Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co wybrać Yamaha R-S301, 501, R-N 301, 501, Onkyo TX-8020.

07 Jan 2015 21:37 13344 10
  • Level 10  
    Witam.

Chcę zakupić amplituner/wzmacniacz stereo w okolicach 1500 zł.
    Wymagania:
    - wyjście na subwoofer.
    - wejścia cyfrowe Spdif i/lub Coaxial co najmniej 2 sztuki lub inny z wejściem pozwalającym na podłączenie adaptera Bluetooth Philips ADE-2700 - ma niski poziom wyjścia (tak jak wyjście na słuchawki ze smartfona).

Obecnie można zakupić:
    - Yamaha A-S 301 1500zł lub A-S 501 +300zł
    - Yamaha R-N 301 1500zł lub R-N 501 +300zł
    - Onkyo TX-8020 800zł
    - Kenwood RA-5000 1150zł
    - HARMAN KARDON 3490 1999zł

Parametry są mi znane, interesuje mnie jakość odtwarzania muzyki - neutralność lub tendencja do ociepleń.

Pytania:
    1. Czy różnica w jakości dźwięku między wzmacniaczami Yamaha A-S 301/A-S501 i modelami R-N301/R-N500 jest znacząca?
    2. Czy warto dopłacać 300 pln do modelu serii 500 - czy brzmienie jest podobne jak 300, a jedyne różnice to moc?
    3. Czy Kenwood RA-500, Onkyo TX-8020 mocno odstają od tych Yamah?
    4. Czy są inne tego tupu sprzęty godne uwagi - lub wzmacniacz stereo bez DAC'a i oddzielnie CD/DAC ze SPDIF.

Kolumny jakie mam to:
    - fronty Avance Omega 509 MkI
    - subwoofer B&W ASW 600.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Level 29  
    "Bluetooth Philips ADE-2700" - w jakim celu chcesz to podłączyć?
    Sieciowe mają DLNA, możesz nimi sterować czy przesyłać muzykę bezpośrednio z telefonu.

Ja mam R-N500 i ogólnie to daje radę, jak chcesz o nim coś konkretnego to pomogę.
  • Level 10  
    Bluetooth Philips AEA2700 - używam tego do słuchania Spotify ze smartfona.
    Wiem że R-N500 obsługuje Spotify ale wymagane jest konto Premium - teraz Spotify mam za darmo.
    Chyba że się coś zmieniło i wystarczy darmowe konto Spotify.

Pytanie czy przed zakupem porównywałeś to brzmieniowo z czymś innym?

Teraz słucham budżetowego kina domowego Denon AVR-1601 i słyszę w dźwięku pewne - trudno to opisać słowami - "napuchnięcie", jakiś szum czy podźwięk - w zasadzie wszystkie tanie kina domowe mają ten feler - są takie sztuczne jak słabe mp3.

Z jednej strony chcę zrobić krok w dobrą stronę, z innej nie chcę od razu wydać nie wiadomo ile na super sprzęt - bo potem nie ma odwrotu.
    Yamaha R-N500 zachęca funkcjonalnością ale podejrzewam że A-S501 w tej samej cenie będzie brzmiał lepiej - a w zasadzie smartfon i bluetooth załatwi sprawę odtwarzacza sieciowego. Do tej Yamaszki podpiął był na razie jakiegoś używanego CD po analogu.

Największy problem jest z odsłuchami - z braku czasu muszę wybrać coś za pierwszym razem - ale do tego muszę mieć sprecyzowane modele do odsłuchu.
  • Level 29  
    Ale przez apke spotify na telefonie też chyba pójdzie - po DLNA, sprawdzę z ciekawości potem.

Porównywałem na innych kolumnach z PMA-720AE, oba zupełnie inaczej grają, ciężko powiedzieć który lepiej.

HK 3770 to nawet w MM odradzają, ale tutaj za dużo ci o nim nie powiem, poza tym że jak dla mnie wygląda badziewnie.

A-S501 normalne że zagra lepiej, ale dużo lepszy dźwięk uzyskasz z pendrive czy po DLNA, niż przez BT...
  • Level 10  
    Przesłanie strumienia Spotify po DLNA jest możliwe w BubbleUPnP + jakaś płatna wtyczka.

Ten odbiornik Philipsa ma kodek aptX i do Spotify w wersji darmowej spokojne wystarcza. Podobno radzi sobie także z Flac - w co akurat wątpię bo myślę jednak że za 200 pln nie da się zrobić odbiornika Bluetooth i DAC jakości HiEnd.

Denona 720 też biorę pod uwagę. Teraz na odsłuch zostają:
    Yamaha A-S501, Yamaha R-N500, Denon 720AE - inne jak będą w studio odsłuchowym.

Po głowie chodzi mi też Yamaha R-S700 - a ten odbiornik Bluetooth podłączę do RCA - minusem jest niski poziom sygnału - taki jak jest ze smartfona na słuchawki.
  • Level 29  
    Nie no spotify chce kasę żeby po DLNA wysłać dźwięk. :)
  • Level 10  
    Zamiar zrealizowany - wzmacniacz zakupiony.

Jednak trochę zmieniło się moje podejście - zrezygnowałem z wejścia cyfrowego i wyjścia na subwoofer - można przecież dać wysoko-prądowo lub do pre-out.
    Wejście cyfrowe nie jest mi potrzebne - okazało się że ten adapter bluetooth Philipsa daje radę - gra troszeczkę (minimalnie) ciszej od odtwarzacza CD. Wcześniej miałem adapter Logitecha gdzie faktycznie wyjście analogowe gra bardzo cicho i licho - tutaj w tym Philipsie gra dużo głośniej i lepiej - więc miałem błędne odniesienie - polecam ten adapter - drogi i paskudny ale naprawdę solidny.

W trakcie zakupów słuchałem zestawów (w tej kolejności):
    1. Yamaha A-S501 z kolumnami PSB X1T.
    2. Yamaha RX-V377 z kolumnami PSB X1T.
    3. Denon PMA-720AE z kolumnami PSB X1T.

A) Kable.. nie wieżę w Voodoo Audio :).
    B) Sala odsłuchowa bez jakichkolwiek wygłuszeń ale kolumny stały 2m od ścian bocznych, 3m od siebie i za sobą miały ze 2m przestrzeni. Ja siedziałem na sofie około 4m od kolumn i miałem za plecami 5 m wolnej przestrzeni - na podłodze mały dywanik i tyle.
    C) Odtwarzacz CD Teac z funkcjami sieciowymi.
    D) Słuchałem Dire Straits - Sultans of swing - Heavy Fuel i innych

1. Yamaha A-S501 grała dynamicznie, z dobrą sceną - to też zasługa tych kolumn - i bardzo analitycznie. Bas był bardzo krótki i taki bardziej punktowy.

2. Potem grała Yamaha RX-V377. Było słychać zakłócenia w wysokich tonach - to najwyraźniej - wiele dźwięków po prostu było sklejonych i zdeformowanych. Średnica straciła najmniej - scena i rozmieszczenie instrumentów się pogorszyła ale odrobinę. Bas stracił na energii i kontroli - przeciągał i trochę dudnił.

3. Denon PMA-720AE zagrał na poziomie Yamahy A-S501 - też bardzo poprawnie - z tym że można się dosłuchać małych różnic. Wysokie tony Denon'a są bardziej wyeksponowane - przez co zyskują na blasku. Bas ma więcej ciepła, ale jest mniej punktowy od Yamahy.

Reasumują: Z w/w zestawów najgorzej - to oczywiste - wypadła RX-377 - z tym że różnica nie była ogromna, jak niektórzy twierdzą żadnego koca na kolumny nie zarzuciła. Najwięcej stracił dźwięk na poprawności - wkradło się wiele deformacji w wysokich tonach i tendencja do dudnienia dołem.

Yamaha A-S501 i Denon PMA-720AE zagrały ładniej i zdecydowanie poprawniej od tego amplitunera kina domowego. Z lepszą sceną - szerszą - błyszczącymi wysokimi tonami i nie dudniącym dołem. Różnice między nimi są jak dla mnie minimalne - Yamaha gra bardziej analitycznie i szczegółowo na dole. Denon troszeczkę podbija górę - albo Yamaha wysokie tony spłaszcza - nie wiem - ale jest ona w Denonie jak dla mnie ładniejsza, oraz PMA minimalnie ociepla brzmienie.

Jeżeli ktoś szuka detali i neutralności - może trochę suchości - powinien wybrać Yamahę.
    Jeżeli szukamy brzmienia cieplejszego - ale minimalnie - z podbitą troszkę górą - z tłustszym dołem - powinien wybrać Denona.

Ja wybrałem Denona PMA-720AE bo:
    1. Mam odtwarzacz Denona.
    2. Denon gra troszeczkę cieplej, ale podbija wysokie tony.
    3. Wcześniej miałem(mam) Denona AVR-1804 i to zdecydowanie świetny amplituner - w porównaniu z PMA-720 różnica jest najbardziej słyszalna w basie - AVR trochę przeciąga. Ale wysokie tony w zasadzie są prawie takie same - jak w Yamasze - PMA najbardziej nimi błyszczy. Różnica w dźwięku jest, ale znikoma - ale AVR-1804 kosztował 500 dolarów a PMA-720AE 220 dolarów, więc nie ma takiej przepaści jak do Yamahy RX-V377.

Generalnie i Denon AVR-1804 i Denon PMA-720AE "pasują" do Avance 509 MKI.
    Chyle czoła dla PSB X1T - małe ale basior większy od Avanca z super kontrolą - ale w tych Avancach wysokotonówka to lepsza klasa od tych w PSB. PSB kosztują 4000 - Avance 2200. Jak by nie podbicie na 90 Hz w tych Avancach - nie wiele im brakuje do tych PSB :) co mnie ucieszyło nawet.

Czego mi brakuje po zakupie Denona:
    1. W Yamaszce jest - podobno - funkcja ustawienia maksymalnej głośności co przy "maluchach" by się przydało.

2. Denon ma słabą regulację głośności - u mnie z Avance 509 MKI - 4 Ω gra na godzinie 9:15 - a regulacja jest od 8 do 16. Przy odsłuchu na tych PSB i Yamaha i Denon grały na 11:00 - dość głośno. Trochę obawiam się o te głośniki bo jak mi dziecko przestawi na 13:00 to będzie wielkie buuum. Regulator mógłby wracać do jakiejś minimalnej pozycji przed wyłączeniem - lub blokować możliwośc kręcenia po wyłączeniu.

3. Śmieszy mnie trochę pilot do wzmacniacza stereo - mamy w zasadzie Wł/Wy, ciszej/głośniej i wybór źródła tyle - ale fakt w Denonie jest piękny błyszczący - solidny pilot. Yamaha z szarościami trochę nie trafiła w mój gust.

4. Będzie mi brakowało możliwości regulacji subwoofera z pilota - AVR 1804 dawał te możliwość.

Reasumując: zrobiłem mały kroczek w dobrą stronę.
  • Level 2  
    Witam,

dołączę się do tematu z pytaniem, mam Yamahę R-N500, dzisiaj podłączyłem do niej magnetofon i próbowałem nagrywać coś z internetowego radia....... niestety tylko próbowałem. Jedynie mogę to zrobić, jeżeli źródło sygnału jest analogowe:( czy to jest normalne?
  • Level 10  
    Po 2.5 miesiąca "wygrzewania" się Denona PMA-720AE mogę powiedzieć że dźwięk nabrał troszkę uporządkowania - co najbardziej słyszalne wygładziły się wysokie tony - taki efekt był w Denonie 1804 że chwile po włączeniu grał znacznie znacznie jaśniej - dopiero po 5 minutach wysokie tony schodziły do normalnego poziomu. Pewnie ma tak każdy wzmacniacz/amplituner.
    W PMA-720AE na początku musiał pograć kilka godzin żeby jaskrawość trochę przybladła - po 2.5 miesiąca wystarczy 20 minut.

Niestety zrozumiałem też co znaczy zdanie w recenzji WhatHiFi [Unyielding sound that will not suit all songs] :( - w tłumaczeniu: [Nieustępliwy dźwięk, który nie będzie pasował do wszystkich utworów]. Co najbardziej mi przeszkadza to 'emocjonalność, szybkość, nieustępliwość' jaką wzmacniacz "pompuje" bez litości - w wyższym środku pasma - co brzmieniu szczególnie werbli nadaje zawsze ten sam bardzo agresywny wyraz. Dodatkowo wysokie tony są także dość mocno wyeksponowanie - 4 db lub więcej - czasami to dobrze - ale w niektórych nagraniach jest jak dla mnie zbyt jasno - Avance Omega 509 MkI ma dość ciepłą wysokotonówkę - ale szczegółową i obecną i nie musi być jeszcze bardziej wypychana do przodu.

Reasumując:
    1. Teraz do tych kolumn wybrał bym inaczej - Avance nie ma braków w środku pasma i na górze. Denon "wyrówna" brzmienie kolumn z wycofanym środkiem, brakami w wysokotonówce i zaokrąglonym dołem.
    2. Na jakikolwiek odsłuch zabrał bym płytę z różnym repertuarem - Dire Straits Sultans of swing jest tak świetnie zrealizowaną płytą że zagra to zawsze dobrze.
    3. Postarał bym się umówić z jakimś sklepem aby wziąć na weekend sprzęt do domu - słuchanie w salonie audio daje nam blade pojęcie o sprzęcie - chyba że kupujemy cały zestaw a nie tylko 1 element.
    3. Zastanawiam się nad powrotem do kina domowego ;) - jeżeli świetnie oceniany wzmacniacz stereo (4 gwiazdki) gra tak 'dziwnie' nierówno - co gorsze regulacje barwy nie wiele daje.
  • Level 2  
    Trzeba było kupić Yamahe R-N500, tam nic takiego nie występuje :)
  • Level 10  
    Po 2 miesiącach.... przyzwyczaiłem się do dźwięku :). Kupiłem słuchawki i porównując je z Denonem dochodzę do wniosku że nie jest tak źle.. tylko mój poprzednik był słaby. Byłem nawet na odsłuchach żeby porównać i Yamaha A-S 500 z Zensorami 7 gra jeszcze bardziej szczegółowo i co najważniejsze dużo jaśniej.

Ja po przesiadce z kina domowego nie jestem przyzwyczajony do takiej ilości szczegółów i wysokich tonów - teraz już jestem i nie które utwory są świetne niektórych nie da się słuchać - zależy jak jasno są zrealizowane.

Podsumowując: stereo jest lepsze od kina domowego w tej samej kwocie. Ale wszystkiego trzeba posłuchać i to lepiej jak będzie odsłuch kilkudniowy a nie 10 minut w sklepie.