Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt Terrarium. Arduino

06 Sty 2015 11:25 2988 13
 • Poziom 7  
  Witam! Jestem początkującym hobbystą szeroko pojętej elektroniki :)
  Zacząłem od Arduino! Pierwszy mój projekt to wykonanie sterowania oświetlenia Terrarium na podstawie zadanej godziny (przyszłościowo sterowanie poszczególnym ogrzewaniem przy zadanej temperaturze ;)), oraz mierzenie temperatury przez trzy termometry i mierzenie wilgotności powietrza. Następnie wyświetlanie tych wszystkich wartości wraz z aktualną datą i godziną na wyświetlaczu lcd 20x4.
  Mój zestaw zawiera: Arduino Uno, Wyświetlacz alfanumeryczny LCD 4x20 HD44780 blue, Moduł 4-kanałowy przekaźnik 5V 10A AVR ARM, Moduł pomiaru czasu RTC DS3231 + 24c32 + bateria, 3x Czujnik temperatury DS18B20, CZUJNIK MODUŁ WILGOTNOŚCI TEMP. DHT11.
  Oczywiście wszystko ładnie pospinane kabelkami na płytce stykowej.
  Kupiłem również zasilacz do Arduino i zastanawiam się, czy to nie on spowodował problem. "ZASILACZ UNIWERSALNY REGULOWANY 1,5V- 12V 1000mA"

  Oto mój problem. Wgrałem program napisany przeze mnie (większość z internetu zerżnięta oczywiście, jednak pętlę if zrobiłem sam...), i po załadowaniu Arduino działało tak jak sobie wymarzyłem, wyśniłem, po prostu GIT. Zmieniałem mu nastawy godzin uruchomienia oświetlenia itd itp, wszystko gasło i świeciło się w odpowiednim momencie. JEDNAK obudziła mnie dzisiaj o godzinie 8 rano ORKIESTRA w postaci wyłączających się i załączających się przekaźników, wyświetlacz się wykrzaczył, i teraz w sumie nie pokazuje już nic... Jedyne co działa, to tak naprawdę przekaźniki działają tak jak trzeba i to tylko dzięki temu, że układ jest zasilony z laptopa przez USB. Gdy podepnę zasilacz po chwili zaczyna układ "skakać".
  Proszę pomóżcie ... :(

  Wklejam tutaj cały mój program:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 13  
  Jakie napięcie jest ustawione na zasilaczu i do którego złącza podłączyłeś zasilacz (USB czy złącze zasilające)?
 • Poziom 7  
  Zasilacz ustawiłem na 9 V. Jest podpięty do złącza zasilającego. Działa przez 5 minut, a potem układ się wykrzacza... Myślę, że to zasilacz stwarza tutaj problem, gdyż układ mam podpięty do usb i nic się z nim nie dzieje...


  EDIT:
  Najbardziej zastanawia mnie fakt, że po przełączeniu się na zasilanie z sieci, i odpięciu zasilania USB, cały układ działa prawidłowo, a po jakimś czasie wszystko się "psuje". Zastanawiam się, czy program jest dobrze napisany, czy on nie potrzebuje co jakiś czas porównać czasu na przykład z laptopem i gdy go brakuje to program świruje i dzieje się jak dzieje?


  EDIT2:
  Po ostatnich testach wnioskuję, że to chyba jednak zasilacz. Działa około 1 minuty, po czym na wyświetlaczu zaczyna wszystko "latać", jakby duży spadek napięcia, czy coś, mianowicie wyświetlacz przygasa i po chwili cały układ się restartuje i w koło MACIEJU. Macie jakąś poradę? Nie chcę kupić znowu byle czego...  EDIT3:
  Dziękuję wszystkim za wsparcie ;) Okazuje się, że Arduino jak i zasilacz świetnie sobie radzą na nastawie zasilacza ustawionej na 6V już od 30 minut. Jednak nie podoba mi się to trochę ;) Czy mógłbym prosić o zasugerowanie jakiegoś dobrego zasilacza do tego typu układów jakim jest Arduino Uno? I czy ten zasilacz byłby odpowiedni również dla Arduino Mega? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 • Poziom 13  
  Jakie układy wykonawcze są podłączone do tego Arduino? Czy aby przypadkiem nic Ci się nie grzeje na płytce Arduino? Z tego co piszesz, można wnioskować, że na stabilizatorze napięcia wydziela się zbyt duża moc i układ się po prostu przegrzewa. Zrzucenie z 6V na 5V to 1/4 mocy, która się wydziela przy zrzucaniu z 9V i dlatego po zmianie nastawy na zasilaczu układ pracuje dłużej.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 7  
  Wszystkie moduły i układy są wypisane w pierwszym poście tego tematu.
  Arduino Uno jest zasilane z zasilacza na nastawie 6V, Arduino obsługuje wyświetlacz, 3 czujniki temperatury DS18B20 techniką OneWire, 1 czujnik wilgotności, moduł czterech przekaźników, oraz moduł pomiaru czasu RTC DS3231 z zabudowaną baterią. I to jest tyle, co dźwiga Arduino.
  Arduino pracuje na zasilaczu od ~12:30. Teraz odłączyłem zasilanie i sprawdziłem czy płytka Arduino nie jest gdzieś ciepła, tak jak napisałeś. Na szczęście cała płytka i wszystkie jej elementy mają tę samą, normalną temperaturę.
 • Poziom 13  
  Największy pobór prądu w Twoim układzie mają cewki przekaźników i być może podświetlenie wyświetlacza. Najwidoczniej teraz moc wydzielana na stabilizatorze spadła na tyle, że już nie powoduje jego przegrzewania.
 • Poziom 7  
  Czyli obniżenie napięcia na zasilaczu poprawiło działanie Arduino i mogę już być spokojny o cały układ?
 • Poziom 13  
  Jeżeli nic Ci już się nie grzeje, to raczej tak. Sprawdź jeszcze, jak wygląda sytuacja, gdy włączysz wszystkie 4 przekaźniki.
 • Poziom 7  
  Tak jak napisałeś, tak uczyniłem. Działają teraz wszystkie przekaźniki. Mam do Ciebie jeszcze pytanie, w którym miejscu na Arduino jest stabilizator?
  Czy to jest to oznaczone w kółeczku ? ;F Projekt Terrarium. Arduino
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Dokładnie tak.
 • Poziom 7  
  Niestety Twoje przypuszczenia okazały się słuszne. Uruchomiłem układ obciążając go wszystkimi czterema przekaźnikami i niestety uległ prawie od razu awarii. Tzn wykrzaczył się i co chwila restartował, czyli przegrzał. Przerobiłem układ, działa teraz tylko na dwóch przekaźnikach, pozostałe dwa wyłączyłem. Jak temu zapobiec? Da się jakoś ten układ uruchomić na czterech przekaźnikach?
  Co można z tym zrobić? Nie jestem ekspertem, ale mam też w rezerwie przetwornice...? Może się przydać?


  EDIT:
  Po przerobieniu układu podczas dłuższego działania już układu, stabilizator na płytce Arduino jest dość ciepły. Wręcz nie można zbyt długo utrzymać na nim palca.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Najlepiej abyś ten moduł podłączył przez stabilizator np. przez 7805 osobno do zasilania i sterował go sanami niskimi. Bo w tej chwili zasilasz moduł po przez stabilizator, który jest w Arduino.
 • Poziom 7  
  Dobrze, wszystko super, dzięki Wam serdecznie za pomoc. Jednak mam jeszcze jedno pytanie. Przy zmianie stanów, w sensie gdy zmienia się godzina i mają zgasnąć światła, wyświetlacz się "wywala". Nic nie pokazuje... Działa jedynie, gdy włączę reset w Arduino... Co może być przyczyną?
 • Poziom 7  
  Czy ktoś może mi pomóc z tym programem? Problem polega na tym, że gdy mija zadana godzina, nie wyłączają się światła... Dopiero po resecie Arduino, i ponownym przeleceniu programu, światła się wyłączają...