Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podlaczyc modulator ?

abes6 11 Maj 2005 16:16 4641 8
  • #1 11 Maj 2005 16:16
    abes6
    Poziom 10  

Witam. Mam pewnie stary problem jak podlaczyc dvd do telewizora, ktory ma jedynie wejscie antenowe. Znalazlem porady aby wylutowac z innego odbiornika modulator. Tak sie zastanawiam czy nie mogl bym sie podlaczyc od razu na plyte wewnatrz telewizora omijajac modulator. Moje pytanie to jakie oznaczenia odpowiadaja sygnala AV z wtyczki Euro AV. Po zdjeciu obudowy telewizora, przy modulatorze oprocz dwoch skrajnych stykow wychodzacych z obudowy modulatora, jest jeszcze piec o oznaczeniach kolejno; UB, BT, AGC, AFT, IF.
    Przepraszam za brak polskich liter oraz dziekuje za wszelka pomoc.

0 8
  • #2 11 Maj 2005 16:49
    gabik001
    Poziom 37  

Widze ze nie masz pojecia o TV. Post umiesciles w dobrym dziale to trzeba przyznac. Proponuje nie brac sie za to albo dac komus do realizacji kto sie na tym zna. Nie widzisz roznicy miedzy tunerem (glowica wcz.) telewizora a modulatorem (defakto z magnetowidu). Modulator musi pochodzic z MAGNETOWIDU (badz odtwarzacza VHS) i do niego podlaczasz zasilanie, sygnal video i audio z DVD. Zasilanie rzedu 5-12V stalego a sygnal audio tylko jeden kanal poniewaz w 99% takie modulatory sa w magnetowidach. Nie podlaczysz tego tak jak to chcesz zrobic poniewaz za glowica jest sygnal posredniej ktory idzie na filtr z fala powierzchniowa nierzadko sygnal ten jest symetryczny (IF out - oznaczenie na glowicy tunera wcz. ). Zreszta po co ja to pisze... NIE MA MOWY!!!
    Podlaczyc sie do plyty mozesz. Ale w zaleznosci od modelu beda to rozne miejsca. Najlepiej byloby miec schemat TV ktory posiadasz.
    Pozdrawiam

0
  • #3 11 Maj 2005 21:22
    wmak
    Poziom 27  

A ja z maniackim uporem OSTRZEGAM:
    Większość telewizorów, które fabrycznie nie mają innych gniazdek poza antenowym, ma na chassis (wszystkie metalowe części), w stosunku do ziemi, niebezpieczne dla życia napięcie - 230V zmiennego zsumowane z ok 320V stałego.
    Dotknięcie podłączonego magnetowidu i kaloryfera może się źle skończyć.
    Życzę zdrowia,
    Wmak

0
  • #4 11 Maj 2005 21:48
    kaseihome
    Poziom 14  

Jest jeszcze inne rozwiązanie poza tym oczywiście jakie podał kolega gabik001 , a mianowicie możesz wykorzystać modulator zewnętrzny, były takie produkowane do komputerów Amiga 500. Może takie coś dostaniesz, Allegro, giełda, ogłoszenia. Wystarczy tylko to zasilić no i oczywiście podłączyć sygnał po niskiej do modulatora, a z niego już na telewizor. Tak więc czy zabudujesz mod. od magnetowidu czy wykorzystasz amigowski, nie radziłbym dłubać w środku.

Pozdrawiam

0
  • #5 11 Maj 2005 22:03
    BAL
    Poziom 16  

Z bezpośrednim kontaktem z siecią, pracowały (kiedyś?)odbiorniki lampowe, które na wejściu antenowym posiadały kondensatory oddzielające - stąd obawa"wmak". W obecnej dobie znam ze dwa typy odbiorników, w których chassis może posiadać tzw. fazę na masie. Większość jednak, posiada przetwornicę, na której wyjściu jest transformator. Nic Ci w tym wypadku nie grozi. Masa "gorąca" przetwornicy, z bezpieczną "zimna"(po wtórnej - Twoją)połączona jest rezystorm kilkudziesięcioomowym - nic Ci również nie grozi! Ty jedynie chcesz zespolić i zmodulować sygnał Audio i Video i wpuścić do wejścia antenowego(tunera) w swoim TV. Zabawa z niskimi i bezpiecznymi napięciami. Musisz wiedzieć coś o moduatorze który chcesz zastosować - jakie zasilanie i gdzie, do których wyprowadzeń podłączyć A i V. Poświęć troszkę swojego czasu szukając, a wiele się nauczysz, nie licz jedynie na innych.

0
  • #6 11 Maj 2005 23:41
    sq8ju
    Poziom 24  

Kup MAW-800 lub inny modulator.

0
  • #7 12 Maj 2005 14:05
    abes6
    Poziom 10  

Dziekuje za odpowiedzi na moje pytanie. Bez obaw nic mi nie jest jeszcze zyje! Zadnych kondensatorow jezykiem nie dotykalem. Chodzilo mi o to, ze (sam sobie to tak wymyslilem) jezeli jest w srodku telewizora modulator taki sam jak w VHS to moglbym je ominac i od razu sie podlaczyc, ale teraz wiem, ze to niemozliwe. To byl taki moj pomysl i dziekuje jeszcze raz za uswiadomienie mnie. W koncu po to jest to forum.

0
  • #8 12 Maj 2005 23:22
    wmak
    Poziom 27  

BAL napisał:
    Z bezpośrednim kontaktem z siecią, pracowały (kiedyś?)odbiorniki lampowe, które na wejściu antenowym posiadały kondensatory oddzielające - stąd obawa"wmak". W obecnej dobie znam ze dwa typy odbiorników, w których chassis może posiadać tzw. fazę na masie. Większość jednak, posiada przetwornicę, na której wyjściu jest transformator. Nic Ci w tym wypadku nie grozi. Masa "gorąca" przetwornicy, z bezpieczną "zimna"(po wtórnej - Twoją)połączona jest rezystorm kilkudziesięcioomowym - nic Ci również nie grozi! Ty jedynie chcesz zespolić i zmodulować sygnał Audio i Video i wpuścić do wejścia antenowego(tunera) w swoim TV. Zabawa z niskimi i bezpiecznymi napięciami. Musisz wiedzieć coś o moduatorze który chcesz zastosować - jakie zasilanie i gdzie, do których wyprowadzeń podłączyć A i V. Poświęć troszkę swojego czasu szukając, a wiele się nauczysz, nie licz jedynie na innych.

Lepiej na zimne dmuchać, niż potem na mszę zbierać.

Widać niedawno karierę serwisanta rozpocząłeś i mało telewizorów różnych marek widziałeś.
    Bajki jakieś piszesz, bo "faza" na masie bywała w lampowych telewizorach z szeregowym żarzeniem lamp
    i jednopołówkowym prostownikiem.
    Teraz pomiędzy przewód neutralny i fazowy sieci włączony jest mostek prostowniczy, którego zwykle minus jest na chassis.
    Taki układ daje między chassis a ziemią jeszcze bardziej niebezpieczne napięcie niż "faza"

Kolejny błąd w twoim tekscie to stwierdzenie, że masy, zimna i gorąca, w telewizorach z izolowanym chassis
    są połączone przez kilkadziesiąt omów.
    Pomyliłeś się tak ze sto tysięcy razy - tam bywa ok 4.7 megaomów i pojemność rzędu 2.2nF/4000V.
    "Upływność" przez takie elementy jest pomijalna a prąd przez "twoje" kilkadziesiąt omów spokojnie mógłby zabić.

O telewizorach z ostatnich kilku lat nie mówię, bo nie znam a zresztą z nimi nie ma problemów z przeróbkami
    - zwykle mają gniazdka A/V.
    Proponuję dla przykładu popatrzeć na schematy np. Sony sprzed kilkunastu lat (KV2184 i podobne).
    Właśnie takie telewizory próbują początkujący przerabiać.
    Ma to przetwornicę, tylko nie izolowaną od sieci, chociaż jest transformator.
    Masa "wtórna" razem z "pierwotną".
    Oszczędzili ze 2 $ na separacji.
    Ma nawet gniazda wejściowe A/V - ale izolowane transoptorami i transformatorkami.
    A Chassis GORĄCE - dotknięcie grozi śmiercią lub kalectwem.
    Cała kupa Orionów, Otake i innych japończyków, koreańczyków i chińczyków - też gorące chassis.
    Spotykałem takie, które na plecach obudowy miały do wyłamania klapkę w kształcie SCARTa
    i miejsce dla niego na płycie głównej - ale nieizolowany zasilacz.
    Do modeli ze Scartem producent wkładał inne zasilacze.
    Jeśli telewizor nie ma gniazdek, poza antenowym i ew. słuchawkowym (miewały transformatorek separujący)
    to trzeba obejrzeć, jak zrobione jest gniazdko antenowe.
    Jeśli wystaje prosto z puszki głowicy, to chassis izolowane.
    Jeśli jest na plecach oddzielne gniazdko antenowe, tylko kablem koncentrycznym połączone z głowicą,
    to należy być ostrożnym - bardzo często jest gorące chassis.
    W samym gniazdku albo obok na płytce bywają kondensatory separujące od napięcia sieci.
    Zwykle producent przykleja ostrzeżenia w kilku językach LIVE CHASSIS ale nawet gdy nie ma, lepiej uważać.

Życzę zdrowia (a przedtem zdrowego pomyślunku)
    Wmak

0
  • #9 16 Paź 2006 15:57
    Mogiel
    Poziom 10  

Witam. Sorry, że odkopuję temat, ale również mam problem dotyczący podłączenia modulatora.

Został mi po Playstation taki wynalazek jak na zdjęciach poniżej, więc przeczytawszy kilka tematów na elektrodzie pomyślałem, że może mógłbym go wykorzystać do zrzucenia obrazu z wyjścia TV-OUT karty graficznej PC (Radeon 9600pro) na telewizor (Otake), który posiada jedynie wejście antenowe. Ów wynalazek sprawował się dobrze tyle, że o ile się nie myle w grach ntsc był czarno biały obraz.

Jak podlaczyc modulator ?Jak podlaczyc modulator ?

Sprawdziłem omomierzem, który kabelek jest podpięty pod który pin w złączu (w zasadzie wtyczce), porównałem z opisem pinów złącza CN502 "AV Multi Out" znalezionego w jakiejś serwisówce od psx (zdjęcie poniżej) i wyszło, że:

Kolor - nr pina - opis
    Biały - 3 - +4.9 B
    Zielony - 7 - Video D503 "6C" (6.6 B)
    Czarny - 10 - GND
    Pomarańczowy - 11 - L-Audio

Jak podlaczyc modulator ?

Do karty graficznej dostałem kabelek S-Video (mini din 7-pin) na S-Video (mini din 4-pin) i Composite (chinch).

Teraz pytania:
    Czy dobrze wszystko odczytałem?
    Czy jak dam +5V pod biały kabelek, video z composite'a i masę i podłączę to wszystko z PC i TV to nic nie wybuchnie ;) ? Trochę byłoby mi szkoda karty graficznej. Stąd cały ten post.
    Czy masa zasilania, video i audio jest w tym przypadku wspólna?
    Na audio w tv bardzo mi nie zależy, ale czy mogę też dodać jakbym chciał?
    Czy te +5V zasilające to musi być jakieś specjalne, czy wystarczy ze zwykłego taniego zasilacza z bazaru?

Sorry za taki długi post, ale lubię wszystko wyłożyć od razu. Mam nadzieję, że ktoś da radę przeczytać i pomoże. Pozdrawiam.

0