Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz LM3886 - dziwne brzmienie

06 Sty 2015 15:09 1836 5
  • Poziom 9  
    Witam, wykonałem sobie końcówkę mocy mono na układzie LM3886 bazując się na kitach Advance Electronics. Układ ma współpracować z procesorem gitarowym (który robi za przedwzmacniacz), i dalej zasilać kolumnę gitarową (8ohm). Ma to być nieco tańszą alternatywą dla końcówki Rocktron Velocity 100, która oparta jest również o LM3886.

Zestaw zmontowałem w oparciu o zasilacz A-100B z transformatorem 100W 2x28V, na wyjściu zasilacza jest około 40V, a po podłączeniu końcówki bez żadnego obciążenia, spada do około 36V.

Sam moduł wzmacniacza to kit A116 który wygląda następująco:

Układ gotowy wygląda następująco (na obecną chwilę brak obudowy i podłączenia masy, ale brum słychać tylko przykładając ucho do głośnika):

Układ działa, nie ma żadnych dziwnych zachowań, radiator na LM praktycznie się nie grzeje. Dlaczego więc zakładam ten temat ? Otóż całość brzmi dość dziwnie. Słychać "pompowanie" dźwięku, dokładnie tak jakby w obwodzie załączony był kompresor. Po otrzymaniu na wejściu sygnału z mocniejszym basem, brzmienie ścisza się na chwilę, głośność faluje, a całość brzmi bez "mięcha", szorstko. Końcówka Rocktron Velocity oparta również na LM3886, przy identyznych ustawieniach przedwzmacniacza, brzmi głośniej, mocniej, jest więcej dołu, brzmienie nie jest tak szorstkie, nie ma efektu "kompresji" dźwięku.

Czy jest jakiś sposób aby poprawić brzmienie tej końcówki ? Może pomoże zmiana którychś elementów na lepsze ? Może inne wartości ? A może popełniłem jakiś błąd przy montażu ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 22  
    Płytka zasilacza i GND, dlaczego "wisi" w powietrzu.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Mikkonen napisał:
    na obecną chwilę brak obudowy i podłączenia masy

Obudowa rozumiem opcjonalna, ale masa wzmacniacza musi być połączona z masą zasilacza.

Mikkonen napisał:
    Układ działa, nie ma żadnych dziwnych zachowań, radiator na LM praktycznie się nie grzeje.

Rozumiem ze radiator do zdjęcia odkręciłeś?

Mikkonen napisał:
    Po otrzymaniu na wejściu sygnału z mocniejszym basem, brzmienie ścisza się na chwilę, głośność faluje

A co ma robić jak masa "w lufcie" wisi?
  • Poziom 9  
    Połączyłem masę końcówki z masą zasilacza (czyli oba wyjścia GND ze sobą) - teraz nie gra już nic, próbowałem dodatkowo wyjść z GND zasilacza do przewodu PE w gniazdku, i tak nic to nie daje. Zwarcie mas końcówki i zasilacza ucina całkowicie dźwięk. Co źle robię ? :(

Radiator oczywiście jest założony. Nie grzeje się.
  • Poziom 22  
    Zmierz napięcie na zasilaczu. Ilu ohmowy masz głośnik.
  • Poziom 9  
    Problem rozwiązany, nie wlutowałem jednej zwory przy mostku prostowniczym. Brzmi jak powinno. Dzięki za pomoc :)