Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy do slidera

07 Sty 2015 18:37 1380 6
 • Poziom 16  
  Witam, tworzę właśnie "slider" do filmowania. Zrobiłem go z dwóch prętów oraz łożysk liniowych, to których zamocowałem podstawę. "Wózek" chcę napędzić przy pomocy silnika krokowego, a napęd przenieść przy pomocy paska zębatego. Sam slider mam już zrobiony, pozostaje jednak część elektryczna. Wózek musi przesuwać się bardzo powoli (nawet 2 obroty silnika na minutę). Ze względu na to, że slider musi pracować "w plenerze", musi być zasilany z baterii lub akumulatora (akurat mam akumulator żelowy 12V).

  Posiadam silnik MINEBEA 23LM-C302-05 (1.3V, 3.9A, 0.38Ohm, 8 przewodów) jednak w tym temacie jestem kompletnie zielony.

  Czy moglibyście pomóc mi w doborze sterownika do w/w silnika lub całkiem nowego kompletu? Całość musi mieć siłę podciągnąć wózek + aparat w pionie (waga max 3 kg)

  Rysunek poglądowy "slidera" poniżej.

  Silnik krokowy do slidera
 • IGE-XAO
 • Moderator Projektowanie
  Silnik krokowy będzie wprowadzał slider w wibracje, ale powiedzmy że na początek może być. Sterowanie możesz sobie zbudować sam, kupić lub zlecić. Jeśli miałeś do czynienia z mikrokontrolerami to możemy wspólnymi siłami coś zbudować.
 • IGE-XAO
 • Poziom 16  
  Niestety nie miałem do czynienia z mikrokontrolerami. Znam tylko podstawy elektroniki.

  P.S. Co do silników to w każdym sliderze tego typu widziałem właśnie krokowe. Takowy został wykorzystany np. tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=gwPurHA-tNg
 • Moderator Projektowanie
  Znacznie lepszy efekt siły udźwigu, prędkości i dokładności jest na serwonapędzie. Jeśli nie miałeś do czynienia z mikrokontrolerami, to pozostaje kupić gotowy slider, lub zlecić sterownik - ale to Ci wyjdzie drożej niż gotowe rozwiązanie. Chyba, że masz biznesplan, to pisz PW ;-)
 • Poziom 16  
  Znalazłem silniki z przekładniami które uzyskują bardzo niskie obroty (2rpm czy nawet 0,4rpm) i mogą być zasilane napięciem od 0,2VDC do 12VDC (w zależności od napięcia zwiększa się i zmniejsza prędkość silnika). Tylko jak regulować napięcie tak jak w moim przypadku - z akumulatora?
 • Poziom 38  
  Można też bez mikroprocesorów.
  Rozumiem że potrzebne są niskie stałe (czytaj stabilne) obroty z możliwością ich regulacji.
  Przydało by się znaleść 12-woltowy silnik z przekładnią i tachoprądnicą lub enkoderem (impulsatorem) na wale . Reszta to pojedynczy mosfet i kilka tanich wzmacniaczy operacyjnych.