Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik t4x z Lidla - Zmusić do ładowania do 15v?

07 Sty 2015 14:30 7593 17
 • Poziom 21  
  Ten tani prostownik jak wiadomo przechodzi w tryb podtrzymania po osiagnieciu ok 14.4v. Czy mozna nie drogo zmusic go do ładowania do powiedzmy 15V? Kwestię bezpieczeństwa biore na swoje ryzyko.
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  W trybie ładowania z gwiazdką osiągniesz trochę wyższe napięcie. Instrukcja: Link
 • Poziom 21  
  Mi z gwiazdka ładuje do 14.4. Bez gwiazdki 14.2 :cry: W każdym badz razie co zrobić żeby widział niższe napięcie i ladowal dalej?
 • Poziom 24  
  Rozkręciłem swoją ładowarkę (ULG 3.8 A1). I jest tam dzielnik napięcia na rezystorach R32, R33 i pot. VR1, na mniejszej płytce z kontrolerem. Dzielnik ten skaluje napięcie z zacisków akumulatora na 8 pin kontrolera HT46R52A. Regulując (zmniejszając rezystancję) VR1, teoretycznie podnosimy napięcie przy którym kończy się ładowanie akumulatora.
  Przed próbami z nastawą tego napięcia sugeruję zmierzyć opór VR1, tak abyś mógł wrócić do pierwotnej nastawy.
  Powodzenia!
 • Poziom 21  
  Dzięki ale w moim t4x nie ma tej mniejszej płytki, zastepują ją chyba dwa układy "no name". Nie ma też potencjometru do pokrecenia.

  Prostownik t4x z Lidla - Zmusić do ładowania do 15v?
 • Poziom 24  
  Ale pomiar napięcia jest na pewno na dzielniku napięcia, pokaż wyraźne zdjęcia płytki z 2 stron.
 • Poziom 9  
  Mam problem a mianowicie podpiąłem do prostownika wyczerpany akumulator 6V i 11ah, zaświeciła się dioda zasilania oraz wszystkie górne (migają) Podpowiedzcie jaka może być przyczyna takiego zachowania.
 • Poziom 24  
  A jakie jest napięcie akumulatora przed, i w trakcie ładowania?
 • Poziom 9  
  Problem przekierowałem na:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14352060#14352060

  Nie ma żadnego napięcia bo jest w 100% rozładowany i nie może wystartować prostownik, ale odpowiedź dostałem mianowicie ruszyć go tradycyjnym prostownikiem transformatorowym tylko takiego na 6V nie mam, posiadam na 12V. Skąd moje pytanie, czy jest możliwość krótkiego podłączenia takiego prostownika do akumulatora 6v ?? Tak żeby tylko na chwilke złapał napięcia i od razu podłączyć prostownik Lidlowski hmm?
 • Poziom 9  
  A więc powracając do mojego tematu...
  Okazało się, że akumulator 6V o którym mowa miał jednak jakieś w sobie napięcie około 4,2 V, prostownik po podpięciu zaczął szaleć poprzez migotanie czerwonych górnych diod (nie widział akumulatora) postanowiłem podpiąć tradycyjny prostownik trafo i wzbudzić akumulator do pracy, (prąd ładowania ok. 1,2 - 1,2 A)30 minut wystarczyło, ażeby akumulator załapał i wtedy podłączyłem prostownik z Lidla 3.8 A1 a trafo wyłączyłem.
  W ten sposób wszystko powróciło do normy i prostownik zaczął ładować prądem w granicach 0,9 A. Od godziny 20 do 5 rano akumulator naładowany - na prostowniku pokazała się zielona dioda "FULL"
  Postanowiłem po odłączeniu podpiąć żarówkę 6V 5W, żeby troszkę akumulator popracował..... sprawdzę napięcie i znowu podepnę ULG 3.8 A1.

  Dziękuję za zainteresowanie....pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Dorwałem sie do aparatu. Kolego Witek76 dopatrzysz sie tam czegoś pomocnego dla mnie?
  Prostownik t4x z Lidla - Zmusić do ładowania do 15v? Prostownik t4x z Lidla - Zmusić do ładowania do 15v?
 • Poziom 24  
  W Twoim modelu wspomniany dzielnik to R35 i R36+VR1, który służy do regulacji.
 • Poziom 21  
  No wiec tak, miałem problemy ze zmierzeniem rezystancji tego potencjometru a nie chciałem go wylutowywać wiec kręciłem tylko krokami 90 stopni. Niestety nic to nie dało. Zostawiłem go w pozyji przekreconej o 360 stopni w lewo i spowodowało to anomalie diody sygnalizujacej stan naładowania. Mianowicie po rozłaczeniu sie ładowania przy napieciu ok. 14.4v nadal swieci dioda sygnalizująca ładowanie (symbol niepełnego akumulatora). Nie zaswieca sie dioda sygnalizujaca stan naładowania.

  Odwołuje częśc tego co napisałem wczesniej. Prostownik pozostawiony na zasilaniu przemyślał sobie sprawę i po spadku napiecia poniżej 13V zaczął pięknie ładować dalej az do 15.10V. Czyli jest to o co walczylismy 14.75V i 15.10V w trybie zimowym :D
 • Poziom 24  
  Ale to było chyba oczywiste, że podnosząc próg końca ładowania, pozostałe progi też proporcjonalnie się podniosą...
 • Poziom 21  
  Tak ale dziwne było to że zaraz po zabiegu, podczas pierwszego ładowania, prostownik zachował sie tak jak by nic nie było robione czyli podładował do ok 14.4v i tyle, rozłączył się, napiecie zaczeło spadać nie wiem do jakiego poziomu bo odszedłem zniechecony przy 13V ale nie wyłączyłem go. Dopiero po jakims czasie mile mnie zaskoczył gdy stwierdziłem że jest ok 14.8 i dalej ładuje. Musiał odbić gdzieś poniżej 13V i zaczął ładować do końca czyli 15.10V
 • Poziom 21  
  No i nie podołał letnim temperaturom. Zostawiony pod maska na noc....skopcił się chyba. Nie uruchamia sie kontrolka nie swieci...