Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ricoh Aficio 3224C - Rozmazana przednia krawędź wydruku

08 Sty 2015 09:12 891 2
  • Moderator - Sieci, Internet
    Witam kolegów,
    W w/w maszynie przy wydruku kolorowym następuje rozmazanie ok. 1,5 cm treści od przedniej krawędzi (jak widać na skanach, przy wydruku cz/b problem nie występuje). Pierwszy skan to wydruk arkusza kalibracji z urządzenia, na którym przy przedniej krawędzi powinien być czarny tekst "Wydruk testowy, umieść...", drugi to wycinki skanów z kopii przesuniętej poza krawędź szyby, na których widać dokładnie efekt:
    Ricoh Aficio 3224C - Rozmazana przednia krawędź wydruku Ricoh Aficio 3224C - Rozmazana przednia krawędź wydruku
    Obecny przebieg 285 tys. cz/b, 42 tys. kolor. Elementy eksploatacyjne typu moduł PCU, utrwalacz, elektroda niedawno (3 mies.) wymieniane, przebiegi rzędu 25-30 tys. wywołań/wydruków, rolka transferowa jest trochę "starsza", ale też nie zrobiła więcej jak 60 tys. Zauważyłem po zatrzymaniu wydruku w trakcie, że problem powstaje już na pasie transferowym. Ostatnio (ok. 1 miesiąc) wymieniany był toner czarny, pierwszy raz od początku jej eksploatacji na "alternatywny" jak to się ładnie określa. Problem wg stałego użytkownika urządzenia jest od około tygodnia (ale jak widać z liczników, maszyna głównie drukuje w cz/b). Jako, że obecnie poza obsługą eksploatowanego przez firmę sprzętu nie mam do czynienia z rynkiem materiałów i serwisem mam pytanie - czy może być to wina tonera? Co prawda będzie to przysposobienie "tabakiery do nosa", ale czy w takim przypadku jest możliwość dostosowania któregoś z parametrów urządzenia do nowego gatunku tonera (przyznam się, że przeglądałem serwisówkę i nie jestem w stanie określić, czym "ruszyć", żeby zadziałało tylko na przednią krawędź), bo raczej na oryginały to nie mam co na razie liczyć...
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Prawdopodobne rozwiązanie problemu ze starszego modelu
    Link
  • Moderator - Sieci, Internet
    OK, sprzęgła zamówię, nie daje mi tylko spokoju świadomość, że nie rozumiem mechanizmu powstawania usterki :). Dlaczego, jeśli miałaby być to wina sprzęgła (jak domniemywam mechaniczna, opóźnionego załączania lub "klejenia" i przedłużonego działania), to problem dotyczy tylko nakładania czarnego koloru w wydruku kolorowym (czyli problem powstaje na pasie OPC) a w ogóle nie zdarza się na wydruku cz/b?
    Podstawiałem też starą czarną wywoływaczkę, nie było żadnej zmiany.
    Przykładowa kopia niedawno robiona na tej maszynie, szerokość "zaburzeń" rośnie, ale jest powtarzalna.
    Ricoh Aficio 3224C - Rozmazana przednia krawędź wydruku

Pozwolę sobie "odgrzać kotleta" po kilku latach, wskazywane sprzęgła wymieniłem, ale nawet od razu po wymianie nie przyniosło to żadnej poprawy. Maszyna po pewnym czasie użytkowania tylko w wydrukach cz/b została zdjęta, z pół roku temu przywrócona do użytkowania, w zasadzie w podobnym zakresie funkcjonalności ze względu na słabą jakość wydruku kolorowego. Z racji tego, że jest jeszcze zapasie kilka tonerów, chciałbym ją "uzdrowić" do wykorzystania materiałów eksploatacyjnych i potem podziękować za służbę. Zająłem się więc kolejny raz problemem i co zauważam:
    - w wydruku kolorowym "ścieranie" konkretnego koloru zależy od kolejności nakładania/czasu przebywania tonera na pasie transferowym (ilości przebiegów pasa przed naniesieniem tonera na papier) - najbardziej kuleje czarny, potem magenta, itp.
    - ogólne nasycenie tonera na wydruku/stopień mieszania barw ma wpływ na to odrywanie - bardziej jest widoczne na jednolitym tekście niż na np. zdjęciach
    - zazwyczaj regularność w szerokości zaburzenia jest zachowana, chociaż czasem zdarzy się wydrukować całkowicie nieczytelną kartkę jak i prawie idealną z tego samego druku. Sam już nie wiem, czego się przyczepić - jakieś utraty synchronizacji w napędzie pomiędzy pasami, napięć, czy czegoś zupełnie innego...
    Załączam przykładowe testy.
    Ricoh Aficio 3224C - Rozmazana przednia krawędź wydrukuRicoh Aficio 3224C - Rozmazana przednia krawędź wydruku Ricoh Aficio 3224C - Rozmazana przednia krawędź wydruku Ricoh Aficio 3224C - Rozmazana przednia krawędź wydruku

Edit: Po kilkudniowym, dorywczym "dochodzeniu" namierzyłem sprawcę. Problemem nie były same sprzęgła, co elektromagnesy załączające sprzęgła sprężynowe (wskazywana w wątku "poz. 6" w parts catalogu) - standardowa degradacja gąbkowego elementu tłumiącego pod kotwicą, powodująca sklejanie i opóźnione wyłączanie elektromagnesu. Demontaż, czyszczenie i naklejenie nowego tłumika - 30 minut roboty - dochodzenie do rozwiązania - ja widać lata... Ech..