Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz magnetronu - Przepalające się tranzystory

bartek3579 05 Sty 2015 03:29 1851 6
  • #1 05 Sty 2015 03:29
    bartek3579
    Poziom 17  

Buduję sieciowy impulsowy zasilacz do magnetronu. Wymagane napięcie na wyjściu to około-2,3kV. Przy budowie wzorowałem się na rozwiązaniu stosowanym w zasilacza ATX.
    Zasilacz pracuje przy 50kHz i dla takiej częstotliwości był liczony transformator
    -pierwotne: 20 zwojów, DNE 1,5mm
    -wtórne: 300 zwojów, DNE 0,5mm
    Nawinięte na rdzeniu EDT59.
    Początkowo zasilacz działał poprawnie przy zasilaniu magnetronu, chociaż czasem potrafiły się spalić tranzystory. Później była potrzeba wytwarzania wyładowań i część z podwajaczem została odłączona. Wyładowania były robione z wstawionym kondensatorem 1pF w celu ograniczenia prądu podczas przeskoku iskry.
    Niestety zaczęły się wtedy palić tranzystory. Ulegały one przebiciu jednocześnie(dren i źródło były zwarte). Przepalał się wtedy też bezpiecznik 4A, a raczej eksplodował.
    Układ sterujący tranzystorami (IR2183) zawiera zabezpieczenie przed włączeniem tranzystorów jednocześnie, więc wykluczyłem jednoczesne włączanie się tranzystorów. Tranzystory przepalały się przy różnych wartościach wypełnienia sygnały sterującego tranzystory.
    Dobrałem lepiej układ gasika podłączony do transformatora. Tak, żeby nie występowały piki napięcia przy wyłączaniu tranzystorów. Zmieniłem program tak, żeby regulacja zaczynała się od 5% wypełnienia. Dałem rezystory na wyjściu transformatora, żeby dać mu minimalne obciążenie(kilka watów).
    Ale niestety nadal tranzystory się przepalają. Nie mam już pomysłu co mogę zmienić, albo jak zabezpieczyć tranzystory przed ciągłym przepalaniem się.

Edit:
    Przepraszam za niedociągnięcia w schemacie. Robiłem go dawno i już wyleciało mi z głowy, że nie wszystkie elementy są zgodne z rzeczywystoscią.
    Tu poprawiony schemat:

0 6
  • #2 05 Sty 2015 08:16
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Dioda 1N5819 przy 300V przewodzi tak samo dobrze w obu kiernunkach ;)
    STH60N10 to tranzystor na 100V ale skoro udało ci sie ten układ kiedykolwiek uruchomić to znaczy że oszukujesz na schemacie.

Cytat:
    Tranzystory przepalały się przy różnych wartościach wypełnienia sygnały sterującego tranzystory.
    Po co ci zmiana wypełnienia? przecież na wyjściu tego układu amplituda jest niezależna od wypełnienia, no może przy małych wypełnieniach będzie trochę działać ze względu na indukcyjności rozproszenia.

Cytat:
    wykluczyłem jednoczesne włączanie się tranzystorów.
    Gdy prąd płynący z indukcyjności transformatora utrzymuje diodę w tranzystorze w stanie przewodzenia i załącza sie drugi tranzystor to popłynie prąd skrośny, od parametrów tej pasożytniczej diody zależy czy będzie on zabójczy dla tranzystora czy nie.

P.S. To jakaś reguła jeśli schemat powstał w Eagle'u zazwyczaj na pierwszy rzut oka to nie ma prawa działać, a później autor zaczyna sie tłumaczyć że wstawił inne elementy na schemacie a czasem że inaczej połączył, tylko po co komu taki schemat?

Dla mnie najciekawszym przypadkiem samooszukiwania jest przemianowanie IN i /SD na HIN i ~LIN, jaki jest cel nazywania połączeń niezgodnie z funkcją?

0
  • #3 05 Sty 2015 09:28
    komatssu
    Poziom 29  

1. W półmostku indukcyjność pasożytnicza transformatora ułatwia komutację tranzystorów, więc teoria przedmówcy leży w gruzach.
    2. Sterowanie przetwornicy z mikrokontrolera to niemądry pomysł.

0
  • #4 05 Sty 2015 14:23
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    1. W półmostku indukcyjność pasożytnicza transformatora ułatwia komutację tranzystorów, więc teoria przedmówcy leży w gruzach.
    Fakt, po wyłaczeniu tranzystora prąd popłynie przez diodę w tym drugim.

0
  • #5 06 Sty 2015 12:16
    bartek3579
    Poziom 17  

Zmiana wypełnienia potrzebna jest do regulacji mocy magnetronu.

Cytat:
    Dioda 1N5819 przy 300V przewodzi tak samo dobrze w obu kiernunkach

D3 została wymieniona na mocniejszą diodę, bo faktycznie się przepalała.
    Na D1 i D2 pojawia się tylko napięcie sterowania.

Jak był jeszcze źle dobrany gasik to pojawiały się takie przepięcia na uzwojeniu pierwotnym:
    Pomiary oscyloskopem robiłem tylko przy zasilaniu niskim napięciem do 30V.
    Niestety nie mam przebiegów pod dobraniu gasika, ale udało się wyeliminować to przepięcie.

0
  • #6 09 Sty 2015 17:47
    nsvinc
    Poziom 35  

komatssu napisał:
    2. Sterowanie przetwornicy z mikrokontrolera to niemądry pomysł.

Wciąż walczę w obronie przetwornic sterowanych cyfrowo ;] IMHO pomysł dobry jak każdy inny; a w wielu przypadkach nawet lepszy niz zastosowanie dedykowanych kontrolerów...

IR2183 ma HIN i \LIN, a nie tak jak na schemacie, IN i \SD.

bartek3579 napisał:
    Pomiary oscyloskopem robiłem tylko przy zasilaniu niskim napięciem do 30V.
    Niestety nie mam przebiegów pod dobraniu gasika, ale udało się wyeliminować to przepięcie.

Powinieneś robić pomiary oscyloskopem przy nominalnym zasilaniu, to raz. Dwa, gasik dobiera się na podstawie przebiegów które występują przy nominalnym zasilaniu, i pod nominalnym obciążeniem...

0
  • #7 21 Sty 2015 13:58
    bartek3579
    Poziom 17  

nsvinc napisał:
    Powinieneś robić pomiary oscyloskopem przy nominalnym zasilaniu, to raz. Dwa, gasik dobiera się na podstawie przebiegów które występują przy nominalnym zasilaniu, i pod nominalnym obciążeniem...

Obciążenie z magnetronu jest nieliniowe. Dopiero przy pewnym wypełnieniu załącza się magnetron. Wygląda to tak:

Gdybym miał dobierać gasik przy nominalnym zasilaniu i obciążeniu to te przepięcia przy wyłączaniu mogą mi uszkadzać tranzystory. Jak sobie z tym radzić?

0
  Szukaj w 5mln produktów