Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie regulatora pokojowego do pompy od podłogówki

05 Sty 2015 16:51 2532 11
  • Poziom 2  
    witam
    mam problem i nie wiem czy mogę podłączyć regulator pokojowy st292v2 bezpośrednio do pompy od powłogówki? jak tak to w jaki sposób. mam przy piecu sterownik st 80 z którym nie da sie nic zrobić a innego narazie mi sie nie opłaca kupować
  • Poziom 24  
    Regulator pokojowy jak sama nazwa mówi mierzy temperaturę w pomieszczeniu i steruje ogrzewaniem. Do sterowania podłogówką można zastosować np. tani termostat.
  • Poziom 2  
    chodzi mi o coś bezprzewodowego co wyłączy pompe od podłogówki jak temp. w pomieszszeniu dojdzie do ustawionych np. 23 st. i załączy jak spadnie o np. 2 st.
  • Poziom 14  
    Bezprzewodowe regulatory programowalne tygodniowo np Euroster 2026TXRX Link lub Euroster Q7TXRX Link lub najtańszy bez programowania tygodniowego Euroster Q1TXRX Link
  • Poziom 42  
    piotrek7453 napisał:
    co wyłączy pompe od podłogówki jak temp. w pomieszszeniu dojdzie do ustawionych np. 23 st. i załączy jak spadnie o np. 2 st.

Tak się nie da. Będziesz miał dużo większe wahania temp w górę i dół. Podłogówka ma bardzo dużą bezwładność cieplną.
    Rozwiązaniem byłby sterownik z pełnym PID i odpowiedni dobór "D" czyli parametru w członie różniczkującym aby z wyprzedzeniem reagował na trend, czyli jak gdyby przewidywał co się stanie za godzinę lub dwie z temp. w pomieszczeniu i wyłączał/ włączał pompę odpowiednio wcześniej.
    Rozwiązaniem prostszym, choc mniej dokładnym i powodującym "szarpanie" pompą jest ustawienie malutkiej histerezy. Np. 0.2 oC. Trzeba próbować.
    Są też sterowniki z algorytmem PWM czyli coś "w stylu" regulacji analogowej.
    Rozwiązań jest mnóstwo. Zależą też od kasy. :cry:
  • Poziom 24  
    Podłogówka powinna być uzupełnieniem ogrzewania grzejnikowego, a nie ogrzewaniem podstawowym sterowanym temperaturą pomieszczenia. Do ogrzewania podłogowego kieruje się zwykle wodę o ograniczonej górnej temperaturze. Nie stosuje się regulacji ze względów jak poprzednik napisał.
  • Poziom 42  
    markmd napisał:
    Podłogówka powinna być uzupełnieniem ogrzewania grzejnikowego, a nie ogrzewaniem podstawowym sterowanym temperaturą pomieszczenia.

A dlaczegoż to ? Jest wiele domów ogrzewanych tylko podłogówką. Z resztą jest tendencja do stosowania niskotemperaturowych źródeł ciepła. Podłogówka idealnie nadaje się np. do pompy ciepła. Z resztą dla kotła gazowego kondensacyjnego też jest "przyjazna".
    Co do sterowania nią to się zgadzam, już wyżej to napisałem.
  • Poziom 19  
    Założyć termostat na powrocie podłogówki i wyregulować załączanie pompy
  • Poziom 39  
    markmd napisał:
    Podłogówka powinna być uzupełnieniem ogrzewania grzejnikowego, a nie ogrzewaniem podstawowym sterowanym temperaturą pomieszczenia. Do ogrzewania podłogowego kieruje się zwykle wodę o ograniczonej górnej temperaturze.

To nie wiedziałem, że błądze od wielu lat i nie mam zadnego grzejnika w domu...
    Nie masz racji, bo mozna ogrzewać dom na wiele sposobów, także grzejnikami woda o temp 40 st jak i podłogówke woda o temp. 60 st.C. Kwestia założeń i wykonania całości.

jack63 napisał:
    Tak się nie da. Będziesz miał dużo większe wahania temp w górę i dół. Podłogówka ma bardzo dużą bezwładność cieplną.

Nie jest to prawda. Mam u siebie od 11 lat taki system ( i u wielu klientów) na zwykłych prostych regulatorach dwustanowych i rozrzut od nastawionej watrości nigdy nie jest wiekszy niż 1 stopień, a w praktyce typowo 0,5 st C.
    Należy tylko stosować termoregulatory o małej histerezie 0,4-0,5 st.C.
  • Poziom 24  
    Ciągle jeszcze większość Polaków nie stać na marmurowe pałace. Jeśli budują własny dom to podłoga w salonie i w łazience bywa ceramiczna. W pokojach zwykle są panele bądź inne wykładziny. Jeśli ktoś lubi grzać pod dywanem lub panelami to jego prywatna sprawa, ale ciągle nie jest to jeszcze standardem. Poza tym mogę mieć chyba własną opinię.
  • Poziom 42  
    markmd napisał:
    Jeśli ktoś lubi grzać pod dywanem lub panelami to jego prywatna sprawa, ale ciągle nie jest to jeszcze standardem. Poza tym mogę mieć chyba własną opinię.

Możesz. Oczywiście.
    Co prawda z tymi marmurami to przesadziłeś, ale zgadzam się z ogólnym sensem wytłumaczenia. Sam nie mam podłogówki ze względów technicznych (konstrukcja domu) i oczywiście ekonomicznych. Jednak uważam, że jest to ciekawa sprawa. To ciepełko pod stopami robi wrażenie, choć dla mnie ważniejsza jest kwestia niskich temp. zasilania.
    @andrzej lukaszewicz Nie będę wklejał cytatów, bo były by za długie i wielokrotnie zagnieżdżone. O co chodzi? @piotrek7453 pisze o 23 oC wyłączenia i 2 oC histerezy w dół. Ja odniosłem się dokładnie do tej propozycji ustawień regulatora pomieszczeniowego. Ty natomiast cytujesz moje słowa jakby spadły z kosmosu proponując histerezę ok 0.5 oC. Ja proponowałem histerezę 0.2 oC. Więc co jest nieprawdą w tym co napisałem???
    Mało tego Twoje efekty regulacji temp. szałem nie są. Dokładność 1 oC a w porywach 0.5 oC jest pewnie dla większości użytkowników wystarczająca, ale dla bardziej wybrednych niedopuszczalna.
    Prawdopodobnie stosujesz jakieś proste regulatory ON/OFF nieuwzględniające grzania podłogówką.
    Problem dokładności regulacji da się pokonać o czym pisałem wyżej, a Ty to łaskawie pominąłeś. :cry:
    Autor tematu się nie wypowiada, bo pewnie skorzystał z rady @Euroster Serwis i pewnie już sobie kupił i zamontował proponowany regulator (któryś z proponowanych).
    Proszę o inf.
  • Poziom 2  
    Nie pisałem bo nie miałem czasu zabardzo. Przyszedł zaprzyjaźniony hydraulik i zamówił jakiegoś eurostera i powiedział żo tak będzie dobrze.