Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung LE37M87BD - nie startował (wymiana logiki i 24c256)

Kurtion 06 Sty 2015 11:07 3807 15
  • #1 06 Sty 2015 11:07
    Kurtion
    Poziom 22  

Witam !

Telewizor startował cyklicznie co kilka sekund, wymieniłem kondensatory i eprom z main IC1803 24c256, winna okazała się logika obciążała 12V, po wstawieniu rzekomo sprawnej logiki T370HW02 V0 (ten sam typ) TV wystartował, ale obraz niestety jest w całkowitym negatywie, początkowo było jeszcze gorzej, po zmianie w trybie serwisowym typu matrycy na AU FHD obraz da się oglądać, ale niestety jest to negatyw, obraz nie jest przejaskrawiony. Po wlutowaniu czystego eproma na pewno ustawienia załadowały się ze złym typem matrycy.

Domyślam się, że mam złe ustawienia w trybie serwisowym, w samym service manual są częściowo inne opcje niż w moim TV lub niesprawna jest zakupiona przeze mnie logika.

Proszę o pomoc i sugestie.

0 15
  • #2 07 Sty 2015 17:00
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    wymieniłem kondensatory i eprom 24c256,

Eeprom z Main ? czy z logiki T-con

0
  • #3 07 Sty 2015 18:26
    Kurtion
    Poziom 22  

Eprom z main, wstawiony czysty, logika podstawiona inna rzekomo sprawna. Z tą zakupioną logiką TV startuje, z tamtą obciąża 12V.

0
  • #4 07 Sty 2015 18:52
    mirex
    Poziom 43  

To wstaw stary EEPROM. I napraw stary T-CON.

0
  • #5 07 Sty 2015 20:35
    Kurtion
    Poziom 22  

Stary eeprom już nie do odzyskania, wolałbym nie naprawiać tego T-conu jak zamówiłem inny, no i to miało ułatwić sprawę. Czy dobrze myślę, że winne są ustawienia w service mode, negatyw ten nie wygląda na uszkodzony AS15-F. Jakieś inne uwagi, jakie ustawienia w service mode oprócz typu matrycy i producenta mogą sprawdzić ? Obraz na telegazecie też w negatywie.

0
  • #6 07 Sty 2015 22:33
    mirex
    Poziom 43  

Kurtion napisał:
    Stary eeprom już nie do odzyskania

Myślenie ma przyszłość. ;)
    Kurtion napisał:
    wolałbym nie naprawiać tego T-conu jak zamówiłem inny

Więc żyj w nieświadomości, czy masz teraz oba uszkodzone, czy nie. ;)

0
  • #7 08 Sty 2015 13:21
    Kurtion
    Poziom 22  

Podobno logika była testowana w matrycy przed wysyłką i jest ok, zamieszczam zdjęcia naklejek tych dwóch logik, wersja matrycy w Samsungu to: T370HW02 V2.

po lewej oryginalna uszkodzona, po prawej zamówiona

Samsung LE37M87BD - nie startował (wymiana logiki i 24c256) Samsung LE37M87BD - nie startował (wymiana logiki i 24c256)

Dodano po 2 [godziny] 22 [minuty]:

sprawa jasna, musi być wsad do ic1803 i dlatego TV w taki sposób startuje z negatywem, czy ktoś dysponuje wsadem do tego 24c256 to proszę na pw.

0
  • #8 09 Sty 2015 09:53
    lisek
    Spec od monitorów

Procesor z Main BORDEAUX PLUS 2007.05.23 ( BN41-00813E-MP1.0 ) powinien zapisać IC1803 ( wstawiona jako czysta FF)
    Link

Ready OFF >> było na forum....

0
  • #9 09 Sty 2015 20:48
    LCD-LED-PDP

Poziom 27  

Na początek podmień AS15-F to wyeliminuje jedno podejrzenie. Pozdrawiam

0
  • #10 10 Sty 2015 16:45
    Kurtion
    Poziom 22  

U mnie procesor czystą pamięć zapisał inaczej; inny był ddr, producent i typ matrycy, poprawiłem jak w tych ustawieniach ze zdjęcia, niestety dalej negatyw, czy jeszcze jakieś inne opcje w trybie serwisowym mógłbym sprawdzić i zmienić, które mogłyby powodować negatyw.
    ready było i jest ustawione na off

sprzedawca zapiera się, że logika jest sprawna, w ostateczności mogę wymienić AS15F, ale wolałbym jeszcze się wstrzymać. Też istnieje możliwość uszkodzonej sygnałówki, ale mam nadzieję, że jednak jest sprawna. Czy taki typowy negatyw nie reagujący na czas działania TV bez rozmazanego obrazu itp. może być przy niesprawnym AS15F ? AS nie nagrzewa się, choć wiem bywa różnie z jego usterkami.

Pozdrawiam

0
  • #11 11 Sty 2015 00:52
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Witaj kolego.

W tym modelu nie należało ruszać eepromu, tylko wymienić same kondensatory. Po wstawieniu czystego TV wstał najprawdopodobniej domyślnie z zapisem matrycy Samsung, i pewnie stąde te problemy, nalezy zmienić matryce w zakładce service menu i wyłaczyć do standby. Po ponownym uruchomieniu powinieneś zauważyć zmiany. AS15 trzeba też sprawdzić, pomierz napięcia, sprawdź czy sie nie przegrzewa.

0
  • #12 11 Sty 2015 10:15
    Kurtion
    Poziom 22  

No tak ale powyżej napisałem, że ustawiłem typ matrycy na AU FHD, DDR zrobiłem na Samsung, Vendor - AUO EXT N, ready na off i rozmiar matrycy na 37", oczywiście styndby był, po tych operacjach, inaczej nie było by widać rezultatu, obraz jest w negatywie, jest wyraźny, bez przebarwień, niezmieniający się pod wpływem czasu. Wcześniej procesor wgrał ustawienia na matrycę Samsung to obraz był jeszcze mniej wyraźny, zaśnieżony. Niestety w najlepszym przypadku po ustawieniu typu matrycy: 37" AU FHD jest całkowity negatyw.

Zastanawiam się czy jest różnica w logikach oryginalnie założona uszkodzona miała oznaczenie na naklejce: UT-5537T04005 a druga logika, którą zamówiłem ma oznaczenie UT-5537T04008, widoczne są te oznaczenia wyżej w moich postach.

Kolejna sprawa czy musi być wgrany wsad do IC1803, znalazłem wsad na forum elektrody, została zaprogramowana pamięć 24c256 i nic to nie pomogło. Wsad wgrywał mój znajomy, bo ma programator, twierdzi, że została pamięć zaprogramowana prawidłowo. Człowiek, który sprzedawał logikę twierdzi, że ta płyta "main" bez wsadu prawidłowo nie będzie działać i na matrycy FHD obraz nie będzie prawidłowy i może być negatyw, czy ma racje ?

W tej logice T370HW02 V0, którą zamówiłem wymieniany był przez sprzedającego AS i wstawiony został AS15G, widać, że jest lutowany i przed wysyłką logika była testowana u niego na matrycy. Tak jak pisałem AS nie jest za ciepły. Czy jest sens zamiany EEPROM z zepsutej logiki i podmiana do tej drugiej sprawnej ?

Pytanie do Liska, który udostępnił mi nastawy w service mode, czy jeszcze jakieś ustawienia powinienem sprawdzić ?

Pozdrawiam

0
  • #13 15 Sty 2015 00:45
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Kolego w nawiązaniu do wiadomości na PW, chciałbym wskazać, że zostaje jeszcze jedna opcja. Spróbuj zgrać wsad z tego sterego T-cona i wrzucić go w eeprom na twoim obecnym T-con. Skoro juz próbowałeś zmiany stanu napięcia na pinie siódmym tej matrycy i obraz się 'obraca' ale tło pozostaje dalej białe, może być to wina wsadu pamięci na T-con.

Pozdrawiam

0
  • #14 15 Sty 2015 13:34
    Kurtion
    Poziom 22  

Podmiana eepromu z logiki niestety nic nie pomogła. Zauważyłem róznice w logikach w tej nowej sprawnej nie było 3 rezystorów przy złączach od matrycy, przelutowałem ze starej do nowej, ale nie zmieniło nic to w negatywie, chodzi o rezystory R720, R721 i R722, zamieszczam zdjęcie pokazujące lokalizację rezystorów na samej górze płyty przy złączach na taśmy.

Z tego co widzę jeden z nich to sygnał GOE4, pozostałe 2 nie wiem, nie ma opisu na płytce.

Więcej różnic nie zauważyłem, widać jednak, że są różnicę w tych modułach T370HW02 V0

0
  • #15 15 Sty 2015 22:46
    jaculek
    Poziom 17  

Jak w kupionej logice masz wymieniany AS15F to sprawdz poprawnośc lutowania.

0
  • #16 22 Sty 2015 12:33
    Kurtion
    Poziom 22  

Witam !

Uszkodzona okazała się logika, po podstawieniu drugiej obraz prawidłowy, dziękuję wszystkim za pomoc, wsad nie był potrzebny, bez problemu można wsadzić czystą niezapisaną pamięć 24c256 IC1803.

Obraz z telewizora prawidłowy, zmarnowane dużo czasu a sprawa była prosta.

0
  Szukaj w 5mln produktów