Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Listwa zasilająca w sieci TN-C

07 Sty 2015 10:49 2145 15
  • Poziom 8  
    Interesuje mnie, czy listwa z zabezpieczeniem przetężeniowym i przeciążeniowym, czyli popularny przedłużacz z bezpiecznikiem, spełni swoją rolę w sieci TN-C, gdzie podłączamy jedynie fazę i neutralny, bez dodatkowego przewodu ochronnego(bolca).
    Wydaje mi się, że nie bo pętla zwarcia nie zamyka się przez przewód ochronny, tylko przez PEN. Może polecacie zrobić fragment sieci TN-CS w gniazdku, aby PEN rozdzielić na PE na bolcu i N na neutralnym?
  • Poziom 28  
    To jak w gniazdku dokonasz podziału PEN na bolec jeden przewód i dalej na zacisk to według Ciebie jest TN+CS
  • Poziom 26  
    Koledzy, nie ma czegoś takiego jak podział w gniazdku, ani TN+CS, w TN-C jest zerowanie w gniazdkach i stosujemy przedłużacze z kablem 3 żyłowym. Należy wymienić gniazdo na nowe z kołkiem ochronnym, uzerować i podłączyć do niego listwę
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Nie ma żadnej sieci.
    Gniazdo jest ostatnim elementem instalacji do którego można przyłączyć już tylko odbiornik.
    A ten może być wykonany w różnych klasach ochronności, ale z siecią to już nic wspólnego nie ma, podobnie jak instalacja, która też siecią nie jest.
  • Poziom 28  
    stonefree napisał:
    TN-C jest zerowanie w gniazdkach ę

A zero to które ?
  • Poziom 29  
    @Kampaj

Jak jeszcze nie kupiłeś listwy to kup trochę lepszą z warystorami. Te zwykłe, tanie mają tylko bezpieczniki topikowe. Ja na przykład mam taką -> http://dstatic.computeruniverse.net/images/1000/9009639805D2A4533AC747899792B2B5.jpg

Rzadko kiedy producent chwali się w listwach parametrami ochrony. Kiedyś zrobiłem fotki to Wam pokażę jako ciekawostkę. Ta listwa ma ubezpieczenie unlimited cokolwiek to znaczy. Nie wiem dokładnie o co tu chodzi, ale chyba jak się ubezpieczy sprzęt w firmie, gdzie figuruje też Belkin to oni będą respektować straty sprzętu, jeżeli listwa nie uchroni go. Po prostu za straty wtedy odpowiada firma Belkin. W każdym razie tak mi się wydaje. To jest mój drugi ochronnik typu D. Przed tą listwą jest jeszcze C+D. Do listwy Belkina wpięty UPS(maki ,serwery, monitory. itd.) i kino domowe(amplituner, subwoofer, telewizor, tunery, itd.).

Nie jest istotą tutaj czy ta listwa ochroni sprzęt czy nie, tylko pokazuję ją jako jej posiadacz. Może komuś się przyda. Mimo wszystko jakąś tam listwę wypada mieć przy sprzęcie.
    Tutaj większe info o niej -> http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/600000-624999/612407-an-01-pl-Surgemaster.pdf

Listwa zasilająca w sieci TN-C Listwa zasilająca w sieci TN-C Listwa zasilająca w sieci TN-C Listwa zasilająca w sieci TN-C
  • Poziom 8  
    Dziękuję za odpowiedzi. Zdziwiło mnie, że na listwie nie podali wymaganego typu podłączenia(oczywiście oprócz trójżyłowego na wtyczce). Powinni napisać w instrukcji, że jeśli nie dysponuje się siecią TNs lub TN-CS z uziemionym punktem rozdzielenia, to nie będzie ochrony przeciwporażeniowej. Gniazdko jak najszybciej zmienię na to z bolcem i odpowiednio rozdzielę PEN w gniazdku. Co do lepszych listw to się zastanowię, bo dla siebie tez szukam.
  • Poziom 28  
    emigrant i Kampaj
    ale kampaj w gniazdku ma 2 przewody (podając że jest to faza i neutralny) to po co mu doradzać co ma w to gniazdko podłączyć i zachwalać jakie to daje korzyści.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    Powinni napisać w instrukcji, że jeśli nie dysponuje się siecią TNs lub TN-CS z uziemionym punktem rozdzielenia, to nie będzie ochrony przeciwporażeniowej. Gniazdko jak najszybciej zmienię na to z bolcem i odpowiednio rozdzielę PEN w gniazdku.
    Nie kolego, żadnych bzdur o ukłdzie w jaki skonfigurowano instalację a także o wyssanym z palca uziemieniu miejsca podziału PEN pisać nie muszą!

A jeśli masz zamiar gniazdo zmieniać to pamiętaj o tym, że w jednym pomieszczeniu nie mogą znajdować się gniazda ze stykiem ochronnym i bez tego styku!
  • Poziom 8  
    Ok, dziękuję kkas12. Przeanalizuję dlaczego i wtedy się odezwę.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    slawekx napisał:
    stonefree napisał:
    TN-C jest zerowanie w gniazdkach ę

A zero to które ?

Nie rozumiem pytania? "Zerowanie" się to nazywało, źle mówię?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Jak się okazuje, muszę jak najszybciej zmienić instalacje w salonie, bo z 1 fazy mam część gniazdek z bolcem, a część 2 przewodowych. Dzięki za rady, temat zamykam:)