Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zidentyfikowac polaryzacje?

11 Maj 2005 18:40 800 6
  • Poziom 14  
    Witam, mam płytke wzmacniacza który chciałbym przerobic na samochodowy, nie wiem jednak które wejscie to "+",
    pierwotnie układ zasilany był z trafa jednak nie ma na uzwojeniu wtórnym(kablach) żadnych oznaczeń....na płytce za wejsciem zasilania jest bezpiecznik....wydaje mi sie ze bezpieczniki montuje sie na plusie..czy tak?

pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Jeśli układ zasilany był bezpośrednio z transformatora, to na płytce znajduje się mostek prostowniczy lub miejsce na podłączenie takiego. Znajdź kondensator filtrujący napięcie zasilania i według niego określisz polaryzację. Dodatkową wskazówką może być szyna masy. Zazwyczaj jest nią największa powierzchnia miedzi. Zwyklę masa jest ujemnym punktem zasilania.

Przed podłączeniem wzmacniacza sprawdź czy nie wymaga on napięć symetrycznych. Poznać to można po braku kondensatora wyjściowego (wyjątkiem jest układ mostkowy).

Pzdr.

Na tym JPG diody z lewej strony łączą się katodami. To połączenie jest plusem. Kondensator filtrujący to ten obok mostka (C 33). Polaryzacja tak jak na nim oznaczone.

Wcześniej nie widziałem JPG.
    Z płytki usuń mostek prostowniczy. Jest on zbędny w twoim zastosowaniu.
  • Poziom 14  
    ni cholery po sciezkach dojść nie moge! te diody mnie mylą bo raz sa w jedna raz w dugą płytka wzmacniacza jest zintegrowana z zasilaczem, na zdjeciu fragment zasilacza jak sie zdaje....
    myslałem ze elektronik na pierwszy rzut oka bedzie wiedział gdzie plus....

Dodano po 1 [minuty]:

na zdjeciu widoczne jest gniazdo wtyczki do której szły kable z transformatora..tylko dwa...mam strzelać?
  • Poziom 37  
    Tam jest najwyraźniej widoczny mostek prostowniczy.Jeśli podłączysz zasilanie do tej złączki to obojętne gdzie będzie gdzie + a gdzie -.Chyba że chcesz pominąć mostek to + będzie tam gdzie łączą się katody 2 diod a minus tam gdzie anody.Równolegle za mostkiem jest elektrolit.Po jego polaryzacji się zorientujesz.Ma oznaczony minus.
  • Poziom 14  
    Pi-Vo czy to rzeczywiście Twoja osoba na fotce ;)
    wypas!
  • Poziom 37  
    Niee.Jakiś żul portierem zwany.
  • Poziom 14  
    W zwiazku z prosba moderatorów, zamykam temat.
    problem został rozwiązany
    Dzieki