Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

A&H Sixty10FX Opóźnienia nagrywania i szumy

07 Sty 2015 21:30 1932 12
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam Allen&Heath Sixty10FX. I mam 2 problemy:

1.Jak podłącze go kablem USB do komputera to szumi w głośnikach. Tak powinno być?

2.Mam Makabryczne opóźnienia podczas nagrywania. Klawisz-mixer-Laptop.
    a) Gdy tylko gram bez nagrywania (klawisz-mikser-laptop-głośniki) opóźnienia są małe, ale nieakceptowalne - jest "krzywo". I co ciekawe prawa ręka się opóźnia - podkład z lewą ręką jest jakby OK.
    b) Jak chce coś nagrać to jest totalna masakra. Lewa ręka opóźniona o ułamek sekundy a prawa prawie o sekundę

Gdzieś wyczytałem o sterowniku ASIO4ALL, ale tam zmiany nic nie dają.
    Nagrywam AudaCity, ale tak jak już wspominałem bez korzystania z programu też jest źle.

Proszę o Waszą pomoc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam.

Mam dokładnie ten sam mikser i nigdy nie miałem problemów z nagrywaniem przez USB (w moim przypadku tylko mikrofony).
    Mógłbyś dokładnie podać co gdzie podłączasz (i co jest wciśnięte)? I gdzie występują opóźnienia w trakcie nagrywania, od razu na wyjściach miksera czy z laptopa?

Pozdrawiam ;)
  • Poziom 9  
    A&H Sixty10FX Opóźnienia nagrywania i szumy

Podłączone jak na zdjęciu.
    Mikrofon pojemnościowy - klawisze - laptop - Głośniki (pod aux out)

W tym połączeniu jednocześnie wysyłam dźwięki z miksera do komputera i z komputera do mixera a następnie na głośniki. Podczas nagrania (bez różnicy czy klawisz, czy sax) słychać mnie z opóźnieniem i z opóźnieniem się nagrywa.

Identycznie jest, gdy tylko wysyłam dźwięki z miksera do laptopa, a z laptopa bezpośrednio na głośniki.

Przesiedziałem nad tym naprawdę długo i nic się nie polepsza.
    Czy dostałeś przy mikserze jakąś płytkę z oprogramowaniem?

Wyczytałem, ze trzeba użyć Asio4All. Jego instalacja oraz zmienianie jakichkolwiek parametrów nic nie zmienia.

W laptopie mixer przedstawia się jako USB Audio CODEC. I z tego korzystam.

Proszę o pomoc gdyż już trace cierpliwość.
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Jeśli szumi w głośnikach to radzę odłączyć zasilacz od laptopa, szum powinien zniknąć. Jeśli tak jest to stałym rozwiązaniem jest użycie gniazdek/przedłużacza bez bolca dla zasilania laptopa.
    Proszę jeszcze podać co to za laptop, ja kiedy miałem swój stary core2duo z 2,5GB ramu to też występowała znaczna latencja, teraz przy i7 i 8GB ten problem nie występuje.
  • Poziom 9  
    HP ProBook 4330s. I3-2330M 2x2.20Ghz. 8GB RAM.
    Może potrzebna jest zewnętrzna karta muzyczna?
  • Poziom 12  
    Witam.

Sam mikser stanowi zewnętrzna kartę dźwiękową i do jego pracy nie potrzeba instalować żadnych sterowników. Komputer jest zdecydowanie wystarczający jak na nagrywanie i opóźnienia nie wynikają z niedociągania od strony kompa ;)

Spróbuj zrobić coś takiego:
    - po pierwsze "odkliknij" wszystkie przyciski "Listen" - nie wiem po co wszystkie się świecą
    - podłącz na próbę tylko mikrofon
    - w komputerze ustaw inną kartę dźwiękową niż "USB audio codec"
    - w audacity ustaw input na "USB audio codec" a output na cokolwiek innego
    - przy linii mikrofonu wciśnij przycisk "Record", ale tylko tam - reszta "odkliknięta"
    - przy gnieździe USB miksera wciśnij przycisk "Record Bus"
    - monitoruj dźwięk na słuchawkach - w "Phones select" obok potencjometru słuchawek nic nie klikaj, albo zostaw wduszone tylko "Record"

Nie ma takiej opcji żeby przy takiej konfiguracji były opóźnienia na słuchawkach, czy jakichkolwiek głośnikach podłączonych do miksera.
    Daj znać jak działa to co napisałem i najlepiej analogicznie dołącz w ten sposób klawisze i zobacz jak działa.

To ustawienie zakłada że sygnał osobno idzie na laptopa i jest nagrywany i osobno odtwarzany bezpośrednio z miksera. Ustawienie mixer -> laptop -> mixer -> głośniki w większości przypadków będzie powodowało pętlę sygnału.

Dodano po 8 [minuty]:

Mam jeszcze małe pytanko czy też masz tak, że po włączeniu miksera słychać uderzenie w glosnikach/słuchawkach?
    Niby nie jest to nic niepokojącego, ale w sprzęcie tej klasy nie spodziewałem się takich problemów :-P
  • Poziom 18  
    Stuki w głośnikach występują w wielu konsoletach od tych najtańszych do tych najdroższych. Nawet w instrukcji bywa zapis by włączać najpierw mikser,peryferia itd. a na sam koniec wzmacniacz. Zabieg ten stosuje się celu zabezpieczenia głośników przed skutkami tych przypadkowych aczkolwiek czasem silnych impulsów. To dobra praktyka którą warto stosować.
  • Poziom 9  
    Nadal Lipa Panowie....
    Listen się nie świeciło, tylko od lampy taki odblask był.

Zrobiłem tak jak mi poradziliście. Podczas nagrywania podkład wydobywał się z Laptopa, na słuchawkach miałem podgląd z klawisza (mikrofonu przy sobie nie miałem). Jeżeli nie nagrywam wszystko jest OK. Jak tylko w AudaCity klikam record w głośnikach słyszę podwójnie tj. to co gram+opóźnienie. Na zdjęciu załączam wszystkie ustawienia A&H Sixty10FX Opóźnienia nagrywania i szumy

Zapomniałem dodać, że teraz chyba nagrywa się ok...Ale przez to dublowanie sam już nie wiem czy nagranie ma teraz minimalne opóźnienie czy to ja jestem nieprecyzyjny. Ale z tym dublowaniem nie da się nagrywać :/

Może któryś z kolegów napisze jak ma u siebie ustawione na komputerze, w programie i na mikserze żeby podkład z lapka, oraz mój mikrofon było słychać tylko i wyłącznie w Słuchawkach z miksera. Moje kombinowanie tylko pogarsza sprawe...

Przy włączaniu miksera jest delikatne puknięcie. Przy wyłączaniu też. Ale naprawdę delikatne.
    Tak zapytam przy okazji... Czy powinienem się niepokoić faktem, ze gdy wyłączam kolumnę aktywną (zestaw LD Systems DAVE 15 G3) to jest wielkie BUM? To mój pierwszy zestaw aktywny i nie wiem czy to normalne. Nigdy tak nie miałem.
  • Moderator Akustyka
    ppawel24 napisał:
    Przy włączaniu miksera jest delikatne puknięcie. Przy wyłączaniu też. Ale naprawdę delikatne.

Normalne.
    ppawel24 napisał:
    to jest wielkie BUM?

To że daje dźwięki przy włączeniu to też normalne ale nie powinien być to duży strzał.

ppawel24 napisał:
    to co gram+opóźnienie.

Bo ze słuchawek słyszysz to co daje mikser plus zwrot z opóźnieniem co daje komputer. Wyłącz dźwięk w audacity. Nie znam gon a tyle żeby powiedzieć gdzie się to robi.
  • Poziom 12  
    Teraz dopiero miałem okazję, aby dokładnie przetestować nagrywanie na mikserze na następujących ustawieniach:

- do miksera podłączony mam mikrofon oraz podkład z odtwarzacza komputerowego podany przez USB do miksera (w obu przypadkach wciśnięte przyciski Record)
    - monitoruję dźwięk na kolumnach podłączonych do wyjść Main miksera
    - wciśnięty przycisk Record Bus przy wejściu USB
    - w Audacity wyjście na nieużywaną kartę dźwiękową (w moim przypadku zintegrowana), a wejście z USB Audio CODEC

Wszystko nagrywa się i odtwarza poprawnie i bez opóźnień.
  • Poziom 9  
    Wszystko jest OK do momentu naciśnięcia Record bądź gdy zacznę monitorować mikrofon w AudaCity. W słuchawkach słyszę opóźnienie drugi raz.
    killwasi - jeżeli kliknę Record przy mikrofonie, oraz przy podaniu podkładu z USB (czyli ST2) i na USB Record Bus, to mam sprzężenie. Oczywiście jak od-kliknę Record przy ST2, to znika.
    Może ja mam coś zmajstrowane w Audacity?
    "- w Audacity wyjście na nieużywaną kartę dźwiękową"
    Ja ustawiam:
    "Mapowanie dźwięku Microsoft" - wtedy jest nadal to samo
    albo
    "Słuchawki komunikacyjne" - dzwięk wydobywa się z gniazda słuchawkowego laptopa i też z opóźnieniem

Może polećcie mi jakiś inny prosty program do prostej edycji muzyki. Może coś się zmieni...
  • Poziom 12  
    Ja nie mam sprzężenia na ST2, bo jedyne co przesyłam na USB to strumień z odtwarzacza (foobar2000), więc wychodzi na to, że nie wprowadzasz przez USB tylko podkładu, ale wszystko co wychodzi z miksera.

Spróbuj rozdzielić wszystko i użyć USB jedynie do transmisji mikser -> Audacity. Podkład możesz dać z wbudowanej karty dźwiękowej (albo z telefonu/ odtwarzacza MP3) kabelkiem np na ST1. A dźwięk monitoruj z miksera - wtedy będziesz zawsze na bieżąco z podkładem nawet jeśli całość nagrywana będzie z opóźnieniem.

W ostateczności jeśli problemem okaże się cały czas szyna USB to możesz nagrywać z wyjść RCA Record przez gniazdo mikrofonowe lapka, ale szkoda żeby marnował się potencjał USB miksera ;)
  • Poziom 9  
    Dzięki Panowie za pomoc! :)

Problemem okazał się komputer (prawdopodobnie sterowniki?). Pożyczyłem lapka, już bez żadnych kombinacji ustawień od początku jest tak jak być powinno :) Mało tego! Z drugiego lapka wszystko brzmi całkiem inaczej i dużo lepiej. I co najważniejsze, nie ma żadnych opóźnień, powtórek itd...

To na koniec tylko ostatnie pytanie w którym powrócę do wielkiego BUM przy wyłączaniu kolumny aktywnej. To BUM jest bardzo głośne - wielki huk (bez znaczenia jak jest potencjometr głośności ustawiony) i występuje ok 3-4s po wyłączeniu nawet jak zdążę odłączyć go od prądu.
    Czy to jakaś wada i powinienem oddać go do naprawy w ramach gwarancji? (Ma tę przypadłość od początku, a mam go od wakacji...)

Pozdrawiam