Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wlacz wylacz jednym przyciskiem

cichykzn 05 Sty 2015 11:13 2094 10
  • #1 05 Sty 2015 11:13
    cichykzn
    Poziom 5  

Witam. Potrzebuje schematu na przekaznikach do sterowania zarowka jednym przyciskiem. Mam do dyspozycji przycisk monostabilny, diode led i cztery przekazniki, kazdy po 4 styki przelaczne. Prosze o szybka pomoc, schemat pptrzebny max na czwartek (08.01.15r.)

Z gory dziekuje za pomoc

0 10
  • Relpol
  • #2 05 Sty 2015 11:17
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

Tym zestawem części tego nie zrobisz.
    Ups.Tym torem nie poszedłem. Zasugerowałem się trzema przekaźnikami.

0
  • #3 05 Sty 2015 11:20
    cichykzn
    Poziom 5  

nauczyciel opowiadal ze jemu kiedys sie udalo na 3 przekaznikach taki schemat i dzialal, wiec podobno jest to mozliwe

0
  • Relpol
  • #5 05 Sty 2015 11:46
    zadax
    Poziom 16  

Żeby nie szukać. Znalezione na tym forum, sprawdzone - działa poprawnie.
    Wykorzystano dwa podwójne przekaźniki i przełącznik monostabilny:

Rys.1a pokazuje stan styków w stanie wyjściowym (spoczynkowym), rys.1b w stanie załączenia. Gdy przekaźniki są stanie wyjściowym, naciśniecie i trzymanie przycisku P powoduje przez styki a1 i a2 włączenie przekaźnika B i zwarcie styków b1 i wykonawczego b2. Przycisk P jest jeszcze trzymany, więc uzwojenie przekaźnika A jest zwarte i przekaźnik A nie przełącza swych styków a1 i a2. Puszczenie przycisku P powoduje rozwarcie uzwojenia przekaźnika A i jego zadziałanie, styki a1 i a2 przejdą do pozycji pokazanej na rys.1b. Przekaźnik B jest jednocześnie podtrzymywany prądem płynącym przez uzwojenie przekaźnika A. W takim stanie załączenia, jeżeli uzwojenia przekaźników maja jednakową rezystancję, na każdym z nich występuje połowa napięcia zasilania ( w punkcie X). Stan załączenia może utrzymywać się dowolnie długo. Ponowne naciśnięcie i trzymanie przycisku P powoduje zwarcie uzwojenia przekaźnika B i jego zwolnienie, przekaźnik A jest w stanie włączonym. Puszczenie przycisku P powoduje również zwolnienie przekaźnika A i cały układ znajdzie się w stanie wyjściowym. Działanie tego układu jest bardzo pewne, dużo pewniejsze niż przycisków z blokadą mechaniczną i można go stosować w wielu urządzeniach jako zautomatyzowany wyłącznik. Układ zachowuje „przerwę powietrzną”, można nim zdalnie sterować, automatyczne odłączenie odbiornika po zaniku zasilania, jest bardzo prosty, do realizacji można użyć miniaturowych przekaźników.
    Warunkiem poprawnego działania jest użycie przekaźników (uzwojeń) na połowę napięcia zasilana, np. przy napięciu zasilającym 12V, uzwojenia przekaźników powinny być na napięcie 5V. Krótkotrwałe załączenie na pełne napięcie (w chwili przełączania) nie szkodzi przekaźnikom.

0
  • #7 05 Sty 2015 12:22
    cichykzn
    Poziom 5  

zadax napisał:
    Żeby nie szukać. Znalezione na tym forum, sprawdzone - działa poprawnie.
    Wykorzystano dwa podwójne przekaźniki i przełącznik monostabilny:

Rys.1a pokazuje stan styków w stanie wyjściowym (spoczynkowym), rys.1b w stanie załączenia. Gdy przekaźniki są stanie wyjściowym, naciśniecie i trzymanie przycisku P powoduje przez styki a1 i a2 włączenie przekaźnika B i zwarcie styków b1 i wykonawczego b2. Przycisk P jest jeszcze trzymany, więc uzwojenie przekaźnika A jest zwarte i przekaźnik A nie przełącza swych styków a1 i a2. Puszczenie przycisku P powoduje rozwarcie uzwojenia przekaźnika A i jego zadziałanie, styki a1 i a2 przejdą do pozycji pokazanej na rys.1b. Przekaźnik B jest jednocześnie podtrzymywany prądem płynącym przez uzwojenie przekaźnika A. W takim stanie załączenia, jeżeli uzwojenia przekaźników maja jednakową rezystancję, na każdym z nich występuje połowa napięcia zasilania ( w punkcie X). Stan załączenia może utrzymywać się dowolnie długo. Ponowne naciśnięcie i trzymanie przycisku P powoduje zwarcie uzwojenia przekaźnika B i jego zwolnienie, przekaźnik A jest w stanie włączonym. Puszczenie przycisku P powoduje również zwolnienie przekaźnika A i cały układ znajdzie się w stanie wyjściowym. Działanie tego układu jest bardzo pewne, dużo pewniejsze niż przycisków z blokadą mechaniczną i można go stosować w wielu urządzeniach jako zautomatyzowany wyłącznik. Układ zachowuje „przerwę powietrzną”, można nim zdalnie sterować, automatyczne odłączenie odbiornika po zaniku zasilania, jest bardzo prosty, do realizacji można użyć miniaturowych przekaźników.
    Warunkiem poprawnego działania jest użycie przekaźników (uzwojeń) na połowę napięcia zasilana, np. przy napięciu zasilającym 12V, uzwojenia przekaźników powinny być na napięcie 5V. Krótkotrwałe załączenie na pełne napięcie (w chwili przełączania) nie szkodzi przekaźnikom.

schemat w praktyce nie dziala, po zalaczeniu cewek, na cewce A jest za male napiecie (polowa napiecia zasilajacego) po zalaczeniu diody i po ponownym ncisnieciu przycisku cewka nie jest w stanie przelaczyc swoich stykow aby wylaczyc diode

0
  • #8 05 Sty 2015 13:57
    zadax
    Poziom 16  

Układ w praktyce działa. Wykonałem kilka takich przełączników i wszystkie pracują od kilku lat bez problemów.
    Na jakie napięcia masz cewki przekaźników?
    Jakim napięciem sterujesz przekaźniki?

0
  • #9 05 Sty 2015 14:15
    cichykzn
    Poziom 5  

ja mam cewki na 24V jak i zasilanie 24V, jesli cewki bylyby na 12V wtedy uklad dzialalby bez problemu lecz ja w szkole nie mam mozliwosci zmiany przekaznikow na 12V

0
  • #10 05 Sty 2015 15:04
    zadax
    Poziom 16  

cichykzn napisał:
    ja mam cewki na 24V jak i zasilanie 24V

To już wiesz dlaczego nie działa...

0