Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV / VSX515 / PS3 - Które podłączenie będzie lepsze?

kubbbalec 06 Sty 2015 14:02 870 12
  • #1 06 Sty 2015 14:02
    kubbbalec
    Poziom 9  

Borykam się z dylematem jak podłączyć prawidłowo dźwięk z Dekodera SAT , PS3 i telewizor LG.
    Na chwilę obecną mam podłączone PS3 i SAT do tv przez HDMI a z TV dopiero przez kabel optyczny do amplitunera Pioneer VSX515.
    I teraz pytanie:
    Czy lepszy efekt uzyskam jakbym podłączył SAT przez coaxial bezpośrednio do amplitunera i PS3 przez optyczny również bezpośrednio do amplitunera?
    Gra warta świeczki czy jakość będzie ta sama?
    Czy telewizor który dostaje dźwięk np z PS3 5.1 oddaje taki sam poprzez optyczne wyjście audio?

0 12
  • Pomocny post
    #2 06 Sty 2015 14:15
    intenso
    Poziom 38  

Co do dekodera to gra jest warta tylko w połowie tej Świeczki ponieważ mało audycji jest w 5.1, kanały Hd nadają w Ac3 i jeżeli ich dużo oglądasz to warto, ja osobiście mam dekoder podpięty bezpośrednio w amplitunera.Jak masz jakiś kabel cinch to sobie to sprawdź.

Ps3 warto podpiąć do amplitunera kablem optycznym i to bez dwóch zdań, gry są w DD i w Dts, także nie ma się nad czym zastanawiać.Odtwarzając filmy na Ps3 również będziesz miał dźwięk 5.1 (oczywiście jeżeli dany film będzie posiadał taką ścieżkę dźwiękową.

Niestety tv degraduje dźwięk 5.1 dostarczony z zewnętrznych urządzeń po Hdmi do postaci 2.0 (stereo) na wyjściu optycznym.

0
  • #3 06 Sty 2015 17:52
    k52
    Poziom 32  

Jeśli amplituner nie ma opcji przepuszczania sygnału nawet kiedy jest wyłączony, nie ma co się decydować tylko na takie połączenia ( dekoder>hdmi>amplituner>hdmi>tv), może się okazać że aby usłyszeć tylko, pogodę, "Fakty", czy Discovery, musi włączyć system kina domowego . Optyk między tv, a amplitunerem to optymalne, a na pewno wygodne rozwiązanie tak na codzień.

0
  • #4 06 Sty 2015 17:57
    intenso
    Poziom 38  

k52 napisał:
    Jeśli amplituner nie ma opcji przepuszczania sygnału nawet kiedy jest wyłączony, nie ma co się decydować tylko na takie połączenia ( dekoder>hdmi>amplituner>hdmi>tv), może się okazać że aby usłyszeć tylko, pogodę, "Fakty", czy Discovery, musi włączyć system kina domowego . Optyk między tv, a amplitunerem to optymalne, a na pewno wygodne rozwiązanie tak na codzień.

Kolego nie pisz na pałę, ten amplituner nawet nie ma wejść HDMI.

0
  • #5 06 Sty 2015 22:46
    kubbbalec
    Poziom 9  

No właśnie tak jak kolega intenso wspomniał ten Pioneer jest już leciwy i biedny jeśli chodzi wej/wyj.
    Ma jedno optyczne wejście oznaczone tv/sat i tam mam telewizor podłączony.
    Jeden coax do DVD.
    A właśnie tuner sat i PS3 puszczam przez HDMI do TV i z TV optykiem do amplitunera.
    Prawie nie ma możliwości kombinacji.

Ale kolega k52 tez poruszył temat nad którym się dziś zastanawiałem. Mianowicie po długim rozmyślaniu stwierdziłem, że sprawię sobie nowy amplituner. Taki budżetowy do około 1 tyś pln. I po krótkim przejrzeniu modeli dostępnych na rynku stwierdziłem,że prawie wszystkie mają wej/wyj po HDMI. Czyli PS3 , SAT , DVD ---hdmi--> AMPLITUNER ----hdmi---> TV
    I tu nasuwa mi się pytanie:
    Czy żeby obejrzeć coś z tunera sat to będe musiał włączyć amplituner czy te hdmi jest w jakimś sensie zmostkowane? I czy te HDMI z amplitunera do TV działa w obie strony? TZN jak puszczę coś z pendrive w tv to poleci przez amplituner czy to jest tylko wejście?

0
  • #6 07 Sty 2015 05:30
    intenso
    Poziom 38  

Żeby amplituner przepuszczał obrazu i dźwięk w stanie czuwania to musi posiadać Pass Through, natomiast co do dźwięku to Amplituner i Tv muszą posiadać HDMI ARC (audio return chanel).

0
  • Pomocny post
    #7 07 Sty 2015 10:06
    Trabi
    Poziom 36  

Skoro TV degraduje sygnał 5.1 do postaci 2.0, to jaki jest sens spinać optycznym TV>Amplituner, skoro i tak będziesz mieć na wyjściu 2.0 ?

Cytat:
    ...Prawie nie ma możliwości kombinacji. ...

Prawie robi wielką różnicę :D. Jedziem z koksem:

Podepnij TV zwykłym kablem audio L/R do wejścia TV (analog) amplitunera, a tym samym będziesz mieć wolne złącze OPT dla Twojego PS3. Pod COAXIAL1/2 podepnij dekoder. W ustawieniach amplitunera przypisz wejścia OPT i COAXIAL1/2 do wejść jakie będziesz wybierać przy włączaniu sprzętu (PS3/dekoder). Wówczas na OPT i COAXIAL1/2 będziesz mieć 5.1 a dźwięk z TV i tak będzie w 2.0. Więc nic nie tracisz.

Podpinasz:
    dekoder<>HDMI<>TV
    dekoder<>COAXIAL<>Amplituner

PS3<>HDMI<>TV
    PS3<>OPT<>Amplituner

TV<>kabel analogowy L/R <> Amplituner

W ten sposób masz dźwięk 5.1 z dekodera i PS3, a z TV zawsze będzie 2.0.
    Żeby mieć dźwięk z dekodera do ampli, pewnie będziesz musiał zmienić w opcjach dźwięku dekodera wyjście audio z HDMI na S/PDIF. Wówczasz w TV dźwięku nie będzie, ale będzie w Amplitunerze 5.1

Dodano po 10 [minuty]:

kubbbalec napisał:
    Ma jedno optyczne wejście oznaczone tv/sat

Wejście OPT i COAXIAL1/2 są przypisywane do wejść. Nie musi to być TV/SAT, możesz przypisać je np. do DVD lub CD itp. Wszystko masz w opcjach SYSTEM SETUP>IN ASSIGN.

0
  • #8 07 Sty 2015 14:04
    kubbbalec
    Poziom 9  

O kurde, rzeczywiście! Nawet nie wiedziałem ,że wejścia cyfrowe można tak przepisywać! Cieszy mnie to bardzo bo lubię gdy jest porządek tzn wejście sat to dekoder a np dvd to dvd.
    Kolego Trabi Twoje rozwiązanie wydaje się bardzo rozsądne. Część kabli już mam , przysiądę do tego w sobotę.
    Tylko mam nadzieję,że amplituner ma możliwość emulować surround z analoga jak podam z TV bo telewizor ma USB i często filmy tak oglądam i lipa byłaby tylko na dwóch głośnikach bez suba.

0
  • #9 07 Sty 2015 14:38
    Trabi
    Poziom 36  

VSX515 będzie emulować wszystko ze zwykłego dwukanałowego stereo. Ze stereo możesz "zrobić" Dolby ProLogic, Dolby ProLogicII, Dolby PrologicIIx, Neo6, 6-stereo, Surround i wiele wiele innych jakie są tam dostępne. Zawsze będzie grać na tylu głośnikach ile masz ich zdefiniowanych w amplitunerze (SYSTEM SETUP>SPEAKER). Wyjątkiem jest tylko tryb STEREO gdzie zagrają tylko dwa przednie głośniki i ew. subwoofer. W pozostałych trybach zagrają wszystkie - albo emulowane, albo pełne 5.1/7.1.
    Pamiętaj: w ustawieniach głośników zawsze podawaj taką ilość kolumn jaką faktycznie masz. Jeśli mając 5.1 podasz mu że masz 7.1, dźwięk Ci zdegraduje bo część dźwięku "poleci" do kolumn których nie masz. Jeśli mając 5.1 podasz że masz 2.0, przestaną grać Ci dwie kolumny z tyłu, centralny i subwoofer. VSX nie da się oszukać :D

PS: Rozwiązanie jakie podałem wyżej znam stąd, że sam miałem u siebie do spięcia: TV, dekoder, nagrywarka DVD, Amplituner (właśnie VSX515), Gramofon i jeszcze chciałem mieć luźne wejścia dla komputera i odtwarzacza MD. Musiałem jakoś to wykombinować bo zakup nowego amplitunera mi się nie uśmiechał :) Teraz wszystko mi hula gra i buczy :D

Dodano po 23 [minuty]:

Acha, jeszcze taki kruczek:
    Jeśli podasz w ustawieniach kolumn że masz subwoofer i ustawisz go w tryb ON, subwoofer "podzieli się" dźwiękiem z przednimi kolumnami - przednie zejdą do jakiejś niskiej częstotliwości a jeszcze niższe przejmie subwoofer. Ale jeśli ustawisz subwoofer w tryb PLUS, subwoofer będzie pracował jakby "równolegle" z przednimi kolumnami, czyli pełne dolne pasmo na przednie głośniki wraz z pełnym dolnym do subwoofera. W efekcie subwoofer zacznie pracować "wcześniej" i basu będzie znacząco "więcej" i będzie pełniejszy w pokoju. Oczywiście tylko jeśli jako wielkość kolumn podasz LARGE, bo w trybie SMALL zniknie Ci tryb PLUS dla subwoofera i będzie tylko ON i OFF.

0
  • #10 07 Sty 2015 15:04
    intenso
    Poziom 38  

Muszę przyznać że nie brałem pod uwagę wyjścia RCA z dekodera

Tv podłącza się przewodem optycznym do amplitunera po ta aby mieć lepszą jakość dźwięku niż z wyjścia słuchawkowego i mieć dźwięk 5.1 przy oglądaniu filmów z dysku.

intenso napisał:
    Muszdę

A co to znaczy?
    [_P_]

0
  • #11 07 Sty 2015 17:16
    Trabi
    Poziom 36  

intenso napisał:
    mieć lepszą jakość dźwięku niż z wyjścia słuchawkowego

No nie mówiłem o wyjściu słuchawkowym, ale lepiej chyba brać sygnał z wyjścia RCA (jeśli jest) ew. zrobić sobie wyjście audio ze SCART.

0
  • #12 07 Sty 2015 18:41
    intenso
    Poziom 38  

Również bym tego nie był taki pewny.

0
  • #13 21 Lip 2015 17:28
    kubbbalec
    Poziom 9  

Podłączenie wskazane przez kolegę wyżej zdało egzamin. Zamykam.

0