Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryce - Poprawa styku taśmy LCD do sterownika

nes421 05 Sty 2015 04:59 3681 4
  • #1 05 Sty 2015 04:59
    nes421
    Poziom 14  

Witam

Przejrzałem sporo wątków na forum na temat możliwości poprawy styku taśm sygnałowych od matrycy do płytki elektroniki. Pojawiają się w nich różne opinie: że się da, że się nie da, że ktoś to robi lutownicą przez metalową linijkę, że ktoś inny bezpośrednio grotem, że trzeba dobrać odpowiednią temperaturę, itd. Natomiast nie znalazłem na Forum konkretnego opisu przypadku, kiedy komuś udało się taką taśmę do płytki (jej styków) "dokleić", tzn. poprawić styki, wraz z opisem jak to zrobił.

Ponieważ mam kilka matryc z pionowymi paskami, które to paski znikają po dociśnięciu taśm do płytki (nie do LCD), postanowiłem trochę podrążyć temat. Między innymi taką matrycę z dwoma paskami mam w laptopie, którego używam jako "serwisowego", tzn. z przeznaczeniem do szukania schematów, danych katalogowych itd. obok stanowiska na którym sobie naprawiam różne urządzenia. Dodatkowo mam 2 matryce do tego samego laptopa, na którym jest o wiele więcej pasków, więc nadają się do testów. Poza tym mam kilka mocno uszkodzonych matryc, które nadają się nawet i do destrukcyjnych testów.

Potestowałem trochę te taśmy zarówno stacją HotAir jak i stacją lutowniczą. Moje wnioski z eksperymentów:

- od temperatury 120-150 stopni taśmy zaczynają się odklejać od ścieżek (można je odłączyć bez uszkadzania)

- płaskim grotem stacji lutowniczej można ładnie podgrzać taśmę, tak że się nie uszkodzi, a bez problemu można ją wtedy odłączyć od styków płytki

- płaskim grotem stacji lutowniczej przy ŻADNEJ temperaturze nie udało mi się ponownie choćby częściowo przyczepić taśmy do płytki ze stykami. Nawet przy 300 stopniach taśma nie uszkadza się, ale i nie przykleja.

W związku z tym mam dość spore wątpliwości co do opisów użytkowników tego forum, że poprawiają styki grotem lutownicy, HotAirem, czy podobnymi sposobami.

Moje pytanie: czy ktoś zna jakiś NAPRAWDĘ działający sposób poprawy łączenia taśm sygnałowych matrycy do styków elektroniki możliwy do wykonania w warunkach domowych, tak żeby sobie np. zlikwidować tych kilka pasków z matrycy ? Czy to norma, że te taśmy po podgrzaniu ładnie odchodzą od styków, ale już więcej się do nich nie przyczepiają ? Czy są jakieś preparaty ogólnodostępne w rozsądnej cenie, które można by zastosować po odklejeniu całej taśmy, tak aby ją na nowo przymocować do styków (poza cyną ;) ) ?

Zaznaczam jeszcze raz, że chodzi mi o ewentualną naprawę swoich matryc dla siebie - jeśli jest to w ogóle możliwe - a nie o robienie tego w celach zarobkowych (nie prowadzę serwisu i nie pracuję w serwisie). Za porady typu "podłóż tylko coś nad taśmę żeby lepiej są obudowa dociskała" z góry dziękuję.

Pozdrawiam :)

0 4
  • Semicon
  • Pomocny post
    #2 05 Sty 2015 08:12
    mickpr
    Poziom 39  

A co z kwestią wstawienia (między taśmę a PCB) gniazda wciskanego łączącego nielutowalną taśmę z lutowalną PCB?

0
  • Semicon
  • #3 05 Sty 2015 12:43
    nes421
    Poziom 14  

No faktycznie jest to ciekawa koncepcja dla większych/droższych ekranów!

Natomiast nie wiem jak jest z opłacalnością (kosztem gniazd) przy mniejszych matrycach, np. takiej 15.4 jak mam z paskami, której koszt sprawnej używanej to ok. 80zł , oraz z dostępnością gniazd pasujących do danych taśm (nie interesowałem się nigdy czy są gniazda z takim rozstawem ścieżek - z ciekawości sprawdzę. Natomiast od razu pożałowałem wszystkich zutylizowanych płytek na których były takie różna gniazda na taśmy a które myślałem że nigdy mi się do niczego nie przydadzą ;) )

0
  • #5 05 Sty 2015 13:22
    nes421
    Poziom 14  

Jeśli tamten kolega nie odpowiada, to i ja go pytać nie będę, bo jakoś mi się nie chce pisać z osobami które nie odpowiadają albo piszą tajemniczo. Natomiast rzucił tam hasło "taśma anizotropowa", które po krótkim googlowaniu daje np. taką stronę z poradami, jak tej taśmy i do czego używać.
    Nie chodzi mi o konkretny produkt do którego dałem link, bo jest okrutnie szeroki (25mm), odległość między stykami musi być > od 0.4mm (wydaje mi się że przy taśmie matrycy nie jest), ale o zamieszczony poniżej opis jak to działa. Jak dla mnie wygląda to fajnie i tanio. Jedyne co mnie w tym zastanawia, to jaka jest mechaniczna wytrzymałość po sklejeniu taką taśmą - czy ten klej z czasem wiąże do płytki i taśmy, czy to się trzyma jak japońskie taśmy JakoTaka i TakaSe i może się odkleić np. przy zamykaniu matrycy w laptopie. I czy są inne rodzaje tych taśm anizotropowych, które np. pozwalają na mniejsze odstępy między ścieżkami, ewentualnie podgrzewa się je po przyklejeniu, tak żeby wzmocnić ich mechaniczne łączenie z płytką PCB.

EDIT: znalazłem taśmy anizotropowe i do styków z mniejszymi odstępami, i z klejeniem końcowym na 180 stopni dla lepszej wytrzymałości, tak że wydaje mi się, że to optymalne rozwiązanie :) :) Dzięki Wam za informacje. Natomiast te różne informacje, które ludzie piszą na forum, że samym podgrzewaniem się da jakieś pojedyncze piny dokleić/poprawić ich styk, można sobie chyba raczej między bajki włożyć

EDIT2: ładna przebitka cenowa jest na tych odcinkach niektórych taśm sprzedawanych po 10cm - chcą za odcinek 15zł, a w zakupie całej rolki o długości 33 metry cena 10cm 2.2zł

0