Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz "żarówek" LED sterowany pilotem (protokół NEC)

Piotr Piechota 06 Sty 2015 01:52 15324 15
  • Ściemniacz "żarówek" LED sterowany pilotem (protokół NEC)

Witam.

W czasie remontu pokoju moja piękniejsza połowa zapragnęła zmiany oświetlenia. Wymyśliła podświetlanie ściany małymi "halogenkami". Powstało coś takiego jak na zdjęciu z początku postu.
    Zastosowałem dwanaście takich żarówek LED:

Nie była jednak zadowolona - "czy one muszą tak JASNO świecić?"
    Postanowiłem zbudować "ściemniacz". Wydawało mi się, że takie żarówki to zwykłe LEDy z szeregowym rezystorem. Zastosuję jakiś układ z PWM i problem z głowy.
    Rozebrałem jedną "żarówkę" i okazało się, że nie będzie tak prosto.

Ściemniacz "żarówek" LED sterowany pilotem (protokół NEC) Ściemniacz "żarówek" LED sterowany pilotem (protokół NEC)

W środku każdej "żarówki" (na początku niełatwo było mi je otwierać) siedzi przetwornica impulsowa step-down z układem MT7201. Rysunek z noty aplikacyjnej.

Na szczęście okazało się, że pin ADJ (regulacja jasności) jest niepodłączony i na PCB całkiem dobrze dostępny.
    Przerobiłem nieco "żarówkę": usunąłem połowę prostownika na wejściu (minus teraz jest podłączony bezpośrednio) i dorobiłem kabelek sterujący połączony z wejściem ADJ.

Ściemniacz "żarówek" LED sterowany pilotem (protokół NEC) Ściemniacz "żarówek" LED sterowany pilotem (protokół NEC)
    Zbudowałem prosty sterownik w oparciu o kontrolerek ATMega88.
    Edit: kolega dp-mion7 zauważył brak podłączenia 7805 do masy

"Ściemniacz" sterowany jest pilotem, jaki miałem pod ręką.

Sporo czasu zajęło mi oprogramowanie obsługi pilota. Wykorzystałem odbiornik IR2638. Napisałem dość uproszczoną wersję obsługi pilota, ale działa dobrze. Sporo pomogła mi strona http://www.sbprojects.com/knowledge/ir/nec.php
    Przerobiłem (mocne słowo wywierciłem tylko otwór i zamocowałem odbiornik) jedną oprawę:

Pilotem można regulować jasność każdej lampy z osobna lub grupowo. Można (klawisz "domek") zapisać wybrane jasności do pamięci EEPROM. Filmik z działania układu:
    Dołączam źródło programu. Program był pisany "na kolanie" i na pewno nie jest materiałem do nauki programowania. Jedyną jego zaletą jest, że działa.

Pozdrawiam,
    Piotr

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    Piotr Piechota
    Poziom 21  
    Piotr Piechota napisał 491 postów o ocenie 79, pomógł 55 razy. Mieszka w mieście mysłowice. Jest z nami od 2007 roku.
  • BotlandBotland
    Piotr Piechota
    Poziom 21  
    Pewnie 8 MHz a nawet mniej by wystarczyło (można zmniejszyć częstotliwość PWM'a) ale 20 MHz leżał w szufladzie :). Miałem też ochotę migać lampkami do muzyki (12 kanałowy analizator widma) ale mi przeszło - a kwarc został.
  • BotlandBotland
    pier
    Poziom 23  
    Dobrze że Zrobiłeś regulację do tych żarówek bo na 100% mocy długo by nie poświeciły. A tak choć trochę przedłuży się ich życie.
    Piotr Piechota
    Poziom 21  
    A ograniczenie mocy jest spore. Układ ma możliwość ustawienia jasności w ośmiu stopniowej skali: 100% 50% 25% itd. Pierwotnie było liniowo ale wzrok ludzki liniowy przecież nie jest.
    dp-mion7
    Poziom 12  
    Ściemniam sobie właśnie pilotem taśme led, ale taśma led jest banalna i tu widze ciekawsze rozwiązanie. Podejrzewałem ze tam coś w tych lampkach siedzi jakas elektronika.
    Układ 7805 ma gnd zapewne podłączone do masy (brak na schemacie)?
    Czy w lampkach led innych producentów tego typu mozna spodziewać się tez takiego rozwiązania z przetwornicą impulsową?
    Piotr Piechota
    Poziom 21  
    Oczywiście 7805 podłączony do masy - mam błąd na schemacie - dzięki. Schemat powstał po zmontowaniu układu ;)
    Sprawdzałem jeszcze żarówkę Lexman 6W/12V - nie rozbierałem jej ale już od 5V świeci normalnie pobierając ok 1.4 [A]. Na pewno w środku jest przetwornica.

Robtos
    Poziom 11  
    Witam mnie by takie coś interesowało ale na 220v bo mam wszystkie ledy na 220v
    czy można takie coś zrobic,czy trzeba kupić ekstra sterownik?
    pozdro
    Piotr Piechota
    Poziom 21  
    Prawie wszystko można zarówno zrobić jak i kupić.
    Dodam tylko, że ja nic nie sprzedaję a swój projekt udostępniłem gratis ;).
    markovip
    Poziom 34  
    Żonie z pewnością by się spodobało, gdyby użył kolega "halogenów" z pojedynczym LED i węższą optyką. 45-60° by tak nie oślepiało.

Niemniej jednak projekt udany i spełnia swoją funkcję.

Przydała by się jeszcze moim zdaniem, możliwość sterowania z włącznika ściennego.

Pozdrawiam
    Piotr Piechota
    Poziom 21  
    Lampki nie oślepiają. Mogłem użyć pojedynczych LED'ów i sterownik centralny. Problem w tym, że projekt zrodził się po zamontowaniu "halogenków". Wyłącznik ścienny jest on/off (ostatnio zapamiętana jasność) i to on w 99.5% przypadków jest wykorzystywany.

Pozdrawiam
    JVC
    Poziom 14  
    Czy ktoś z kolegów zrobił ten projekt z takim pilotem?
    Co zostało zmienione(jakie wpisane kody klawiszy), bo moje kilka takich samych pilotów nie chce współpracować.
    Z Piotrem się kontaktowałem na PW ale nic mi wskazówki nie rozjaśniły.
    Może ktoś już próbował ten projekt przystosować do takiego pilota?
    Piotr Piechota
    Poziom 21  
    A jesteś pewien, że te piloty nadają w standardzie NEC?
    Piotr Piechota
    Poziom 21  
    Mam podobny pilot. Jak jutro znajdę czas to zobaczę czy działa.
    JVC
    Poziom 14  
    Ok, czekam z niecierpliwością na info. :)

Prawie wszędzie można wyczytać, że to kodowanie nec jest w tych pilotach.
    oraz http://www.geeetech.com/wiki/index.php/Arduino_IR_Remote_Control
    Tłumaczone automatem
    Zdalne sterowanie odległość: ponad 8 metrów
    Długość fali podczerwieni rury Rozpoczęcie: 940nm
    Kryształ: częstotliwość oscylacji 455 kHz
    IR częstotliwość nośna: 38kHz
    Kodowanie: format kodowania z NEC, schemat kodowania upd6122 The 00FF kod użytkownika, klucz kodowania poniżej obrazka
    Rozmiar: 86 * 40 * 6mm
    Częstotliwość: 38K
    Zasilanie: CR2025 / 160mAH
    Przycisk: wolna wysokość jest mniejsza niż 3 mm, siła 200-350g, życie ponad 200 000