Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[lexmark X1130]Uszkodzony skaner, skanuje z czarnym paskiem.

Vizzle 11 Maj 2005 17:58 7035 11
  • #1 11 Maj 2005 17:58
    Vizzle
    Poziom 21  

Witam, na wstępie zaznaczę iż jest to post grzecznościowy. Chcem pomóc pewnej kobiecie, która ma następujący problem:

Posiada ona urządzenie wielofunkcyjne Lexmark X1130, problem polega na tym iż podczas skanowania wszystko niby jest ok oprócz dokuczliwego czarnego paska występującego ciągle w tym samym miejscu. Czasem pojawiają się wokół niego cieńsze kreski.
    Ustereka wystąpiła jak przez miesiąc lub dwa skaner był nie użuwany.

Czy ktoś z szanownych użytkowników ma pomysł co jest przyczyną i jak usterkę można naprawić. Najlepiej we własnym zakresie w domu. Dla pomocnych nagroda 200 punktów i "pomógł"

Pozdrawiam Daniel M.

0 11
  • #2 11 Maj 2005 23:14
    blood9_9
    Poziom 10  

mialem podobny przypadek nie wiem czy to jest to ale prawdopodobnie jest wypalona jedna dioda skanera czytajaca

0
  • #3 12 Maj 2005 10:39
    Moris10
    Poziom 15  

w skanerze masz elektrooptyczny przetwornik analizujący, rejestr szczytujący. Jak ci coś z tego trafiło to raczej nie do naprawy. Możesz ewentualnie sprawdzić taśmy wewnątrz skanera.

0
  • #4 12 Maj 2005 15:10
    krzkomar
    Poziom 25  

Przetwornik CCD jest raczej sprawny - reszta strony jest prawidłowo skanowana. Wygląda mi to raczej na jakieś przysłonięcie, lub chwilowa przerwa w trakcie odczytu. Ja bym sugerował, że taśma sygnałowa między głowicą skanującą, a "resztą elektroniki" jest w którymś punkcie przerwana - w momencie załamania następuje całkowity zanik sygnałów.

0
  • #5 12 Maj 2005 15:36
    West
    Poziom 14  

Witam!
    Miałem podobny problem ze BARDZO starym skanerem który raz skanował bez jednej barwy, a raz nie zatrzymywał wózka z lusterkami na końcu i bardzo chroboczał. Problem z barwą ustąpił po wymienieniu kabla LPT ;), ale raczej ten Lexmark jest pod usb. Co do drugiego problemu to była to wspomniana taśma która wytarła się na boku (co raczej w przypadku Vizzl'a nie wchodzi w rachubę, gdyż zapewne skaner jest trochę nowszy od mojego), oraz niektóre z żyłek pękły i rozsuneły się, było to dobrze widoczne.
    Sugeruje abyś po otwożeniu klapy od tego urządzenia przypatrzył się jak skanuje i w momęcie gdzie skanuje ten pasek czarny przypatrzył się i zapamiętał obszar taśmy który się wtedy zagina (jeżeli jest to możliwe), może coś dostrzeżesz...
    Pozdrawiam
    Paweł

0
  • #6 12 Maj 2005 18:36
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wyjaśnij mi, proszę, czy ten pasek jest WZDŁUŻ całego obszaru skanowania, czy tez występuje w jakimś miejscu W POPRZEK tego obszaru? Inaczej mówiąc, czy jego położenie jest zależne od położenia głowicy skanującej?

0
  • #7 12 Maj 2005 19:46
    michael1986
    Poziom 18  

Ja bym był nie mal w 100% pewien, że coś zakłuca przepływ informacji od sensora przy położeniu wózka w pewnym miejscu. Pamiętaj, że nie tylko może się coś rozłączać (jak już wiele osób pisało), ale równie dobrze może występować jakieś zwarcie.

Spokojnie możesz go rozebrać i kombinować...

Pozdrawiam

0
  • #8 12 Maj 2005 20:03
    Vizzle
    Poziom 21  

jankolo napisał:
    Wyjaśnij mi, proszę, czy ten pasek jest WZDŁUŻ całego obszaru skanowania, czy tez występuje w jakimś miejscu W POPRZEK tego obszaru? Inaczej mówiąc, czy jego położenie jest zależne od położenia głowicy skanującej?

Jeśli to co napisałem nie jest odpowiedzią na twoje pytanie to niezabardzo je rozumiem:(. Pisałem że pasek jest ciągle w tym samym miejscu, jeszcze dowiedziałem się iż kiedyś był większy i kiedy się trochę poskanowało zmniejszył się do rozmiarów takich jak widać na foto. (pozostał przy nich).

Skaner dopiero niedługo trafi w moje ręce :(...narazie z tego co się dowiedziałęm na GG to:
    Taśma wygląda na ok, pojawił się kolejny problem po rozkręceniu i podłączeniu głowica przesuneła się na drugą strone skanera i tam pozostaj. Teraz przestał wogóle skanować. Nawet gdy nie ma polecenia skanowania, silniczek napędzając cały czas działa, nawet przy wyłączonym.

Jak go dostanę to będzie sprawa HONORU aby dokonać udanej naprawy.

0
  • #9 13 Maj 2005 00:29
    West
    Poziom 14  

Z tego co ja się orientuję to w w tym Lexmarku głowica chodzi wzdłuż dłuższego boku kartki A4 Czyli pasek jest w poprzek wektora prędkości głowicy skanującej.
    Co do tego problemu z głowicą to miałem podobnie tylko że silniczek nie wracał jak mu kazałeś skanować (poprostu jechał w jedną stronę :( ).
    Osobiście teraz posiadam X6150, kształ ten sam. (I pewnie jakość też :( )
    Jeszcze zdjęcie:

---------------------------------Update-----------------------------------
    "iż kiedyś był większy i kiedy się trochę poskanowało zmniejszył się do rozmiarów takich jak widać na foto."
    Wynika z tego ,iż powodem jest część mechaniczna bo przecież elektronika sama by się nie naprawiła.

Ja bym zaczął od sprawdzenia i wymiany podejżanych taśm.

Pozdrawiam raz drugi
    Pawł

0
  • #10 25 Maj 2005 00:17
    Mmateusz
    Poziom 10  

No siema mam taki sam problem w Hp , ale zawsze gdy docisne kabel do gniazdka jest juz all ok wiec nie wiem czy to wina kabla czy gniazdka :P , nie kupuje nowego kabla bo daje rady :)) ale sprawdzic zawsze mozesz :) pozdro .

0
  • #11 25 Maj 2005 18:18
    yosha
    Poziom 11  

A u mnie w plusteku było parę czarnych , równoległych pasów (zawsze w tym samym miejscu)i wymieniłem 7805 bo dawał ponad 7 volt i na wszelki wypadek jeszcze stabilizator na 12 wolt i skaner choć zabytek, śmiga jak nowy

0
  • #12 09 Paź 2005 22:03
    Arti_25
    Poziom 16  

Witam mam podobny problem z lexmarkiem X1130 lecz tutaj tkwi problem w drukarce a mianowicie drukuje mi stronę ładnie a potem czarny szeroki dosyć pas . Czego to może być powodem wykluczając taśmy ponieważ sprawdziłem i są wporządku

0