Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny obudowa sosna grubość 3cm opinie

breakbit 08 Sty 2015 09:51 1059 12
  • #1 08 Sty 2015 09:51
    breakbit
    Poziom 9  

Witam jestem na półmetku budowania własnego audio (wzmacniacz + kolumny). Kolumny na STX-ach. Ostatnio w praktikerze znalazłem solidny kawał dechy sosnowej o grubości 3cm. Decha klejona wygląda bardzo solidnie i nie jest wypaczona jak to ma miejsce z deskami o grubości 2cm np z Obi. Cenowo wychodzi chyba troche drożej niż MDF (pare złotych) Zastanawiam się czy ten materiał nie byłby lepszy niż MDF o grubości 18mm z Leroya. Jakiś czas temu mieli MDF o grubośći 22 a teraz już tylko 18. Co sądzicie o tych dechach. Pozdro

• #2 08 Sty 2015 09:57
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

breakbit napisał:
    Zastanawiam się czy ten materiał nie byłby lepszy niż MDF
    Drewno ma kilka wad. Po pierwsze jego struktura jest niejednorodna, co w przypadku obudowy głośnikowej jest wadą. Ponadto jest to materiał rezonujący, więc zachodzi niebezpieczeństwo że front obudowy może drgać razem z membranami. Ja bym kupował MDF, bezpieczniej.

• #3 08 Sty 2015 10:15
    breakbit
    Poziom 9  

Dzięki za opinie, powiedz różnica pomiędzy MDF 18 a 22 jest duża z punktu widzenia drgań czy nie odgrywa to większej różnicy. Pozdrawiam

• #4 08 Sty 2015 10:34
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

breakbit napisał:

Dzięki za opinie, powiedz różnica pomiędzy MDF 18 a 22 jest duża z punktu widzenia drgań czy nie odgrywa to większej różnicy. Pozdrawiam
    To zależy co budujesz. Na front możesz użyć dwóch, sklejonych płyt 18mm.

• #6 08 Sty 2015 11:17
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Wystarczy w zupełności płyta 18mm. Jakbyś subwoofer na 15 calowym głośniku budował, to można by się zastanawiać nad czymś grubszym. Do tego nie ma sensu.

• #7 08 Sty 2015 11:41
    breakbit
    Poziom 9  

Ok dzięki czyli podsumowując płyta MDF 18 przód bez sklejania dwóch płyt w zupełności wystarczy.

• #9 08 Sty 2015 13:08
    breakbit
    Poziom 9  

Chodziło mi o deski klejone z kawałków nie z warstw (sklejka) Rozumiem że tartaki lub też stolarnie są najlepszym rozwiązaniem ale supermarkeciki mają jedną zalete mianowicie pracują kiedy ja nie pracuje dlatego to jest miejsce do którego uderzam w pierwszej kolejności.

• #11 12 Sty 2015 09:57
    breakbit
    Poziom 9  

Wygląda bardzo fajnie, mieszkam pod Warszawą więc wszystkie zakupy robiłem w ich sklepie w Józefowie według schematu. Byłem w ten weekend w leroyMerlin na Białołęce w Warszawie i elegancko docięli mi MDF, okazało sie że w jednej formatce walnołem się o 2 mm co zauważył koleś na stolarni więc SZACUN. Korzystając z okazji, jeśli wszystko się uda i głośniki będą grać przyzwoicie w planie mam zrobienie głośników do salonu. Z dostępnych schematów na stronie STX wynika że tylko ten http://stx.pl/fx-300-diy.html jest na wolnostąjącej obudowie. Niestety głośniki do tego schematu są dosyć drogie. Jeśli chciałbym zrobić kolumny na schemacie którego używałem http://stx.pl/gdwk-10-200-8-pj-gdn-14-100-8-sk-schemat.html na wolnostąjących obudowach to zakładam że trzeba by troche wzmocnić obudowe. Te głośniki są do obudowy 10L więc co z resztą przestrzeni ? odseparować wypełnić ? czy dać sobie spokuj i poszukać czegoś innego.

• #13 12 Sty 2015 13:19
    breakbit
    Poziom 9  

Ok dzięki dobra opcja. Skoro już wiadomo co buduje i z czego to podpowwiedzcie materiał tłumiący, czego najlepiej użyć do tej konstrkukcji wystarczy mata filcowa samoprzylepna 1cm grubości czy może pianka (chyba jest troche tańsza) ale wydaje mi sie że po kilku latach stwardnieje i może sie pokruszyć. W domu mam pełno wełny mineralnej ale to chyba zła opcja z tego co czytałem chyba że by to wsadzić w jakiś uszyty materiał, może macie inny pomysł?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME