Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie zasilaniem pomp. 2 układy

piotret 05 Sty 2015 14:35 765 3
  • #1 05 Sty 2015 14:35
    piotret
    Poziom 2  

Witam,
    Chciałbym usprawnić sterowanie pompami w kotłowni i może ktoś wie jak mi pomóc.

Mam dwa kotły (gaz i śmieciuch) co wiąże się z dwoma układami (otwarty i zamknięty). Między nimi jest wymiennik który obsługują 2 pompy.
    Całością steruje C-mix z de dietricha.
    Problem w tym że gdy palę drewnem (gdy jest załączony sterownik do kotła węglowego) to ciągle pracują dwie pompy obsługujące wymiennik oraz co jakiś czas załącza się pompka od CO oraz od podłogówki (po jednej do każdego obiegu)
    Ciągła praca pomp od wymiennika to większe zużycie pomp i strata prądu. Zastanawiam się czy nie można by było tego tak rozwiązać, że pompy od wymiennika załączają się tylko wtedy gdy załącza się pompa od CO lub od podłogówki. (no bo po co tłoczyć wodę z kotła do wymiennika i z powrotem)
    Tylko nie wiem co się stanie gdy c-mix załączy zarówno pompę do CO jak i do podłogówki. Podejrzewam ze zrobi się jakieś zwarcie albo i gorzej.
    Ma ktoś pomysł jak to rozwiązać ?

0 3
  • #2 05 Sty 2015 17:24
    markmd
    Poziom 24  

Przedstaw schemat instalacji CO wraz ze sterowaniem to może uda się pomóc.
    Normalnie nie powinno się wyłączać pomp współpracujących z wymiennikiem ze względu na odbiór ciepła z kotłów. Chyba, że zainstalujemy kompleksową automatykę.

0
  • #4 08 Sty 2015 13:21
    markmd
    Poziom 24  

Należy zacząć od ustawienia pomp na najmniejszą moc. Sterownik pieca Dietrich powinien sterować swoją pompą, a kocioł gazowy swoją. Rozumiem,że obecnie obie pompy są sterowane z dietricha ?.

0