Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TSH 110 przestrojone ale nie do końca, brak góry pasma

atarl 07 Sty 2015 08:11 4614 46
 • #31 07 Sty 2015 08:11
  Edward J
  Poziom 11  

  Witam ponownie, jak widzę jest postęp. Nie wiem którą glowicę teraz masz zamontowaną, ale jeśli to ta w której nie są usunięte kondensatory C102, C107, C108 (jeśli masz zamontowaną uproszczoną głowicę, tę bez jednej cewki - to do usunięcia będzie tylko jeden kondensator z pary C107, C108 - drugiego po prostu już nie ma) - to należy je usunąć - wzrośnie czułość na UKF. Dodatkowo możesz delikatnie skorygować dostrojenie rdzeniami ferrytowymi cewek L103, L105, L106. ( W uproszczonej głowicy będzie tylko jedna z cewek L105, L106) Ale delikatnie - nie za dużo!!!! - bo może być gorzej. Również możesz zmniejszyć,jak we wcześniejszych wpisach pojemność C123 - ale niekoniecznie - jeśli uda ci się uzyskać pełny zakres wysokiego UKF.

 • #32 07 Sty 2015 12:14
  atarl
  Poziom 17  

  Założona mam ta "uproszczona głowice" bo na niej działa mi wskaźnik jest stereo itp. Robiłem wszystko tak jak jest opisane w serwis elektronika 4/2000, Czyli usunięte c102,c107 i c120, oraz c123 zamienione na 3.3pF, Mam pokryte cale pasmo, jednak stereo jest tylko na najsilniejszych stacjach.

 • #33 07 Sty 2015 13:07
  Edward J
  Poziom 11  

  Nie martw się brakiem stereo na słabszych stacjach, te tunery tak miały, stereodekoder był niskiej jakości, czułość tunera niska,więc tak jak opisujesz to wyglądało. Możesz jeszcze spróbować nieco podstroić obwody: L101, L105, L106 rdzeniami tych cewek, ale delikatnie, na maksimum wychylenia wskaźnika dostrojenia dla stacji leżącej gdzieś pośrodku skali ( 98 - 99 MHz), oraz obwód p.cz. w głowicy: L108 - też na maksimum wychylenia, delikatnie, bo może nie jest odstrojony. Sprawdź jeszcze wielkość kondensatora sprzęgającego głowicę z tunerem. Brakuje tam obwodu L500 (tak bywało na produkcji), dlatego wartość tego kondensatora można podnieść do ok 4,7 nf (4700 pF). Dobierz pojemność doświadczalnie stopniowo ją powiększając (między punktem 7 głowicy, a bazą T500. Myślę, że już sobie poradzisz

 • #34 07 Sty 2015 15:01
  atarl
  Poziom 17  

  Wielkie dzięki za pomoc, pozdrawiam.

 • #35 09 Sty 2015 19:17
  atarl
  Poziom 17  

  jednak powrót z tematem. Może to już nie jest taki duży próbie ale jednak chciałbym go załatwić, Mam już ta skale TSH 110 przestrojone ale nie do końca, brak góry pasma
  ale nie mogę dostosować jej do odbiornika, ustawiłem pierwsza i ostatnia stacje na dobrej podziałce, jednak środek stajcie się rozjeżdża. ma ktoś pomysł jak się zabrać do tego?

 • #36 09 Sty 2015 19:53
  Edward J
  Poziom 11  

  Przykro mi, ale tu ci nie będę mógł pomóc. Przez kilkadziesiąt lat nie spotkałem się z oryginalną skalą na wysoki UKF dla tego tunera. To są amatorskie podróbki i wcale nie muszą odzwierciedlać dokładnie częstotliwości położonych między skrajnymi częstotliwościami pasma. Sam, nawet dysponując przyrządami, nie podjąłbym się spasowania do dowolnej skali (a taką masz przecież) dokładnego odwzorowania widma częstotliwości na skali. Łatwiej by było po ustawieniu częstotliwości górnej i dolnej pasma, odwzorować na nowo wykonanej we własnym zakresie skali to co wyszło po przestrojeniu. Pozdrawiam.
  P.S. Może ktoś ma inny pomysł?

 • #37 09 Sty 2015 22:25
  atarl
  Poziom 17  

  udało się, trzeba się pobawić napięciem strojenie i uda eis trafić :)

 • #38 09 Sty 2015 22:55
  Edward J
  Poziom 11  

  Cieszę się, że jesteś zadowolony ze swojego dzieła. Nie chciałem ci pisać, że dokładność odczytu, związana z grubością wskaźnika strojenia powinna być wystarczająca do zorientowania się w aktualnym nastrojeniu tunera. Sam do tego doszedłeś!!!!

 • #40 10 Sty 2015 13:46
  Edward J
  Poziom 11  

  Świetny efekt, gratuluję, tylko skąd wziąłeś skalę z zakresem 108 MHz? Wracając do oryginalnej głowicy, którą wymieniłeś, to sądzę, że nie pracowała ci jak należy z uwagi na odłączenie od masy punktu 8 głowicy. Gdy obie głowice były zamontowane do tunera, to wtórne uzwojenia obu głowic były połączone w szereg. Po tym jak odmontowałeś dodatkową (obecnie zamontowaną) głowicę, to ta oryginalna nie była podłączona do masy, lecz siódemka z głowicy dodanej połączona była na stałe z ósemką głowicy podstawowej. Po zdjęciu dodatkowej głowicy należało podłączyć ósemkę głowicy oryginalną tunera do masy. Pewnie tego ci zabrakło. Objawy by odpowiadały temu co opisywałeś. Jest to przypuszczenie, ale wynikające z opisywanych objawów. Pozdrawiam. Myślę, że czas już zamknąć temat.Jeśli będziesz miał jeszcze do mnie pytania to napisz na priv. Edward.

 • #41 10 Sty 2015 14:36
  atarl
  Poziom 17  

  Skala jest dostępna na allegro za 30zl, z ta masa możliwe, nie chce mi się już sprawdzać bo jestem zadowolony z rezultatu, dostroiłem jeszcze głowice i mam mocniejszy syg, nawet słabsze stacje maja już około 5pkt na skali, na samym kabelku zamiast anteny.

 • #42 20 Sty 2015 22:52
  atarl
  Poziom 17  

  Witam, wszystko było ok do czasu aż dłużej słucham radia, po czasie pojawiają się pojedyncze trzaski, później coraz częstsze, aż w końcu nie da się słuchać, wyczyscilem przełączniki, sprawdzałem pod kątem zimnnych lutow ale nic to nie dało, na innych zakresach jest ok, trzaski widać ma wskaźniku dostrojenia, a gdy ucichnie to nie słychać nawet szumu.

 • #43 23 Sty 2015 09:30
  Edward J
  Poziom 11  

  Czy mógłbyś wrzucić filmik na you tuba? Pokaż wskaźnik i dźwięk, o ile nie poradziłeś sobie wcześniej. Twojego posta doczytałem dopiero teraz. Te trzaski, jak sądzę, mają związek z nagrzewaniem się elementów w torze FM. Obmacaj, czy jakiś element nie jest po prostu zbyt nagrzany. Na razie tyle, powodzenia.

 • #44 23 Sty 2015 12:52
  Andrzej L.
  Poziom 26  

  Jakie w ogóle przyrządy pomiarowe masz na stanie?
  Przydałaby się chociaż tu sonda detekcyjna z diodką germanową aby można było się wpiąć w tor p.cz. i jednoznacznie ustalić gdzie ten sygnał ginie.
  Bez tej wiedzy możemy sobie macać radio do przyszłego roku.
  Czyli w pierwszej kolejności zapiąć się na obwód wtórny cewki L108 (nóżka 7 na schemacie) i zobaczyć czy tam mamy sygnał - zakładając, że to radio jeszcze w ogóle cokolwiek gada ;)
  Czy radio jak zamilkło to już się nie podnosi?
  Czy jest to kwestia rodzaju: nagrzało się przestaje działać, ostygnie przez noc to następnego dnia jako zimne działa, a po 15 minutach pracy znowu milknie?
  Sprawą śliską jest w tym radiu to, że jak pisałeś ktoś tam kiedyś w nim już grzebał. Mam wątpliwości jak dziś wygląda jakość zestrojenia toru p.cz. 10,7MHz bo jest tam po drodze kilka obwodów strojonych, które z czasem nawet same się od starzenia rozstrajają. Też przydałoby się to sprawdzić.
  Nie mając miernika częstotliwości (aby potwierdzić, że w bloku p.cz. mamy 10,70MHz) najlepiej zamiast głowicy byłoby tutaj zapiąć generator na kwarcu 10,7MHz i potem przelecieć wszystkie stopnie p.cz. od końca do początku i ewentualnie skorygować dostrojenie obwodów.
  Bez oscyloskopu przydałoby się tu skonstruować sobie sondę z FET-em na wejściu aby nie rozstrajać obwodów, w których będziemy chcieli sprawdzić czy sygnał przechodzi i czy jest w ogóle wzmacniany przez poszczególne stopnie.
  Patrząc na głowicę widzę, że zrobiona jest ona na tranzystorach, które dla 100MHz mają bardzo mizerne parametry co do wzmocnienia. Dziwne, że w bloku p.cz. są wstawione BF214, które są lepsze na 100MHz, a w głowicy już się ich nie dało wstawić zamiast biedy BF215.
  Wymiana 3szt w głowicy na nowsze BF240 na pewno da nam tutaj większego kopa i zwiększy się czułość głowicy. Trzeba by było jeszcze ustalić jakie rdzenie są w cewkach głowicy. Podejrzewam, że starszy materiał U31 ferrytowy zamiast nowszej generacji U11, który ma mniejsze straty. Czy serwisówka podaje jakie to są ferryty?

 • #45 23 Sty 2015 15:40
  atarl
  Poziom 17  

  Dziwne bo teraz odbiera, zdążają się tylko sporadycznie trzaski, jednak wskaźnik dostrojenia cały czas się waha np jest dostrojone na 6 i są spadki do 4, ale w odbiorze tego nie słychać, sprawdzę czy nic się nie grzeje. Z mierników to mam tylko uniwersalny,

 • #46 23 Sty 2015 18:29
  Edward J
  Poziom 11  

  Witaj ponownie. Jak zrozumiałem, opisując usterkę, napisałeś, że pojawiające się trzaski mają odzwierciedlenie na wskaźniku poziomu sygnału. Sugeruje to, że usterka jest przed układem poziomu sygnału. Wskazuje to na głowicę i obwody związane z tranzystorami T500, T501, T502. Dalszą częścią p.cz dla FM zainteresował był się w ostatecznej kolejności, prawdopodobnie jest sprawna. Zmierz napięcie strojenia na 14K - pamiętaj, że jest ono, w odróżnieniu od zasilania pozostałej części tunera, z minusem na masie. Chodzi o to czy nie trzaski nie pochodzą od niego(najlepiej by było sprawdzić to oscyloskopem, ale z braku, spróbuj miernikiem czy nie ma skoków tego napięcia)
  Jeżeli nie znajdziesz tu nic podejrzanego, odłącz głowicę - punkt 7. Nie będzie odbioru sygnału, ale interesować cię będzie czy są trzaski. (oczywiście sprawdzasz to po doprowadzeniu tunera do stanu w którym objawia się uszkodzenie.) Jeśli nie będzie śladów tych trzasków, podłącz kabelek do punktu 7, jeśli się pojawią, to przypuszczalnie ich źródłem będzie głowica.
  Możesz też sprawdzić, czy napięcie na przełączniku AM/FM - złącze 4F przełącznika fal. - może występować nietrwale połączenie na stykach 4(E -F). Sprawdź te uwagi, a dalej potem.

  Dodano po 20 [minuty]:

  Przepraszam, że na raty, po przejrzeniu schematu następne propozycje do sprawdzenia - kondensator C754 - może nadmiernie się nagrzewa (na napięcie min.63V !!!),
  opornik R 753 - sprawdź czy nie ma na nim skoków napięcia po stronie niższego napięcia,-
  potencjometry montażowe R754 i R755 - zewrzyj je po nastrojeniu tunera na środkową część skali. Po tej operacji przesuną ci się częstotliwości na skali, ale nie o to tu chodzi, nastrój na dowolną stację i sprawdź, czy występuje usterka. Jeśli będzie poprawa, to zrób to samo dla zwierania pojedynczego potencjometru - zresztą od pojedynczego możesz zacząć wyłączając (zwierając) najpierw jeden potem drugi. Gdy będzie poprawa, to wymień potencjometr winny zamieszania. Po tej operacji, oczywiście rozłącz mostki na potencjometrach. Stacje na skali wrócą na swoje poprzednie miejsca.

 • #47 27 Sty 2015 22:03
  atarl
  Poziom 17  

  narazie się samo "naprawiło" :/ nie wiem o co chodzi, w razie co sprawdzę to co pisałeś