Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy sposób kompresji obrazu BPG

TechEkspert 05 Sty 2015 12:13 5094 40
 • Nowy sposób kompresji obrazu BPGPojawił się nowy sposób kompresji plików BPG zaprojektowany, aby zastąpić popularny JPEG tam, gdzie rozmiar pliku lub jego jakość ma szczególne znaczenie.
  Ambitny plan jednak format kompresji JPEG jest bardzo popularny i ciężko przewidzieć czy wskazywane zalety BPG wystarczą, aby przekonać wszystkich do zrezygnowania z JPEG.

  Kompresja BPG ma zapewniać lepszą jakość obrazu oraz mniejszy rozmiar plików, dla zachowania kompatybilności został stworzony dekoder w Javascript, który pozwoli na obsługę plików w większości przeglądarek.

  Format obsługuje także opcję kompresji bezstratnej, wsparcie dla kodowania kolorów 8-14b na kanał, oraz kanał przezroczystości.

  Różnice w kompresji, możemy porównać optycznie na stronie:
  http://xooyoozoo.github.io/yolo-octo-bugfixes/#fruits&jpg=s&bpg=s

  Źródło:
  http://bellard.org/bpg/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  TechEkspert
  Redaktor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Specjalizuje się w: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert napisał 2907 postów o ocenie 1955, pomógł 6 razy. Jest z nami od 2014 roku.
 • #2
  walbe
  Poziom 15  
  Dla mnie bomba, różnica ogromna.
 • #3
  andrzejlisek
  Poziom 28  
  Mając format BPG można utworzyć kodek video MBPG zastępujący MJPEG tworząc nagrania bardzo dobrej jakości z możliwością edycji i cięcia co do poszczególnych klatek bez rekompresji.

  Widzę, że WepP od Google jakoś nie chce się przyjąć.
 • #5
  Maticool
  Poziom 20  
  Jpg faktycznie jest popularny ale jeżeli nowa kompresja będzie realnie skuteczniejsza (stosunek subiektywnej jakości do rozmiaru) to szybko zostanie zepchnięty na drugi plan. Przypomnijcie sobie jak było z DivX/Xvid również bardzo popularnym przez długie lata, obecnie dosyć znacznie wypartym przez H264 właśnie dzięki stosunkowi jakość/rozmiar.
 • #6
  TechEkspert
  Redaktor
  andrzejlisek napisał:
  Mając format BPG można utworzyć kodek video MBPG zastępujący MJPEG tworząc nagrania bardzo dobrej jakości z możliwością edycji i cięcia co do poszczególnych klatek bez rekompresji.


  Bardzo ciekawe, niektóre kamery z interfejsem ETH, udostępniają strumień w postaci MJPEG, który można otworzyć w większości przeglądarek WEB.
  Gdyby pojawił się kontroler kamery z wbudowanym MBPG mogłoby to wpłynąć na popularność formatu.

  Zobaczymy czy za kilka lat będziemy kojarzyć z czymś rozszerzenie BPG.
 • #7
  tomiok
  Poziom 33  
  Wszystko zależy od producentów - czy w sprzęcie będą wspierać ten standard.
 • #8
  mrtip
  Poziom 13  
  Ja jestem zdania że BPG od JPG różni się użyciem funkcji BLUR czyli bardziej BJPG (BJPEG), więc pochłonie to z pewnością więcej mocy proca. A i tak dzisiaj procki są parukrotnie szybsze niż jak wdrażano JPG więc funkcja "blurująca" nie będzie dramatycznie wolna ;)
 • #9
  Macosmail
  Poziom 33  
  Na przykładach widać, że nie chodzi tylko o rozmycie czy odtworzenie gradacji. Widać znacznie więcej szczegółów. Wygląda, aż niewiarygodnie, że w 20KB można zapisać taka bitmapę.
 • #10
  Yankkes
  Poziom 22  
  ja do Medium widzę różnicę na Large żadnej dodatkowo ta mniejsza waga często jest wyższa niż w JPEG na małe dla mnie bomba ale na wyższej rozdzielczości niestety różnic nie zauważam
 • #11
  Macosmail
  Poziom 33  
  Jest różnica i dla Large wyraźnie widoczna. Na dole jest opcja powiększania. Po prawej nie widać artefaktów obraz jest ostrzejszy i lepsze są przejścia tonalne.
 • #12
  Atreyu
  Poziom 22  
  leonow32 napisał:
  Kiedyś próbowali wprowadzić JPG2000 ale jakoś nie wyszło. Ciekawe jak będzie tym razem.


  JPEG2000 w zasadzie jest porównywalny do tego BPG, ale przez te lata niewiele się zmieniło w kwestii jego popularyzacji. Obecnie jedyna nisza w której JPEG2000 jest bezkonkurencyjny to pakiety kina cyfrowego DCP. Obecnie wszystkie filmy fabularne dystrybuowane w paczkach DCP kodowane są według standardu DCI/SMPTE z kompresją JPEG2000, a do niedawna stosowany jeszcze format paczek Interop i kodowania MPEG-2 odeszł już do lamusa.
 • #13
  Yankkes
  Poziom 22  
  niestety nie widzę różnicy nawet na najwyższym powiększeniu
 • #15
  SQLmaster
  Poziom 24  
  TechEkspert napisał:
  Pojawił się nowy sposób kompresji plików BPG zaprojektowany aby zastąpić popularny JPEG tam gdzie rozmiar pliku lub jego jakość ma szczególne znacznie.
  Ambitny plan jednak format kompresji JPEG jest bardzo popularny i ciężko przewidzieć czy wskazywane zalety BPG wystarczą aby przekonać wszystkich do zrezygnowania z JPEG.


  - dokładnie to samo pisano o JPEG2000
  - dokładnie to samo pisano o JPEG XR
  - dokładnie to samo pisano o WebP

  I co? I nic.

  Aczkolwiek ciekawe że taki konserwatyzm dotyczy w równym stopniu dźwięku (mp3) ale... zupełnie nie dotyczy kompresji wideo i tam przyjmuje się każda nowinka (czy potrzeba czy nie).

  Być może po prostu to co oferuje JPEG / MP3 ludziom w zupełności wystarcza.
 • #17
  SQLmaster
  Poziom 24  
  A co z Daala nad którym pracuje Mozilla, jako równoległy projekt do udoskonalonego JPEG? To otwarty format lepszy jak JPG.
  https://people.xiph.org/~xiphmont/demo/daala/update1-tool2b.shtml
  wygląda obiecująco, nie tak dobrze jak h265, ale nieźle.

  A przy okazji ta 'porównywarka' sugeruje że:
  - Googlowe VP8 / VP9 to kicha jak nie wiem, potrafi rozmydlić obraz w okropny sposób (zdjęcie 'End of show' z sukien zrobiła się czerwona masa)
  - h265 daje radę, dobry jest, chyba najlepszy w stawce. Ale skoro BPG jest oparty o h265.... no to nie jest to rywal tylko to samo.

  Swoją drogą Bellard miał typowy pomysł 'kto pierwszy ten lepszy': wziął czyjś gotowy kodek h265 (jest to implementacja FFmpeg tegoż samego Bellarda) użył go i stworzył szybko format grafiki BPG który wykorzystuje cudze rozwiązania. Fajnie, zawsze się ktoś taki pojawi i dobrze że był tak pomysłowy, tylko że nadal będą nas obowiązywać patenty h265 i nikt poważny się nie odważy użyć BPG bez załatwienia tych praw patentowych z całą grupą MPEG (Fraunhofer, Apple, Cisco, Ericsson itd..). Bo któregoś dnia smutni panowie posiadający prawa do h265 mogą powiedzieć: 'albo proces który przegrasz albo zamykasz interes oparty o efekty naszej pracy, cwaniaczku'.

  Tak że będę sceptyczny - h265 owszem, ale w zalegalizowanej postaci. Zresztą Bellard na swojej stronie wyraźnie o tym informuje.
 • #18
  ezbig
  Poziom 19  
  Yankkes napisał:
  niestety nie widzę różnicy nawet na najwyższym powiększeniu


  Nie wiem jak można nie zauważyć różnicy. Na jpg widać artefakty wynikające z kompresji, a na tym samym bpg tego nie ma (wokół ostrych krawędzi widać "postrzępienia" obrazu, a na przejściach tonalnych są "schodki" - może Twój monitor tego nie pokazuje?).
 • #19
  atom1477
  Poziom 43  
  leonow32 napisał:
  Kiedyś próbowali wprowadzić JPG2000 ale jakoś nie wyszło. .

  Bo był opatentowany. Widać nie tylko ja nie lubię patentów.
 • #20
  Macosmail
  Poziom 33  
  Nie powinno się patentować algorytmów. To jest coś co istnieje w naturze i każdy ma do tego takie same prawo, jak do wody (tak.. jakby każdy miał do niej prawo ;-) ). Co by było gdyby np. wzór Pitagorasa czy inne dokonania w matematyce czy fizyce były obłożone licencjami..
 • #21
  SQLmaster
  Poziom 24  
  Macosmail napisał:
  Nie powinno się patentować algorytmów. To jest coś co istnieje w naturze i każdy ma do tego takie same prawo, jak do wody (tak.. jakby każdy miał do niej prawo ;-) ). Co by było gdyby np. wzór Pitagorasa czy inne dokonania w matematyce czy fizyce były obłożone licencjami..


  Wzór Pitagorasa jest to prawo a nie algorytm. Prawo istnieje w naturze, a algorytm niekoniecznie. Problemem jest że nie odróżniasz ich od siebie.

  H265 też na ziemi nie leżał ani nie istniał wcześniej w naturze. A jego opracowanie kosztowało mnóstwo czasu i pieniędzy.

  Jeśli twierdzisz inaczej to podnieś z ziemi ten istniejący już w naturze h266 albo h267 (albo je opracuj i udostępnij za darmo) i zrewolucjonizuj nimi informatykę. Jedząc kamienie i śpiąc pod mostem, bo ma być darmowo.
 • #22
  atom1477
  Poziom 43  
  Macosmail napisał:
  Nie powinno się patentować algorytmów. To jest coś co istnieje w naturze i każdy ma do tego takie same prawo

  To nie takie proste.
  Prawo jako takie (Boskie) masz do wszystkiego.
  Bo prawda jest taka że prawa nikt (z ludzi) nie daje. Może tylko zabierać.
  Tylko niektórym się pomieszało i uważają że "dają prawa".
  I np. w USA "dali" wiele praw, ale uznali że prawa do algorytmów to akurat nie dadzą.
  Nie można więc (od ludzi) wymagać prawa do czegokolwiek. Bo to ktoś za Ciebie decyduje go czego masz prawo (tzn. tak myśli, w rzeczywistości to Ci po prostu nie odbiera danego prawa).
  Jak już czegoś wymagać to raczej wymiany tych ludzi co decydują :D

  PS. A H266 i H267 to jak najbardziej się w naturze znajdują.
 • #23
  SQLmaster
  Poziom 24  
  atom1477 napisał:
  PS. A H266 i H267 to jak najbardziej się w naturze znajdują.

  Jak kolega o tym wie, to nic prostszego, jak stać się sławny na cały świat informując o nich ze szczegółami. Dziwię się że kolega tego dawno nie zrobił. Albo proszę chociaż zdradzić gdzie to konkretnie w przyrodzie h266 i h267 są wykorzystywane.

  Nie kolego: prawo znajduje się w przyrodzie ale algorytm wymyśla człowiek. Czy to algorytm kompresji, czy to algorytm użyty gdzieś tam do zbudowania samochodu.

  Skąd pomysł by dawać Ci coś za darmo i że Tobie 'się należy' jak za komuny. Nie, nie należy się. Jak jesteś taki 'mistrzu' to opracuj sobie swój własny algorytm kompresji grafiki a nie jojcz że ktoś Ci nie chce dać za darmo owoców kilku lub kilkunastu lat jego pracy i nauki po nocach. Tylko że to rozumie się dopiero kiedy ma się własną rodzinę na utrzymaniu, a mama i tata nie dają już kieszonkowego. Poza tym Twój avatar dobitnie świadczy o tym że nie chcesz darmowych kodeków, tylko chcesz skrajnego kapitalizmu, to bądź że chłopie konsekwentny w przekonaniach. A nie socjalistą gdy ci pasuje jedno, a korwinistą gdy pasuje drugie.

  A darmowe kodeki (np Daala) też masz w zasięgu ręki - nie podoba się opatentowany? To używaj sobie darmowych. Są gorsze bo ktoś je zrobił w czasie wolnym i Ci je dał w prezencie. Ale to nie jest jego obowiązek, a Ty tego nie doceniasz i zamiast mu dziękować, uznajesz że tak ma być z każdym kodekiem bo 'Ci się należy'. Nie kolego, nie ma tak być - Ty powinieneś mu dziękować za jego wspaniałomyślność i gest. Bo nie musiał.

  Z pisaniem darmowych programów jest tak jak z naprawianiem komputerów za darmo - w końcu ludzie zaczną tego żądać jak Ty: http://forkie.pl/2010/07/5-powodow-dla-ktorych-nie-powinienes-naprawiac-komputerow-za-darmo/
 • #24
  phanick
  Poziom 28  
  Moi zdaniem dajecie się manipulować. Obrazek po prawej stronie po prostu zawiera mniej szczegółów niż ten po lewej, stąd możliwość uzyskania lepszej jakości przy tym samym (nieznacznie mniejszym) rozmiarze, który został wybrany celowo i marketingowo.

  Poniżej sam skompresowałem obrazek po prawej stronie do JPEG - widzicie jakies różnice? Dodam, że w JPEG zajmuje on 24.0 KB

  BPG | JPG
  Nowy sposób kompresji obrazu BPG Nowy sposób kompresji obrazu BPG
 • #25
  atom1477
  Poziom 43  
  SQLmaster napisał:

  Skąd pomysł by dawać Ci coś za darmo i że Tobie 'się należy' jak za komuny. Nie, nie należy się.

  Może nieprecyzyjnie się wyraziłem.
  Mi nie chodziło o dostawianie czegoś za darmo. Np. tego kodeka JPEG2000.
  Tylko o nie zabieranie innym.
  Jeżeli twórca JPEGa2000 nie chciał go dawać za darmo to ja to rozumiem.
  Po prostu mi chodzi że nie powinien tego zabraniać innym.
  Czyli jak by ktoś inny zrobił podobny kodek to powinien móc z nim zrobić co zechce.
  Inaczej mówiąc nieopatentowanie JPEGa2000 mogło by doprowadzić do jego upowszechnienia (choć pewnie pod inną nazwą) bo każdy inny by miał prawo zrobić inną implementację.
  Opatentowanie natomiast blokuje powstanie jakichkolwiek innych implementacji bo patent jest na wszystko (od ogółu do szczegółu). Więc nawet jak by tego JPEGa chcieć obrabiać analogowo na lampach, to i tak by to było już nielegalne.
  A z moim avatarem nie ma to nic wspólnego. Bo mówimy o USA i podobnych państwach, a nie o Polsce. W Polsce algorytmu opatentować się nie da.

  SQLmaster napisał:

  Nie kolego: prawo znajduje się w przyrodzie ale algorytm wymyśla człowiek. Czy to algorytm kompresji, czy to algorytm użyty gdzieś tam do zbudowania samochodu.

  Wiele algorytmów powstało na podstawie tego co robi przyroda. Niektóre nie ale później się okazało że to coś i tak w przyrodzie istnieje.
  Jeszcze innych jeszcze w przyrodzie nie znaleziono (jeszcze :D).
  Oczywiście w przyrodzie nie jest to zapisane jako algorytm (słowami, jako lista kroków, program). Nie mniej jednak algorytm to jest.
  W przypadku samochodu akurat ciężko będzie znaleźć taki algorytm w przyrodzie.
  Ale też ciężko podać algorytm składania całego samochodu który miał by mieć jakieś korzyści i w ogóle nadawać się do opatentowania (nawet w USA).
  Dopiero małe części składowe procesu. Tu jednak wracamy do natury.
  Bo "taśma produkcyjna", "sezonowanie części", "pomiar po produkcji i odrzucanie braków", czy nie wiem co jeszcze, to wszystko w naturze jest.

  phanick napisał:
  Moi zdaniem dajecie się manipulować. Obrazek po prawej stronie po prostu zawiera mniej szczegółów niż ten po lewej, stąd możliwość uzyskania lepszej jakości przy tym samym (nieznacznie mniejszym) rozmiarze, który został wybrany celowo i marketingowo.

  No też pomyślałem że to po prostu rozmycie. Ale jednak nie. To po prostu użyty kiepski kodek do skompresowania JPEGa. IrfanView daje o wiele lepsze rezultaty.
 • #26
  iagre
  Poziom 35  
  Jakość obrazu to nie wszystko. Oprócz tego istnieją różne „poboczności” które w wielu sytuacjach sa bardzo istotne. Na przykład 4 lata temu był na elektroda.pl konkurs fotograficzny z nagrodami. W konkursie tym pliki RAW nie były dopuszczone do oceny ponieważ z powodu braku danych EXIF ich „weryfikacja” nie była możliwa. Jeśli ten nowy format nie będzie zawierał w sobie EXIF, IPTC, itd, to też może nie być popularny.
 • #27
  Macosmail
  Poziom 33  
  SQLmaster napisał:

  Skąd pomysł by dawać Ci coś za darmo i że Tobie 'się należy' jak za komuny.


  Algorytmy może i nie istnieją w naturze, ale wynikają wprost z praw logiki i matematyki. Nie postawisz wyraźnej granicy pomiędzy nimi. Ja nie twierdzę, że mi się coś należy. Kolego, a co w takim hipotetycznym wypadku. Pojawia się zapotrzebowanie na konkretny, algorytm. Pracuje nad nim niezależnie wiele osób i np. 1000 z nich wpada na taki sam, ale dowiadują się, że jest już za późno bo ktoś był szybszy (albo bieglejszy w sprawach patentowych). A jest to bardzo prawdopodobne bo często rozwiązanie jest prostą konsekwencja problemu. Taki algorytm jest naturalny dla danego problemu. Ale nie może być już użyty... (a nawet jego części) i dochodzimy do paradoksu. W imię ochrony jednej jednostki odmawiamy, do tego, prawa wielu innym. Oni wszyscy wykonali taka samą pracę, a że ktoś szybciej..? ..a czy to były zawody. Wykonali wtedy kiedy potrzebowali.
  Ja jestem zdania, że żadne zdobycze intelektualne z zakresu nauki ( a takimi są wszelkie prawa, twierdzenia, algorytmy też) nie powinny być blokowane niezależnie czy to w matematyce, fizyce czy informatyce. To decyduje o postępie cywilizacyjnym.
  Można to zorganizować lepiej. Odkryłeś prawo lub opracowałeś algorytm dostaniesz za to wynagrodzenie lub nagrodę (może nawet Nobla) i to tyle. Takie jest moje zdanie.

  Ciekawy, krótki tekst na ten temat: https://www.gnu.org/philosophy/savingeurope.pl.html

  SQLmaster napisał:

  Twój avatar dobitnie świadczy o tym że nie chcesz darmowych kodeków, tylko chcesz skrajnego kapitalizmu, to bądź że chłopie konsekwentny w przekonaniach. A nie socjalistą gdy ci pasuje jedno, a korwinistą gdy pasuje drugie.


  Przepraszam, że się wtrącę. Prawdziwy kapitalizm opiera się na prawdziwych towarach i przede wszystkim pracy. A nie na towarach abstrakcyjnych nie związanych z pracą, a do tego jeszcze ograniczających dostęp do pracy. Dlaczego tak uważam. Wykorzystując mechanizmy licencji i patentów można wykonać pracę (albo mieć farta) tylko raz i całe życie nic nie robić. Oczywiście znów tylko wyrażam własne zdanie.

  Niebo gwiaździste nade mną , prawo moralne we mnie. - Immanuel Kant.
 • #28
  basement_rat
  Poziom 9  
  Tak se myślę o tej modulacji obrazu i Wam powiem, że w trybie tiny trzeba włączyć. Zdjęcia z ludźmi na fullscreen wychodzą kilkanaście kilobajtów. Gdyby tak w Internecie takie znaleźć. To tak jak kupić Golfa za 13k a nie za 35k :D Sto foci mega a nie 3 mega, czas ładowania.... i każdy bajt to to miliwat!
 • #29
  SQLmaster
  Poziom 24  
  Macosmail napisał:
  SQLmaster napisał:

  Twój avatar dobitnie świadczy o tym że nie chcesz darmowych kodeków, tylko chcesz skrajnego kapitalizmu, to bądź że chłopie konsekwentny w przekonaniach. A nie socjalistą gdy ci pasuje jedno, a korwinistą gdy pasuje drugie.


  Przepraszam, że się wtrącę. Prawdziwy kapitalizm opiera się na prawdziwych towarach i przede wszystkim pracy. A nie na towarach abstrakcyjnych nie związanych z pracą, a do tego jeszcze ograniczających dostęp do pracy. Dlaczego tak uważam.

  1. Jak Twoja odpowiedź się ma do mojego stwierdzenia że kolega atom1477 jest "korwinistą" do tego stopnia że ma polityczny avatar, ale tylko kiedy mu to pasuje? A kiedy pasuje to na odwrót, socjalistą. Bądźmy konsekwentni.

  2. A co powiesz o piosence-hicie którą ktoś wymyśli. Też jest przecież niematerialna jak ten algorytm. Też ktoś nad nią siedział, może nocami. Też ma być dostępna wszystkim za darmo a kompozytor niech "spada na drzewo" i zjada kamienie (bo na coś innego go stać nie będzie skoro piosenkę mu zabrano dla dobra ludzkości)? Moim osobistym zdaniem między opracowaniem algorytmu h265 a opracowaniem chwytliwej piosenki jest dużo analogii.

  3. W dzisiejszym informatycznym świecie towar to nie tylko coś co możesz pomacać. W zasadzie coraz więcej towarów to są dane i informacja. Jest mnóstwo ludzi (w tym ja osobiście) które nie wytwarzają nic materialnego. Wytwarzam informację, przy komputerze. Uważasz, że wytwarzanie tak niematerialnych produktów jak optymalizacja baz danych dla klienta to nie jest uczciwa praca? A przecież tego się nie da dotknąć i pomacać. Waży zero kilogramów.

  Macosmail napisał:
  Wykorzystując mechanizmy licencji i patentów można wykonać pracę (albo mieć farta) tylko raz i całe życie nic nie robić. Oczywiście znów tylko wyrażam własne zdanie.

  No i?
  Kupując akcje czy bitcoiny w stosownym czasie, tez można mieć farta i całe życie nic nie robić. Rodząc się dzieckiem miliardera też można mieć farta. Pokazując pewne części ciała w telewizji też można mieć farta i zostać celebrytą.
  I co? Nic. Tak to w życiu jest. Przy czym opatentować coś co przyniesie krocie to się mało komu zdarza z przypadku. To jest efekt jego pracy.
  Poza tym Tobie nikt nie zabrania czegoś takiego opatentować i nic nie robić do końca życia.

  Macosmail napisał:
  Można to zorganizować lepiej. Odkryłeś prawo lub opracowałeś algorytm dostaniesz za to wynagrodzenie lub nagrodę (może nawet Nobla) i to tyle. Takie jest moje zdanie.

  1. KTO konkretnie ma im płacić? (pieniądze nie pochodzą z powietrza)
  2. KTO ma decydować komu płacić?
  3. JAK wyceniać ile komuś zapłacić?
  4. DLACZEGO mam się zrzucać na to by komuś takiemu płacić?
  5. JAKA jest gwarancja że taki "urząd"(?) płacący komu zechce i ile zeche, nie zechce płacić głównie krewnym i za łapówki?
  6. Jak się to ma do powyższego, skrajnie prawicowego nastawienia kolegi atom1477?

  Najzdrowszy sposób płacenia za taki wynalazek to wolny rynek. Takie jest moje zdanie. Każda próba załatwianie tego w sposób urzędowy zrodzi patologie, rzesze urzędasów i niepotrzebne koszta.

  Reasumując BPG jest fajnym formatem i jeśli kwestie patentowe będą rozwiązane - może się udać jego popularyzacja.
 • #30
  basement_rat
  Poziom 9  
  Jak tak to czytam to mi przychodzi na myśl, że ktoś zamienia piktografy i pozycje XY myszki na napoje, kurtki i stacje lutownicze... Jakiś pomysł, żeby to zmienić? Może komputer do obsługi komputera? Wtedy nie trzeba byłoby przesuwać suwaka do dobrania wielkości pliku np. bo komputer miałby kalmerę i rozróżniał po ludzku jakość fotki?