Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt Terrarium. Arduino

mefistonh 06 Sty 2015 11:25 2727 13
  • #1 06 Sty 2015 11:25
    mefistonh
    Poziom 6  

Witam! Jestem początkującym hobbystą szeroko pojętej elektroniki :)
    Zacząłem od Arduino! Pierwszy mój projekt to wykonanie sterowania oświetlenia Terrarium na podstawie zadanej godziny (przyszłościowo sterowanie poszczególnym ogrzewaniem przy zadanej temperaturze ;)), oraz mierzenie temperatury przez trzy termometry i mierzenie wilgotności powietrza. Następnie wyświetlanie tych wszystkich wartości wraz z aktualną datą i godziną na wyświetlaczu lcd 20x4.
    Mój zestaw zawiera: Arduino Uno, Wyświetlacz alfanumeryczny LCD 4x20 HD44780 blue, Moduł 4-kanałowy przekaźnik 5V 10A AVR ARM, Moduł pomiaru czasu RTC DS3231 + 24c32 + bateria, 3x Czujnik temperatury DS18B20, CZUJNIK MODUŁ WILGOTNOŚCI TEMP. DHT11.
    Oczywiście wszystko ładnie pospinane kabelkami na płytce stykowej.
    Kupiłem również zasilacz do Arduino i zastanawiam się, czy to nie on spowodował problem. "ZASILACZ UNIWERSALNY REGULOWANY 1,5V- 12V 1000mA"

Oto mój problem. Wgrałem program napisany przeze mnie (większość z internetu zerżnięta oczywiście, jednak pętlę if zrobiłem sam...), i po załadowaniu Arduino działało tak jak sobie wymarzyłem, wyśniłem, po prostu GIT. Zmieniałem mu nastawy godzin uruchomienia oświetlenia itd itp, wszystko gasło i świeciło się w odpowiednim momencie. JEDNAK obudziła mnie dzisiaj o godzinie 8 rano ORKIESTRA w postaci wyłączających się i załączających się przekaźników, wyświetlacz się wykrzaczył, i teraz w sumie nie pokazuje już nic... Jedyne co działa, to tak naprawdę przekaźniki działają tak jak trzeba i to tylko dzięki temu, że układ jest zasilony z laptopa przez USB. Gdy podepnę zasilacz po chwili zaczyna układ "skakać".
    Proszę pomóżcie ... :(

Wklejam tutaj cały mój program:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 13
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 06 Sty 2015 11:47
    animisiewaz
    Poziom 13  

Jakie napięcie jest ustawione na zasilaczu i do którego złącza podłączyłeś zasilacz (USB czy złącze zasilające)?

0
  • #3 06 Sty 2015 11:53
    mefistonh
    Poziom 6  

Zasilacz ustawiłem na 9 V. Jest podpięty do złącza zasilającego. Działa przez 5 minut, a potem układ się wykrzacza... Myślę, że to zasilacz stwarza tutaj problem, gdyż układ mam podpięty do usb i nic się z nim nie dzieje...

EDIT:
    Najbardziej zastanawia mnie fakt, że po przełączeniu się na zasilanie z sieci, i odpięciu zasilania USB, cały układ działa prawidłowo, a po jakimś czasie wszystko się "psuje". Zastanawiam się, czy program jest dobrze napisany, czy on nie potrzebuje co jakiś czas porównać czasu na przykład z laptopem i gdy go brakuje to program świruje i dzieje się jak dzieje?

EDIT2:
    Po ostatnich testach wnioskuję, że to chyba jednak zasilacz. Działa około 1 minuty, po czym na wyświetlaczu zaczyna wszystko "latać", jakby duży spadek napięcia, czy coś, mianowicie wyświetlacz przygasa i po chwili cały układ się restartuje i w koło MACIEJU. Macie jakąś poradę? Nie chcę kupić znowu byle czego...

EDIT3:
    Dziękuję wszystkim za wsparcie ;) Okazuje się, że Arduino jak i zasilacz świetnie sobie radzą na nastawie zasilacza ustawionej na 6V już od 30 minut. Jednak nie podoba mi się to trochę ;) Czy mógłbym prosić o zasugerowanie jakiegoś dobrego zasilacza do tego typu układów jakim jest Arduino Uno? I czy ten zasilacz byłby odpowiedni również dla Arduino Mega? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

0
  • #4 06 Sty 2015 13:14
    animisiewaz
    Poziom 13  

Jakie układy wykonawcze są podłączone do tego Arduino? Czy aby przypadkiem nic Ci się nie grzeje na płytce Arduino? Z tego co piszesz, można wnioskować, że na stabilizatorze napięcia wydziela się zbyt duża moc i układ się po prostu przegrzewa. Zrzucenie z 6V na 5V to 1/4 mocy, która się wydziela przy zrzucaniu z 9V i dlatego po zmianie nastawy na zasilaczu układ pracuje dłużej.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #5 06 Sty 2015 13:59
    mefistonh
    Poziom 6  

Wszystkie moduły i układy są wypisane w pierwszym poście tego tematu.
    Arduino Uno jest zasilane z zasilacza na nastawie 6V, Arduino obsługuje wyświetlacz, 3 czujniki temperatury DS18B20 techniką OneWire, 1 czujnik wilgotności, moduł czterech przekaźników, oraz moduł pomiaru czasu RTC DS3231 z zabudowaną baterią. I to jest tyle, co dźwiga Arduino.
    Arduino pracuje na zasilaczu od ~12:30. Teraz odłączyłem zasilanie i sprawdziłem czy płytka Arduino nie jest gdzieś ciepła, tak jak napisałeś. Na szczęście cała płytka i wszystkie jej elementy mają tę samą, normalną temperaturę.

0
  • #6 06 Sty 2015 14:05
    animisiewaz
    Poziom 13  

Największy pobór prądu w Twoim układzie mają cewki przekaźników i być może podświetlenie wyświetlacza. Najwidoczniej teraz moc wydzielana na stabilizatorze spadła na tyle, że już nie powoduje jego przegrzewania.

0
  • #7 06 Sty 2015 14:21
    mefistonh
    Poziom 6  

Czyli obniżenie napięcia na zasilaczu poprawiło działanie Arduino i mogę już być spokojny o cały układ?

0
  • #8 06 Sty 2015 14:34
    animisiewaz
    Poziom 13  

Jeżeli nic Ci już się nie grzeje, to raczej tak. Sprawdź jeszcze, jak wygląda sytuacja, gdy włączysz wszystkie 4 przekaźniki.

0
  • #9 06 Sty 2015 14:45
    mefistonh
    Poziom 6  

Tak jak napisałeś, tak uczyniłem. Działają teraz wszystkie przekaźniki. Mam do Ciebie jeszcze pytanie, w którym miejscu na Arduino jest stabilizator?
    Czy to jest to oznaczone w kółeczku ? ;F Projekt Terrarium. Arduino

0
  • Pomocny post
    #10 06 Sty 2015 15:40
    animisiewaz
    Poziom 13  

Dokładnie tak.

0
  • #11 06 Sty 2015 16:19
    mefistonh
    Poziom 6  

Niestety Twoje przypuszczenia okazały się słuszne. Uruchomiłem układ obciążając go wszystkimi czterema przekaźnikami i niestety uległ prawie od razu awarii. Tzn wykrzaczył się i co chwila restartował, czyli przegrzał. Przerobiłem układ, działa teraz tylko na dwóch przekaźnikach, pozostałe dwa wyłączyłem. Jak temu zapobiec? Da się jakoś ten układ uruchomić na czterech przekaźnikach?
    Co można z tym zrobić? Nie jestem ekspertem, ale mam też w rezerwie przetwornice...? Może się przydać?

EDIT:
    Po przerobieniu układu podczas dłuższego działania już układu, stabilizator na płytce Arduino jest dość ciepły. Wręcz nie można zbyt długo utrzymać na nim palca.

0
  • Pomocny post
    #12 08 Sty 2015 09:42
    trance123
    Poziom 20  

Najlepiej abyś ten moduł podłączył przez stabilizator np. przez 7805 osobno do zasilania i sterował go sanami niskimi. Bo w tej chwili zasilasz moduł po przez stabilizator, który jest w Arduino.

0
  • #13 18 Sty 2015 19:27
    mefistonh
    Poziom 6  

Dobrze, wszystko super, dzięki Wam serdecznie za pomoc. Jednak mam jeszcze jedno pytanie. Przy zmianie stanów, w sensie gdy zmienia się godzina i mają zgasnąć światła, wyświetlacz się "wywala". Nic nie pokazuje... Działa jedynie, gdy włączę reset w Arduino... Co może być przyczyną?

0
  • #14 23 Sty 2015 23:12
    mefistonh
    Poziom 6  

Czy ktoś może mi pomóc z tym programem? Problem polega na tym, że gdy mija zadana godzina, nie wyłączają się światła... Dopiero po resecie Arduino, i ponownym przeleceniu programu, światła się wyłączają...

0
  Szukaj w 5mln produktów