Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa przedłużacza siłowego 50m - kilka pytań.

07 Jan 2015 22:59 2766 9
  • Level 11  
    Witam,
    trochę się zaczynam gubić w postach odnośnie przedłużaczy siłowych i układów sieci w związku z tym pytam.
    Zostałem poproszony o wykonanie przedłużacza siłowego na odległość 50m będzie on wykorzystywany do silnika 7kW bądź innych mniejszych.
    Mam problem z wyborem/połączeniem ilości przewodów w tym przedłużaczu 4x4/5x4?. Chciałbym żeby przedłużacz był jak najbardziej uniwersalny.

Będzie on wpięty do starego aluminiowego gniazda 32A z płaskimi bolcami. Niestety nie wiem jaki jest tam układ sieci, ale instalacja jest bardzo stara więc prawdopodobnie jest jeden przewód PEN (pewnie podpięty do obudowy gniazda). Jeżeli chodzi o silnik również nie wiem w jakim układzie sieciowym jest wykonany, ale wygląda na to, że również jest jeden kabel PEN połączony z obudową.
    Jaki powinienem kupić kabel 4 czy 5 żyłowy i jak go podłączyć ? Czy jeżeli kupię kabel 4 żyłowy należy podłączać PEN do obudowy gniazda i wtyku w przedłużaczu?
    Czy jeżeli kupię 5 żyłowy kabel i podłącze 5 żyłę PE na obudowy gniazda i wtyku w przedłużaczu będzie ok ?
    Z góry dziękuje za pomoc.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 38  
    Najpierw wypadało by się dowiedzieć jaki typ instalacji jest w budynku do którego będziemy stosować przedłużać, wtedy dobrać odpowiednie zabezpieczenie. Co do przewodu to myślę że 5x4 będzie lepszy zważając na fakt że taki przewód może się przydać nie koniecznie akurat w tym budynku/mieszkaniu. Przyjdzie nam podłączyć coś według nowych standardów i będzie problem w przypadku 4x4
  • Level 21  
    bearq wrote:
    4x5 będzie lepszy zważając na fakt że taki przewód może się przydać nie koniecznie akurat w tym budynku/mieszkaniu. Przyjdzie nam podłączyć coś według nowych standardów i będzie problem w przypadku 4x4

5x4 chciałeś napisać ;]
    A tutaj temat wyjaśniony. Nie bez kozery nie stosuję się już tych gniazd. A jak już ktoś inwestuję w przedłużacz to moim zdaniem powinien wykonać go według dzisiejszych standardów, a poprosić kogoś odważnego aby wykonał stosowne przejścia ze starego na nowe. Bo tak będzie mógł podpiąć wszystko. Oczywiście, żeby nie było porady szkodliwej nie bądź tym odważnym bo za to można trafić do kryminału.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Moderator of Electrical engineering
    kendit wrote:
    Mam problem z wyborem/połączeniem ilości przewodów w tym przedłużaczu 4x4/5x4?.

kendit wrote:
    Niestety nie wiem jaki jest tam układ sieci, ale instalacja jest bardzo stara więc prawdopodobnie jest jeden przewód PEN

kendit wrote:
    le wygląda na to, że również jest jeden kabel PEN połączony z obudową.

kendit wrote:
    Jaki powinienem kupić kabel 4 czy 5 żyłowy i jak go podłączyć ? Czy jeżeli kupię kabel 4 żyłowy należy podłączać PEN do obudowy gniazda i wtyku w przedłużaczu?
    Czy jeżeli kupię 5 żyłowy kabel i podłącze 5 żyłę PE na obudowy gniazda i wtyku w przedłużaczu będzie ok ?

kendit wrote:
    kendit"]Zostałem poproszony o wykonanie przedłużacza siłowego

Kolego zostaw ten przedłużacz w spokoju niech właściciel zaniesie go do elektryka który go połączy .
    Po co bierzesz się za coś co stanowi taki duży problem dla ciebie.
  • Level 11  
    Jeżeli chodzi o instalację w budynku to na 90% są podłączone 4 żyły do 4 bolców w obudowie plus mostek z zera (N) na obudowę- niestety nie jestem w stanie tego obecnie zweryfikować, ale na potrzeby mojego pytania proszę założyć że tak jest.

Czyli biorąc pod uwagę wasze rady i informacje z przytoczonego wątku najlepiej i najbezpieczniej będzie jak kupię 4x4 i podłączę zero (N) na bolec plus mostek na obudowę po obu stronach zgadza się ?

A jak do takiego gniazda podłączyć kabel 5x4? Da się bez zostawiania jednej żyły zaślepionej ?
  • Level 43  
    Quote:
    Czyli biorąc pod uwagę wasze rady i informacje z przytoczonego wątku najlepiej i najbezpieczniej będzie jak kupię 4x4 i podłączę zero na bolec plus mostek na obudowę po obu stronach zgadza się ?
    Proszę wskazać kto i gdzie tak Ci radził???
    W żadnym wypadku nie wolno Ci tak robić
  • Level 11  
    OMG... to jak mam to podłączyć ? Czemu ktoś ma czas napisać "nie tak nie możesz" a nie może równie zwięźle napisać jak należy to podłączyć?
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    kendit wrote:
    Czemu ktoś ma czas napisać "nie tak nie możesz" a nie może równie zwięźle napisać jak należy to podłączyć?

Dlatego, że na tym forum dbamy o bezpieczeństwo użytkownika i osób postronnych. Aby skorzystać z pomocy forum, należy posiadać minimum wiedzy w danym temacie. Ponieważ tego minimum wiedzy kolega nie posiada, to nie spełnia wymogów- dlatego temat zostaje zamknięty.

kendit wrote:
    Czyli biorąc pod uwagę wasze rady i informacje z przytoczonego wątku najlepiej i najbezpieczniej będzie jak kupię 4x4 i podłączę zero na bolec plus mostek na obudowę po obu stronach zgadza się ?

kkas12 wrote:
    W żadnym wypadku nie wolno Ci tak robić

Temat wyczerpany, nawet nie rozumiesz "naszych rad".
    Przypominam, że eksploatacją instalacji elektrycznej (w tym realizacja prac montażowych) mogą zajmować się wyłącznie osoby legitymujące się ważnym Świadectwem Kwalifikacyjnym w zakresie eksploatacji urządzeń elektrycznych.
  • User removed account  
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Odblokowałem temat tylko dlatego, że raportowano z uwagi na chęć dodania czegoś (niby) ważnego...

Zamykam, nie raportować.