I to pomimo braku uszczelnienia styku głośnika z płytą czołową (tutaj w razie konieczności posłużyłbym się podkładką z gumy, lub silikonem, po uprzednim wysmarowaniu obrzeża kosza głośnika parafiną, aby nie przykleił się zbyt mocno) Okleinowanie jeszcze przede mną, więc tutaj niczego nie doradzę.
  A, i podobnie odradzam też wymianę topornie wyglądającego, normalnopasmowego GD12/5 na papierowym zawieszeniu który tutaj pełni rolę średniotonowego zaś oryginalnie pomyślany był w charakterze,.. samochodowego, oczywiście w latach gdy radia w rodzaju Safari miały moc max. 5W. GDM12/60 wygląda wprawdzie profesjonalniej, ale i jego dotyczy ta sama przypadłość co innych głośników na piankowym zawieszeniu. Pomijając już fakt że ZTCW nie produkowano go w wersji 4Ω. Chyba że trafisz na GD12/8 4Ω na szmacianym zawieszerniu; wtedy będziesz miał zespoły Vollschmadt 40 ;)
  Nie widzę też jakiekolwiek sensu w wymianie czy też "regeneracji" kopułek, o ile rzecz jasna ich uprzednio nie przysmażyłeś. Bo co innego mogłoby się im stać? One też zrobione są ze szmaty, tyle że przesyconej żywicą fenolową.
  Natomiast pobawić możesz się zwrotnicą, Na dzieńdobry powymieniaj kondensatory elektrolityczne bipolarne (jeżeli są) na foliowe, typu MKSE, MKT a najlepiej MKP. Zmniejszy to niebezpieczeństwo uszkodzenia głośników w torze średnio- i wysokotonowym, szczególnie jeżeli kolumny były nieużywane od lat. Jeżeli masz elementarny sprzęt pomiarowy, z generatorem akustycznym przestrajanym w zakresie 20Hz - 20kHz - możesz zbudować nową zwrotnicę. Oryginalna cechuje się pewnymi przepięciami w torze średniotonowym, a w wysokotonowym nie wiedzieć czemu zastosowali pojedynczy kondensator, skoro pozostałe filtry mają 12dB/okt. Niepotrzebnie naraża to GDWK na przeciążenie niższymi tonami przedostającego się za sprawą marnego tłumienia poza pasmem, a i skuteczność w paśmie przepustowym pozostawia wiele do życzenia, skoro dla zmniejszenia niebezpieczeństwa o którym wyżej ustawiono częstotliwość podziału gdzieś w okolicach... 20kHz. Dla dopiero co zbudowanych zespołów wykorzystujących te same głośniki co masz ( http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=28167#p298564 ) osobiście wymodziłem taką oto zwrotnicę, o struktirze zupełnie odmiennej, która pozwala wykorzystać pasożytnicze indukcyjności cewek głośników nisko- i średniotonowego:
  http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=28110#p296773
  Jest to filtr o struikturze szeregowej (dualnej względem takiej podręcznikowej, gdzie poszczególne sekcje łączone są równolegle) i kaskadowej (flitr dla GDN dodatkowo chroni GDW przed przeciążeniem resztkami sygnałów o częstotliwościach poniżej 800Hz, tj dolnej częstotliwości podziału). Mimo że tłumienie każdego z czterech zboczy charakterystyk wynosi 12dB/okt - są tu tylko 2 cewki, mniejsza bocznikująca ogniwo wysokotonowe i większa bocznikująca ogniwa średnio - i wysokotonowe. Kondensatorów jest natomiast aż 7 zamiast teoretycznych czterech, co wynikło z faktu że indukcyjności głośników nisko- i średniotonowego są większe niż potrzeba sla obranych częstotliwości podziału (800Hz i 6kHz) więc nadmiar tej indukcyjności trzeba było skompensować obwodami Zobela, aby uzyskać wolne od przepięć charakterystyki napięć na poszczególnych głośnikach, a w konsekwencji - płaską charakterystykę impedancyjną. Pierwsze próby odsłuchowe wykazały że gra to przyjemnie.

  Moderowany przez Mirek Z.:

  Jak wyżej. Ostatni raz uprzedzam.

 • Poziom 9  
  witam, mam na to kasę ---- chce to zlecić, szukam fachowców z doświadczeniem.
 • Poziom 32  
  Ale co właściwie za tę kasę chcesz osiągnąć? Nowoczesny dizajn dla starego sprzętu?
  Tak w ogóle to dopiero teraz, patrząc na Twoją fotkę uświadomiłem sobie że coś jest nie tak. Nie produkowano przypadkiem tych zespołów w wersji prawej i lewej? To co masz wygląda mniej korzystnie, z uwagi na asymetrię. O kierunkowości decydują przede wszystkim głośniki średnio - i wysokotonowe, toteż powinny być rozstawione na zewnątrz dla odsłuchu stereo. No ale na to już nic nie da się poradzić, chyba żeby zbudować od nowa jedną ze skrzynek... :|
 • Poziom 32  
  Ale co masz na myśli? Bo to że pojedyncza kolumna jest asymetryczna, to od razu widać, i to jestem skłonny zaakceptować, skoro miejsca na płycie czołowej mało, a GDN wywiera niewielki wpływ na postrzeganie kierunkowości (stąd popularność systemów zawierających wspólny dla obu kanałów subwoofer, zasilany sumą). Natomiast gdyby Tonsil nie produkował asymetrycznych kolumn w wersji lewej i prawej (ustawianych tak aby GDM i GDW znajdowały się po zewnętrznej stronie, co poszerzałoby bazę) - to już zdecydowanie podobałoby mi się mniej.
  Dzięki za ten link, może skorzystam gdy będę oklejał swoje nowe kolumny. Ale tamte błędy ortograficzne... brrrr! :evil: No i byłbym ostrożny w zalecanym tam wywalaniu przedniej ścianki kolumny (w moich byłoby to najpewniej niemożliwe, w najlepszym razie ze zmnięchem ponieważ kleiłem Epidianem, możliwości zaś rozbiórki zaś skrzynek nie przewidywałem w ogóle skoro wszystko dało się zamontować do pustych skrzynek więc i zdemontować w razie potrzeby się da). Chyba że zasadniczym celem byłaby przebudowa jednej z kolumn z lewej (jakie widać na fotkach) na prawą, i byłbym gotów na ewentualność budowy od nowa, w wypadku gdyby taka rozbiórka okazała się niszcząca :cry:
 • Poziom 9  
  Brzmi to bardzo profesjonalnie, ale najprościej to tego posłuchać versus oryginały.

  Chcę ładnego schludnego wyglądu ciemnej wiśni i chyba też takiego wiśniowego frontu, dorobienia maskownic - bo nie mam ich wcale no i wyciśnięcia z nich ile się da - to w kwestii dźwięku.


  Tomek Janiszewski napisał:
  Ale co właściwie za tę kasę chcesz osiągnąć? Nowoczesny dizajn dla starego sprzętu?
  Tak w ogóle to dopiero teraz, patrząc na Twoją fotkę uświadomiłem sobie że coś jest nie tak. Nie produkowano przypadkiem tych zespołów w wersji prawej i lewej? To co masz wygląda mniej korzystnie, z uwagi na asymetrię. O kierunkowości decydują przede wszystkim głośniki średnio - i wysokotonowe, toteż powinny być rozstawione na zewnątrz dla odsłuchu stereo. No ale na to już nic nie da się poradzić, chyba żeby zbudować od nowa jedną ze skrzynek... :|


  Wszystkie stare są asymetryczne -- dziękuję za linka.

  BlackBool napisał:
  Z tego co wiem, ZG40C były asymetryczne, zresztą jak większość kolumn Tonsila.
  Czytałem ostatnio artykuł o regeneracji kolumn, może warto się tym zainteresować:
  http://audiospa.pl/artykuly/oklejanie-kolumn-okleina-sztuczna
 • Poziom 9  
  Pan z audio spa się poddał w rubryce bazar dam zatem stosowne ogłoszenie. Jednak cos tam można u niego załatwić.
 • Poziom 9  
  Witam,

  Czy uważacie za zastosowanie GDWK 9/80 4ohmy - w tej konstrukcji coś zmieni ? Mam najprawdopodobniej nie oryginalne czarne kopułki i rozważam ich wymianę na obecnie oferowane GDWK 9/80 4 ohmy, tyle tylko czy można je podmienić bez konsekwencji ? To jedna zagwozdka a druga to malowanie wypłowiałych marnie wyglądających membran. Czy znacie jakieś profesjonalne środki ? czy pojawiło się coś na rynku ?
 • Pomocny post
  Moderator Akustyka
  lmilczarek napisał:
  czy jest cos lepszego od vikolu z tuszem/atramentem ? może się coś pojawiło na rynku ???
  Jaki wikol? Rozcieńczoną bejcą malujesz membrany. W ten sposób, praktycznie nie zmieniasz jej masy, a z uwagi na użycie barwnika a nie pigmentu, nie zmieniasz również jej sztywności.
  Zamiast GDWK 9/40 można użyć GDWK 9/80.
 • Poziom 35  
  telecaster1951 napisał:
  A co jest nie tak z GDNami że chcesz je regenerować? Przecież one są na płótnie, które wytrzymać powinno z 50 lat w dobrej kondycji.

  Powyższa wypowiedź powinna być uściślona, mianowicie "...nie dotyczy modelu ZG 40C201..."
 • Poziom 9  
  Witam, dziękuję p.Telecasterowi 1951 za radę, czasem różnie ludzie zamieniają w tym modelu przetworniki wysokotonowe i one niby maja 4 ohmy ale mają wiesza moc i więcej dB i trzeba je przyciszać tj.modyfikować zwrotnicę z czym sobie nie poradzę i wolał bym tego nie robić.
  Wiec stoi : kupię i zastosuję ten GDWK, jest dostępny od ręki.

  Jaka bejcę Pan radzi konkretnie,... najzwyklejszą? ponadto jaki kolor tzw. zakupowy sprawdzi się po wyschnięciu jako docelowo ciemno szaro stalowy ? W jakich proporcjach rozcieńczyć bejcę ?? Jakieś podpowiedzi ?
 • Moderator Akustyka
  wkj napisał:

  Powyższa wypowiedź powinna być uściślona, mianowicie "...nie dotyczy modelu ZG 40C201..."
  Prawdą jest co mąż ten rzecze. Mea culpa.
  lmilczarek napisał:

  Jaka bejcę Pan radzi konkretnie,... najzwyklejszą?
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14297308#14297308
  Wiem, że woda nie jest najlepsza dla papierowej membrany i lepsza byłaby bejca rozpuszczalnikowa, lecz 90% produktów pod tą nazwą zawiera pigmenty i substancje warstwotwórcze, a na tym na nie zależy. Zależy nam na ciemnym barwniku.
  Najlepiej, jakbyś kupił czarny lub jakiś ciemny barwnik spożywczy i roztworzył w izopropanolu albo białym denaturacie. Alkohol na zawieszenie zadziała podobnie do wody a paruje szybciej.
  Stężenie dobierasz na oko. Najlepiej wypróbuj na tekturze.
 • Poziom 32  
  telecaster1951 napisał:
  Alkohol na zawieszenie zadziała podobnie do wody a paruje szybciej

  Tutaj mamy (jeszcze) zawieszenie z bawełny, a więc i woda, i alkohol zaszkodzić jej nie powinny. Obawiałbym się natomiast nielotnych substancji o charakterze kwaśnym, takich jak np. siarczan żelaza użyty w klasycznym atramencie galusowym. Wprawdzie powoli, ale będzie on działał na celulozę tak jak kwas siarkowy, doprowadzając ją do pokruszenia się.
 • Moderator Akustyka
  Tomek Janiszewski napisał:
  Obawiałbym się natomiast nielotnych substancji o charakterze kwaśnym, takich jak np. siarczan żelaza użyty w klasycznym atramencie galusowym. Wprawdzie powoli, ale będzie on działał na celulozę tak jak kwas siarkowy, doprowadzając ją do pokruszenia się.
  Dlatego polecam właśnie barwnik spożywczy. Jakiś zwyczajny Direct Black.
 • Poziom 9  
  Ok dziękuję, zatem : barwnik spożywczy + woda + denaturat -- próba na tekturze -- malowanie głośników.
 • Poziom 36  
  Krótko: nic z nimi nie rób jeśli grają dobrze i się nie sypią.
  Jak czytam posty ludzi którzy chcą "poprawić" ZG-40C, to płakać mi się chce że kolejny doskonały zestaw pójdzie w piach :(
 • Poziom 9  
  Witam,nie chce poprawiać, chce odrestaurować to po pierwsze. Pytam więc czy założenie GDWK 9/80 jest nieszkodliwe zamiast starego grzebanego GDWK -- mam odpowiedź samego Telecastera1951 że można, więc sam już nie wiem.
  Ponadto wyciszenie --- jest do bani trzeba coś zrobić dobrą tkaniną/matą pytanie czy tylko tył czy tył i boki czy też tył ,boki i góra, dół. Jest wiele pytań, wprawdzie temat jest tu wałkowany, ale moja renowacja tym się różni od innych że ma służyć wyłącznie poprawie przy zachowaniu jak się tylko da oryginału, wiec ja nawet nie myślę o głośniku wysokotonowym STX czy średniotonowym no name czy STX.
  Natomiast chętnie dam dobry GDWK 9/80, stosowne wygłuszenie, nowe oklejenie z zewnątrz czy pomaluje głośniki co by cieszyło wzrok. Załączam widok do jakiego dążę (tylko widok).
 • Moderator Akustyka
  lmilczarek napisał:
  GDWK 9/80 jest nieszkodliwe zamiast starego grzebanego GDWK
  Lepszy nowy GDWK 9/80 niż 9/40 z nieoryginalną cewką. Możesz też bez problemu wstawić do GDWK 9/40 cewkę od 9/80. Taniej wyjdzie.
  lmilczarek napisał:
  Ponadto wyciszenie --- jest do bani trzeba coś zrobić dobrą tkaniną/matą pytanie czy tylko tył czy tył i boki czy też tył ,boki i góra, dół.
  Jak najbardziej. Wymiana jest wręcz konieczna.
 • Poziom 32  
  lmilczarek napisał:
  pomaluje głośniki co by cieszyło wzrok

  Nie można jednocześnie mieć ciastka i zjeść ciastko. Jak będziesz cieszył wzrok pomalowanymi głośnikami cały czas to jest wysoce prawdopodobne że znów wypłowieją - i nie będzie czym cieszyć wzroku. Lepiej dorób maskownice pokryte czarną, ledwo prześwitującą pończochą, i zdejmuj je jak najrzadziej.