Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór elementów do domowej sieci internetowej.

05 Sty 2015 23:55 726 5
  • Poziom 5  
    Witam serdecznie wszystkich.
    Chciałbym się poradzić co do sieci internetowej w domu. Mam zamiar rozprowadzić kabel internetowy. Moje pytania mogą się okazać dla niektórych błahe, lecz jestem zielony w temacie sieci internetowej. Z góry dziękuję za cierpliwość. :D

Czy można gniazdka podłączyć równolegle?

Jeżeli nie to czy moja propozycja była by dobra?

Mam Liveboxa 3.0 jako ruter, a gniazdek internetowych myślałem dać 9. Pomyślałem więc, że tutaj powinien przyjść switch. Jak by się udało zmieścić to bym wziął 8 portów, a jak nie to 16(np. http://allegro.pl/tp-link-tl-sf1008d-switch-8-portow-desktop-8p-fvat-i4960983007.html(TP-Link TL-SF1008D) lub to http://allegro.pl/tp-link-tl-sf1016d-switch-16-port-10-100mbps-lan-i4929501970.html(TP-Link TL-SF1016D)). Kolejne moje pytanie brzmi: czy jest to obojętne w które gniazdo się wepnę, czy jest tam ustalone wejście in i 8 jest out?

Na koniec chciałem się zapytać czy musi być 8 żył? W takim gniazdku http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat_-_rj-45_-_rj-11_R694043.htm są 4 żyły do internetu. Na filmie dotyczącym montarzu - https://www.youtube.com/watch?v=MPCXwkgwz3M od momentu 4:58 pokazane jest jakie żyły należy podłączyć. Moje pytanie brzmi - czy wystarczą te 4 żyły i nie zakłóci to komunikacji?

W razie jakichś propozycji śmiało proszę pisać bo jak już wspomniałem jestem zielony. :D I może niektórzy powiedzą, że wystarczy samo WiFi, ja jednak chciałbym rozprowadzić internet kablem.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Kornel
  • Poziom 14  
    Witam.
    Co do pierwszego pytania nie możesz łączyć szeregowo musi być switch.
    Drugie pytanie, najlepiej "internet" podłączyć pod gniazdo opisane "1".
    Trzecie pytanie, zależy jaką prędkość chcesz uzyskać, jak 100Mb to wystarczą 4 żyły a jak 1Gb to musi być aż 8 żył. Ale tak na marginesie nie rozumiem pytania co szkodzi podłączyć dodatkowe cztery żyły i mieć spokój na przyszłość.
  • Poziom 43  
    Każde gniazdo powinno być podprowadzone z oddzielnego portu switcha. Piszesz o 9-ciu. W takim przypadku switch musi mieć co najmniej 12 portów. W zupełności i na przyszłość wystarczy ci ten 16-portowy.
  • Poziom 5  
    CHACA napisał:
    Każde gniazdo powinno być podprowadzone z oddzielnego portu switcha. Piszesz o 9-ciu. W takim przypadku switch musi mieć co najmniej 12 portów.

Dlaczego potrzebuję aż 12 portów?

mythbusters napisał:
    Ale tak na marginesie nie rozumiem pytania co szkodzi podłączyć dodatkowe cztery żyły i mieć spokój na przyszłość.

Czy do tego modelu da się wpisać 8 przewodami? Chciałem użyć tych gniazd ponieważ miałbym wszystkie media pod ręką w jednym gniazdku(TV, telefon,internet).

Dziękuję za odpowiedzi :D
  • Poziom 18  
    @korneliusz1

ja bym już nie wchodził w gniazda RJ11, to wymierająca technologia i może ich nigdy nie wykorzystasz. Lepiej już pociągnąć po dwa LAN do każdego punktu i zakończyć je gniazdem 2xRJ45. Zawsze możesz puścić po tym zarówno komputery, telefony VOIP jak i zwykłe, drukarkę sieciową itd. Wszystkie te kable prowadzisz do jednego punktu i najlepiej zakończyć to panelem RJ45. Kable TV/SAT - ponieważ coraz więcej jest urządzeń jest wielogłowicowych przynajmniej do głównych pomieszczeń pociągnij podwójny kabel. I znowu wszystkie te kable doprowadź do jednego punktu.
    Rzeczy które masz w ścianach trzeba zrobić w konfiguracji docelowej, ponieważ później ciężko to uzupełniać. Chyba że zrobisz instalację w rurkach

Urządzenia aktywne takie jak switch kupisz jak będziesz wiedział ile masz do podłączenia. Je najłatwiej jest wymienić i nawet jak kupisz teraz zachowawczo 8 portów to w razie czego dodasz drugi lub zamienisz na np 16 portowy
  • Poziom 5  
    Dziękuje wszystkim za pomoc ::)
    Kornel