Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa prostego układu dioda-brzęczyk.

Saiti 07 Sty 2015 16:37 1065 17
  • #1 07 Sty 2015 16:37
    Saiti
    Poziom 7  

Witam.

Piszę z prośbą o pomoc w zaprojektowaniu małego układu elektrycznego. Napiszę w kilku słowach o co chodzi.

Mamy ciśnieniowy zbiornik, który ma dwa elementy elektryczno-mechaniczne: czujnik położenia dźwigni zaworu (działa w systemie 0-1) oraz czujnik ciśnienia w zbiorniku (działa również w systemie 0-1 - zamyka się, gdy ciśnienie jest za niskie).

I teraz tak:
    Potrzebuję stworzyć wizualno (diody) akustyczny (brzęczyk) panel, który poinformuje nas o stanie wcześniej wymienionych elementów (czujnik położenia, czujnik ciśnienia) poprzez miganie odpowiedniej diody i załączenie brzęczyka. Na panelu będą dwie diody oraz brzęczyk (lub dwa - aby układy były możliwie niezależne).

Czego się spodziewam z pracy systemu:
    1. Gdy dźwignia zaworu jest w pozycji otwartej (czujnik jest niezwarty) oraz ciśnienie na czujniku ciśnienia jest wyższe, niż założone (czujnik ciśnienia niezwarty) nie dzieje się nic (diody i brzęczyki nie mają napięcia).

2. Gdy dźwignia zaworu jest w pozycji otwartej (czujnik niezwarty) a ciśnienie w zbiorniku spada poniżej określonej wartości (czujnik się zwiera) zaczyna nam mrygać dioda oraz załącza się brzęczyk.

3. Gdy dźwignia zaworu jest w pozycji zamkniętej (czujnik zwarty) - to zaczyna mrygać druga dioda oraz brzęczyk załącza się na krótki okres czasu (niech np. brzęczy 3-5 sekund).

Dodatkowo - dochodzi do układu przycisk testowy - jego wciśnięcie i przytrzymanie powoduje zapalenie obu diód oraz załączenie brzęczyka (jednego z dwóch). Przycisk ma za zadanie sprawdzenie czy diody oraz sygnał dźwiękowy działa.

Odległość między czujnikami w zbiorniku a modułem testowym to ok. 20 metrów. Cała sytuacja wydaje się prosta, gdy zabudujemy układ na przekaźniku (ale jaki przekaźnik?), jednak dodanie przycisku testowego już zaburza moją koncepcję. Informuję, że napięcie do układu (24V DC) jestem w stanie podać tylko w okolicach czujników.

Czy ktoś może mi pomóc?

Jestem w stanie jedynie okazać wdzięczność i pomoc w innych kwestiach, ew. uznanie finansowe - jednak pragnę dodać, że taki układ będzie się znajdował w systemach zapewniających bezpieczeństwo ludzi - sam robię to charytatywnie, potrzebuję jednak wsparcia wiedzą. Jeżeli ktoś jest w stanie mi pomóc tak, aby moja koncepcja została dzielnie wprowadzona w życie - odwdzięczę się finansowo, jeżeli kwota nie obciąży zbyt mocno mojego portfela.

Dziękuję,
    Adam

0 17
  • Relpol
  • #2 07 Sty 2015 16:49
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 07 Sty 2015 18:14
    Saiti
    Poziom 7  

Witaj, dziękuję za zainteresowanie :)

http://www.simex.pl/produkt/752

Tak mniej więcej wygląda czujnik zamknięcia/otwarcia zaworu.

A wyglądem drugi czujnik (ciśnienia) podobny jest do tego:

http://www.przetworniki24.pl/pl/katalog/przetworniki_cisnienia/S_10

Ten wykazuje sygnał liniowy, nasz ma "opcję" przełączenia (zwarcia się) przy spadku ciśninienia - i to właśnie chcę wykorzystać.

0
  • Relpol
  • #4 07 Sty 2015 18:30
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 07 Sty 2015 21:42
    Saiti
    Poziom 7  

W dniu jutrzejszym podam dokładne dane - teraz, chociaż bardzo chcę - nie mam jak tego zrobić, elementy instalacji zostawiłem w pracy :(

0
  • #6 08 Sty 2015 09:38
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 08 Sty 2015 10:27
    Saiti
    Poziom 7  

Styki obu czujników są otwarte (O) nie ma stać się nic,
    1. Jeżeli styki obu czujników są zwarte (Z) to ma się stać... No właśnie co?
    2. Jezeli czujnik zaworu jest (Z) a czujnik ciśnienia (O) również nie wiadomo co ma sie stać.
    3. Jeżeli czujnik zaworu jest (O) a czujnik ciśnienia (Z) to załącza się mrugająca dioda i brzęczyk.

Ponumerowałem pytania, na które odpowiem i dodamy jeszcze dwie diody:
    Pomarańczowa jako D1
    Czerwona jako D2

Potraktujmy czujniki jako zwarte wtedy, gdy są w niechcianym polożeniu (zawór zamknięty, ciśnienie za niskie - tego nie chcemy i o tych stanach mamy być informowani)

Przypiszmy diodę D1 (pomarańczową) do dźwigni, diodę D2 do czujnika cisnienia

I teraz odpowiedzi na pytania:
    1. Jeśli oba czujniki zwarte, wtedy świeci/mryga dioda D1, a druga (od ciśnienia) nie. Czyli dioda D1 jest nadrzędna - zamknięcie dźwigni traktuje informację o ciśnieniu w butli jako nieważną/niepotrzebną.
    2. Jeśli czujnik zaworu jest (Z) a czujnik ciśnienia otwarty, sytuacja identyczna jak wyżej.
    3. Tak :)

Parametry czujnika ciśnienia: Umax - 250V, Imax - 4A
    Czujnik magnetyczny zamknięcia zaworu - niestety nie mogę odszukać parametrów, podsyłam zdjęcie czujnika z widocznym numerem:
    Budowa prostego układu dioda-brzęczyk.

Dodano po 1 [minuty]:

Wynalazłem takie coś jeszcze:
    http://www.conrad.pl/Kontaktron-cylindryczny-...30-V%2FAC,-10-W.htm?websale8=conrad&pi=503548

Dodano po 1 [minuty]:

Ten czujnik z conrad.pl numerowo nie jest identyczny, ale wyglądem praktycznie to samo poza tym, że u nas jeden z przewodów jest czarny, a drugi czerwony.

0
  • #8 08 Sty 2015 10:38
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 08 Sty 2015 16:51
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 08 Sty 2015 22:07
    Saiti
    Poziom 7  

Powiem tak - nie skupiam się na schemacie, bo po prostu moja głowa zrobiła dziś już więcej, niż mogła. Przeczytałem natomiast schemat słowny - wydaje się być dokładnie tak, jak potrzebowałem. Jutro kupuję potrzebne komponenty! :) Przerywanie sygnału jest aż tak proste? Czyli potrzebuję kupić diody mrugające - inne, niż najprostsze?

I ostatnie pytanie - czy jest możliwość podpięcia drugiego brzęczyka (pod informację o czujniku zaworu) aby piszczał przez krótki okres czasu (3-5 sekund) gdy dioda się świeci? Wtedy już będę w ósmym niebie :3

0
  • #11 08 Sty 2015 23:03
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 08 Sty 2015 23:14
    Saiti
    Poziom 7  

Drugi brzęczyk piszczy, gdy pali się dioda D1 (tzn ta od dźwigni zaworu). Dioda pali się cały czas, brzęczyk tylko na początku daje nam sygnał (te 3-5 sekund).

0
  • #13 08 Sty 2015 23:20
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 08 Sty 2015 23:26
    Saiti
    Poziom 7  

Tak tak, czujniki w cylindrze będą oddalone o ok 20 metrów od "zestawu informującego" czyli brzęczyków i diód :)

0
  • #16 31 Mar 2015 10:27
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 31 Mar 2015 12:21
    Saiti
    Poziom 7  

Jest tak - gdy odepnę kostkę od tego czujnika to system piszczy. Więc rozpinając kostkę tego czujnika siłą rzeczy rozwieram go. Czujnik rozwarty powinien więc powodować alarm. czyli pożądana "praca" czujnika jest wtedy gdy czujnik jest zwarty (zwarty czujnik - butla otwarta, czyli system działa - nie jest wyłączony). Wtedy zrobiłem błąd własnie.

0
  • #18 31 Mar 2015 12:32
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów