Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Autorski zasilacz warsztatowy na ATX

adam2522 06 Sty 2015 23:03 1761 16
  • #1 06 Sty 2015 23:03
    adam2522
    Poziom 10  

Witam, potrzebuję Waszej pomocy. Chciałbym przerobić swój ATX na zasilacz warsztatowy na bazie tego pomysłu. http://tranzystorek.blogspot.com/2014/03/zasilacz-warsztatowy-na-bazie-zasilacza.html?m=1

Chciałbym jednak na jego przedni panel wzorowany na tym

rozszerzyć o dodatkową funkcjonalność a mianowicie o woltomierz modułowy. Tego typu

Autorski zasilacz warsztatowy na ATX Autorski zasilacz warsztatowy na ATX

Mam w związku z tym kilka pytań,
    1. Na dołączonym schemacie do woltomierza jest żeby pozyskać inne źródło zasilania niż to które podlega badaniu. Czy musi być to bateria, czy mogę podpiąć woltomierz który bd mierzyć 12V a zasilacznie wziąć z 5V?

2. Jestem dopiero początkujący i nie wszystko rozumiem, więc czy ktoś może mi wytłumaczyć różnicę między napięciem +12V a -12V? I do czego się używa?

3. Czy istnieje możliwość aby podłączyć jeden taki woltomierz i jakoś tylko wciskać którą wartość (3V 6V 12V) aktualnie ma pokazywać?

Bardzo proszę o pomoc pewnie w trakcie dyskusji zrodzą mi się nowe pytania. A administratorów proszę o wyrozumiałość, mam świadomość że to najlepsze forum, ale serio przeczytałem już 10 projektów takich zasilaczy plus, sporo szukałem odpowiedzi na moje pytania i nie znalazłem. Proszę żeby od razu mojego tematu nie zamykać, tylko ewentualnie napisać co mam poprawić.

0 16
  • #3 06 Sty 2015 23:43
    adam2522
    Poziom 10  

Poprawione, dzięki. Kolego Adminie, serio przejrzałem chyba 30 takich tematów i dużo się dowiedziałem ale żaden nie odpowiedział na moje pytania

0
  • #4 07 Sty 2015 00:22
    Artur k.
    Admin grupy audio

adam2522 napisał:
    1. Na dołączonym schemacie do woltomierza jest żeby pozyskać inne źródło zasilania niż to które podlega badaniu. Czy musi być to bateria, czy mogę podpiąć woltomierz który bd mierzyć 12V a zasilacznie wziąć z 5V?

Musi być osobne źródło zasilania. Chodzi o to, że napięcie zasilające woltomierz nie może mieć wspólnej masy z napięciem mierzonym. Oczywiście dotyczy to typowych modułów opartych o układy ICL71XX. Dla innych być może jest inaczej.

adam2522 napisał:
    2. Jestem dopiero początkujący i nie wszystko rozumiem, więc czy ktoś może mi wytłumaczyć różnicę między napięciem +12V a -12V? I do czego się używa?

Różnica jest ogromna, napięcie -12V ma po prostu odwrotną biegunowość (tak jakbyś zamienił + z - miejscami). Używa się tego do zasilania układów analogowych (np. wzmacniaczy operacyjnych).

adam2522 napisał:
    3. Czy istnieje możliwość aby podłączyć jeden taki woltomierz i jakoś tylko wciskać którą wartość (3V 6V 12V) aktualnie ma pokazywać?

Tak, wystarczy zastosować przełącznik.

Natomiast podstawowe pytanie jest takie:
    Po co Ci w ogóle woltomierz? Zasilacz ATX ma stabilizację napięcia i to dość dobrą. Jak masz napisane 12V, to takie jest (z dokładnością do 0.5V). Nie ma praktycznej potrzeby by te napięcia dodatkowo kontrolować miernikiem.
    Woltomierz jest potrzebny gdy masz zasilacz regulowany - wówczas widać jakie napięcie ustawiłeś.

0
  • #5 07 Sty 2015 20:17
    adam2522
    Poziom 10  

po 1 dlatego że zastanawiam się jeszcze nad przerobieniem go na regulowany
    po 2 dlatego że najwięcej pracuję na ledach które jak wiesz łatwo spalić
    po 3 dlatego że drugi taki sam ATX będzie napędzał stare radio samochodowe żebym miał muzykę w warsztacie
    po 4 dla bajeru :)

Powiedz mi czy ten kabel zasilający skoro muszę podpiąć pod inne źródło? Czyli np ten mierzący napięcie 12V to mogę go podłączyć pod 5V? I jak by to miało wyglądać gdybym zainstalował jeden wspólny woltomierz i przełącznik

edit: Mój błąd bo dopiero dzisiaj kolega mi przyniósł te zasilacze mówił że to ATX a to są dwa Fortron 350W, nie wiem co to jest, ale jak za cenę "flaszki" za dwa nie jest źle

0
  • #6 07 Sty 2015 20:27
    Artur k.
    Admin grupy audio

adam2522 napisał:
    po 1 dlatego że zastanawiam się jeszcze nad przerobieniem go na regulowany

Tylko że z tego co najwyżej będziesz miał regulację od 1.25V do 9V. Nic więcej nie zrobisz.

adam2522 napisał:
    po 2 dlatego że najwięcej pracuję na ledach które jak wiesz łatwo spalić

Łatwo spalić jak się nie wie co się robi. :) LED-y zasila się prądowo, jeśli znasz wartość napięcia (a znasz) i wartość prądu (a ten jest standardowy dla każdego rodzaju diod), to nie jest tak łatwo uszkodzić LED-a.

adam2522 napisał:
    po 3 dlatego że drugi taki sam ATX będzie napędzał stare radio samochodowe żebym miał muzykę w warsztacie

Jaki to ma związek z tematem to doprawdy nie wiem.

adam2522 napisał:
    Powiedz mi czy ten kabel zasilający skoro muszę podpiąć pod inne źródło? Czyli np ten mierzący napięcie 12V to mogę go podłączyć pod 5V? I jak by to miało wyglądać gdybym zainstalował jeden wspólny woltomierz i przełącznik

Nie rozumiem pytania.

1
  • #7 07 Sty 2015 23:04
    adam2522
    Poziom 10  

Mam woltomierz modułowy i chcę go zamontować według schematu który umieściłem na górze,
    po 1 czy jeżeli chcę żeby woltomierz pokazywał mi napięcie jakie występuje na gnieździe 12V to masę i kabel napięcia mierzonego wiem jak podłączyć, a ten kabel zasilania do jakiego innego źródła mam podłączyć?
    po 2 jeżeli chcę dać jeden woltomierz do wszystkich napięć tak jak radziłeś z przełącznikiem, to rozumiem że ten przełącznik ma przełączać tak żeby na raz był podpięty jeden kabel badania do niego? Nie umiem już prościej przepraszam :)

0
  • #8 07 Sty 2015 23:15
    Artur k.
    Admin grupy audio

adam2522 napisał:
    a ten kabel zasilania do jakiego innego źródła mam podłączyć?

Ano właśnie w przypadku ATX nie zrobisz tego, bo tu masa jest wspólna dla wszystkich napięć. Trzeba dać osobny zasilacz, chyba że masz moduł oparty o inne rozwiązanie niż standardowe w którym masa zasilania może być wspólna z masą pomiarową. Tego nie wiem, bo nie wiem co masz. Natomiast jeśli producent każe zasilić osobno, to zapewne jest to rozwiązanie standardowe.
    To jeden z powodów dla których nikt tak nie robi - potrzebny drugi zasilacz.
    Drugi powód już opisałem - nie jest to potrzebne, bo wartości napięć są znane i dość stabilne.

adam2522 napisał:
    po 2 jeżeli chcę dać jeden woltomierz do wszystkich napięć tak jak radziłeś z przełącznikiem, to rozumiem że ten przełącznik ma przełączać tak żeby na raz był podpięty jeden kabel badania do niego?

Tak, ale oczywiście przełączasz tylko napięcia - masa i tak jest wspólna, więc nic nie musisz kombinować.

0
  • #9 08 Sty 2015 17:59
    _jta_
    Specjalista elektronik

ICL7106/ICL7107 (i pewnie kilka podobnych też) mają osobne wejścia IN_HI i IN_LO - wskazują różnicę IN_HI-IN_LO. Ale często są montowane tak, że IN_LO jest połączony do potencjału COMMON wewnątrz układu i wtedy nie można łączyć mas, zasilanie musi być odrębne; jeśli IN_LO nie jest podłączony, to do obu wejść IN_HI i IN_LO musi być podłączony taki sam dzielnik, i wtedy moduł powinien mieć zacisk COMMON.

0
  • #10 08 Sty 2015 18:19
    iagre
    Poziom 35  

_jta_ napisał:
    ICL7106/ICL7107 (i pewnie kilka podobnych też) mają osobne wejścia IN_HI i IN_LO - wskazują różnicę IN_HI-IN_LO. Ale często są montowane tak, że IN_LO jest połączony do potencjału COMMON wewnątrz układu i wtedy nie można łączyć mas, zasilanie musi być odrębne; jeśli IN_LO nie jest podłączony, to do obu wejść IN_HI i IN_LO musi być podłączony taki sam dzielnik, i wtedy moduł powinien mieć zacisk COMMON.

Jak to wpływa na pomiar?

0
  • #11 08 Sty 2015 18:31
    Artur k.
    Admin grupy audio

Dla ICL71XX nie wolno łączyć z ujemnym napięciem zasilającym wyprowadzeń IN_HI, IN_LO. Wynika to z zasady działania oraz budowy wejściowych obwodów pomiarowych tych układów.
    Przy takim połączeniu układ po prostu nie będzie działał albo pokazywał wartości kompletnie z sufitu.
    Szczegóły w nocie katalogowej:
    http://www.intersil.com/content/dam/Intersil/documents/icl7/icl7106-07-07s.pdf

0
  • #12 08 Sty 2015 19:07
    adam2522
    Poziom 10  

Dokładnie mam takie dwa zasilacze (identyczne)

0
  • #14 08 Sty 2015 19:31
    iagre
    Poziom 35  

Sprawdziłem na DT830D i niestety przy pomiarze własnej baterii (9V) pokazuje -1.
    :(

0
  • #15 08 Sty 2015 20:04
    Artur k.
    Admin grupy audio

Toż przecież napisałem że nie będzie mierzył, albo będzie pokazywał głupoty.
    Wynika to z budowy obwodów wejściowych i sposobu pomiaru. Taka budowa czyni układ bardzo uniwersalnym (co widać - w każdym multimetrze jest), ale wprowadza pewne ograniczenia.

0
  • #16 08 Sty 2015 20:55
    _jta_
    Specjalista elektronik

A ja sprawdzałem napięcie baterii tak, że ustawiałem zakres 20V i czerwonym przewodem dotykałem do bieguna baterii; jak dotykałem '+', to pokazywał około 2,9V (zawsze to samo - mierzył swój własny wzorzec), jak '-', to np. -5,9V; z tego wyliczałem 2,9V-(-5,9V)=8,8V - to było napięcie baterii. Gniazdo od czarnego przewodu jest połączone z COMMON i z wzorcem napięcia, więc nie można tam nic podłączać.

ICL zaleca Common Mode Input Voltage (V- + 1V) < VlN < (V+ - 0.5V) - więc należy tak podłączyć dzielnik, żeby IN_HI i IN_LO były w takim zakresie. Sam ICL7106/7107 ma mierzyć w zakresie najwyżej -1,999V..+1,999V, więc bez dzielnika na wejściu się nie obejdzie - w mierniku na zakresie 20V pewnie miał dzielnik 1:100, bo ma też zakres 200mV.

0
  • #17 08 Sty 2015 21:23
    Artur k.
    Admin grupy audio

Przecież w PDF wszystko jest wyjaśnione:

Cytat:
    Analog COMMON
    This pin is included primarily to set the common mode voltage for battery operation (ICL7106) or for any system where the input signals are floating with respect to the power supply. The COMMON pin sets a voltage that is approximately 2.8V more negative than the positive supply. This is selected to give a minimum end-of-life battery voltage of about 6V.

0