Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik do wzmacniacze Cube 40 gx

pwsta 05 Sty 2015 10:31 834 13
  • #1 05 Sty 2015 10:31
    pwsta
    Poziom 5  

Witam na początku wypada się przywitać nprzedstawic. Mam na imię Paweł i postanowiłem razem z kumplem zrobić footswitch do wzmacniacz jak w temacie cube 40 gx. W założeniu ma to być na wzór przełącznika ga fc . Znalazłem na forum jak zrobić podwójny footswitch natomiast ten który mnie interesuje ma 6 przełączników. Jego zadaniem jest zmiana kanałów z clena/lead/solo i aktywowanie efektów efx/delay/reverb. Pytanie czy wystarczy kupić 6 przełączników połączyć je ze sobą i podlaczy kabla stereo jedna czwarta bo taki jest w oryginale i powinno działać ?. Przełączniki mają być mono stabilne z tego co wyczytałem . Przyznam szczerze ze nie mam za dużej orientacji w tym temacie wiec proszę O pomoc jak sie do tego zabrać. Dodatkowo miałem w planach podłączenie dodatkowej kostki loopera do tego urządzenia Czyli trzeba by w jakiś sposób przedłużyć sygnal ale czy jest to możliwe ?. Proszę o pomoc

0 13
  • #2 05 Sty 2015 13:46
    Demmo
    Poziom 16  

Cieszę, że mój artykuł o footswitchu komuś się przydał.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11585617#11585617
    Może przeniosę tutaj dyskusję z PW, żeby ktoś w przyszłości również mógł skorzystać.

pwsta napisał:
    Witam planuje zrobić footswitch do wzmacniacze cube 40 gx tylko na 6 efektów. Mam pytanie myślisz ze wystarczy połączyć 6 przełączników ze sobą i będzie to działać ? Chce aktywować takie funkcje jak kanały clean Led solo i funkcje efx reverb delay. Dodatkowo planuje podłączyć looper ale to już nie wiem za bardzo jak rozwiązać . Masz może jakiś pomysł jak to zrobić ?

Demmo napisał:
    Witam serdecznie, na pierwszy rzut oka nie wygląda to tak kolorowo. O ile tak jak w przypadku piecyka, który opisywałem w swoim artykule, przełączenie LEAD/CLEAN/SOLO jest na jednym kablu stereo jack i może być podłączone do FS-5U lub FS-6, czyli wykonane dokładnie tak jak u mnie, to GA-FC wygląda niestety na coś bardziej finezyjnego.
    Podłączenie do piecyka jest tylko przez kabel stereo-jack, a można do tego podłączać kontroler volume i drive, sam GA-FC ma kilka przełączników, potrzebuje zasilania.. za dużo tego jak na kabel stereo, żeby mogło być po prostu stykiem zwiernym. Na moje wyczucie będzie na kablu GND, ZASILANIE oraz (jakiś) PROTOKÓŁ.
    Zauważ również, że wejście CLEAN/LEAD/SOLO ma rozpisany kabel - TIP, RING, a GA-FC nie.

pozdrawiam

pwsta napisał:
    Tez się nad tym zastanawiałem natomiast w opisie gafc jest napisane że jest połączony tylko przez kabel stereo i nie potrzebuje dodatkowego zasilania

Demmo napisał:
    No właśnie, czyli skoro nie trzeba podłączać do footswitcha dodatkowego zasilacza, to zasilany jest tymże właśnie kablem stereo :wink:
    pwsta napisał:
    Czyli jeżeli połączenie wtyki dpdt bo taki muszą tc ze sobą podłączenia do wyjścia do gniazda duzy jacknp neutrik ( to musi być zwykle gniazdo czy do druku bo ja się nie znam na tym nic a nic :wink: później zasilanie i łącze wszystko kablem stereo duży jack do piecyka ? W skrócie oczywiście heh

Demmo napisał:
    Nic nie zrozumiałem. Po polsku proszę :)

pwsta napisał:
    Zapytam inaczej jak ty byś się do sprawy zabrał :wink:?

Nie wiem, czy pytasz o ten CLEAN/LEAD/SOLO, czy o GA-FC. Poszukałbym informacji w necie, czy ktoś już rozpracował GA-FC i zbudował sobie własny, o ile koszt nie przekroczy ceny fabrycznego. Jeśli jest tam dużo elektroniki, a nie masz wprawy, to będzie ciężko :)

0
  • #3 05 Sty 2015 13:51
    pwsta
    Poziom 5  

Wiec prośbą jest do osób które są w stanie pomoc jak zrobić taki footswitch. Podkreślam ja się na tym nie znam i to kolega będzie wszystkiego czynności manualne wykonywał ;)

0
  • #4 05 Sty 2015 13:56
    Demmo
    Poziom 16  

CLEAN/LEAD/SOLO dokładnie jak w moim artykule. GA-FC z tego co piszesz niestety raczej będzie dla Was nieosiągalne.

0
  • #5 05 Sty 2015 14:02
    pwsta
    Poziom 5  

W takim razie może jest ktoś kto się tego podejmie i wyceni usługę ;)

0
  • #6 05 Sty 2015 15:48
    Demmo
    Poziom 16  

Teraz widzę w czym rzecz, nowy GA-FC kosztuje ponad połowę wartości Twojego pieca ;)
    Ogólnie w internecie cisza w kwestii zawartości obudowy, więc ciężko określić nawet zgrubnie koszt ewentualnej budowy. Pozostaje chyba reverse engineering lub oglądanie co się dzieje na kablu w trakcie używania, ale z kolei musiałbyś mieć choć jeden egzemplarz pod ręką. Zdjęcie środka wstępnie pozwoliłoby określić, czy gra jest warta świeczki. Możesz poszukać...

0
  • #7 05 Sty 2015 15:59
    pwsta
    Poziom 5  

Jedyne co znalazłem to coś takiego do modelu 80 xl w niusa podobne funkcje . Co o tym myslisz ?

http://youtu.be/sEy8ceCyraQ

Tu jest dodatkowo tab i rec ja tego nie potrzebuje wiec można by zrobić to na 2 wyjścia. Zastanawiam się tylko czy później zadziała to z kablem taki co się z jednego jack na dwa rozgałęzia

0
  • #8 05 Sty 2015 16:11
    Demmo
    Poziom 16  

Nope, niestety. Jak zerkniesz na tył Cube 80x, to on ma wyprowadzone 3 kable jack do obsługi footswitcha i jest to ilość wystarczająca do obstawienia widocznej na filmiku ilości przycisków.

Filmik pokazuje rozwiązanie analogiczne jak w moim artykule, tylko zwielokrotnione.
    Pewnie taka polityka, ze zapłacisz 2x więcej za wzmacniacz, to masz tańsze akcesoria. Podobnie jak z tanimi drukarkami i drogimi tuszami oraz drogimi drukarkami i tanimi tuszami do nich ;)

0
  • #9 05 Sty 2015 16:29
    pwsta
    Poziom 5  

Kurde to szkoda bo 450 zł to zdecydowanie za dużo wiec a razie nic nie zrobię czekam może coś sie pojawi w necie bo sam nie mam pojęcia jak to ugryźć.

0
  • #10 05 Sty 2015 16:35
    Demmo
    Poziom 16  

Najtaniej widziałem za 395, zawsze to trochę mniej ;)

0
  • #11 05 Sty 2015 16:38
    pwsta
    Poziom 5  

Myślę że zrobię zwykły footswitch do przełączanie kanałów i na tym na razie poprzestane ;). Przy tej konstrukcji która zrobiłeś gdybym chciał dołożyć jeszcze jedno gniazdo żeby np podpiąć looper to jak to rozwiązać ?

0
  • #12 05 Sty 2015 18:54
    Demmo
    Poziom 16  

Nie masz wejścia na footswitch loopera niestety (myślę, że nie przez przypadek)

Z tego zdjęcia wynika, że możesz zrobić jedynie dwuprzyciskowy footswitch jak w moim artykule do przełączania CLEAN/LEAD i SOLO. U mnie chyba też było podpisane SOLO, a opisałem sobie EFX/SOLO, bo jak się przełączał na SOLO, to wyłączał efekty typu chorus, flanger itp. Wtedy łączysz go kablem stereo-jack do wzmacniacza.

Na tylnej ściance nie ma nic odnośnie loopera, na GA-FC też nie widzę dedykowanego przycisku, więc albo nie da się go w ten sposób sterować, albo da się przypisać mu przycisk na GA-FC.

[edit]
    Jednak nie, opis brzmiał EFX/SOLO...

[edit2]
    Lol, ja w 40GX nie widzę w ogóle loopera :D Jesteś pewien, że go masz, czy masz na myśli osobne urządzenie?
    Zmyliło mnie to, że jak kiedyś kupowałem 20XL, to któryś z wyższych modeli miał wbudowany looper :)

Dodano po 16 [minuty]:

Chyba że wprowadzasz wszystkich w błąd i masz 40XL, a nie 40GX?

0
  • #13 05 Sty 2015 18:54
    pwsta
    Poziom 5  

Nie chodziło mi o to żeby podłączyć looper do wzmacniacza. Chciałem zrobić tak że kabel od wzmacniacza do footswitch później od footswitch kabel do loopera i z loopera do gitary ( tylko nie wiem czy to jest możliwe) zależy mi żebym mógł zmieniać kanały i jednocześnie korzystać z looper ewentualnie przedłużyć od looper jakiś inne kostki.

0
  • #14 05 Sty 2015 19:29
    Demmo
    Poziom 16  

Mylisz niestety tory. Footswitch jedynie steruje funkcjami wzmacniacza, a zupełnie innym torem leci sygnał z gitary.

0