Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak sygnału w monitorze po rozpoczęciu ładowania systemu

patpul 08 Sty 2015 10:09 867 14
  • #1 08 Sty 2015 10:09
    patpul
    Poziom 6  

Dzień dobry!
    Problem (jak na moje zdolność pojmowania komputerowej rzeczywistości) dość złożony.
    _Zdarza się_, że podczas startowania systemu do monitora przestaje docierać sygnał. Dlaczego zdarza się? Otóż - jeśli komputer jest restartowany albo był wyłączony poprzez przytrzymanie przycisku uruchamiania sprzętu, bez najmniejszych kłopotów ładuje OS.
    Natomiast jeśli system zostanie wyłączony zgodnie prawidłami (zasilanie->zamknij system), przy kolejnym uruchomieniu po wczytaniu BIOS-u pojawia się taki ekran (jakość nie najlepsza, ale to w sumie jedynie w kwestiach poglądowych):
    Brak sygnału w monitorze po rozpoczęciu ładowania systemu
    a chwilę później monitor przechodzi do trybu czuwania (migająca, niebieska dioda). Podobnie w tryb czuwania przechodzi w trakcie tego poprawnego wyłączania się sytemu (nie po całkowitym jego zamknięciu i wyłączeniu się komputera, ale niedługo po potwierdzeniu chęci zamknięcia OS).
    Żeby było ciekawiej - bez najmniejszych kłopotów wszystko działało na 90-dniowej, trialowej wersji Win8.1 (32 bit).

Specyfikacja sprzętu:
    GA-M52S-S3P (rev. 1.0), Award BIOS F4F
    Athlon 64 x2 5600+ Windsor (2,8 GHz)
    RAM 2x 2048MB 800MHz CL5
    Palit GT 240 1GB DDR3
    Chieftec 500W GPS-500A8 BOX
    Windows 8.1 (64bit)
    Avast

Jeśli będziecie mieli jakieś pomysły co do przyczyn, chętnie przeczytam:)
    Dziękuję i pozdrawiam!
    Patryk

0 14
  • #2 08 Sty 2015 14:52
    rychu0
    Poziom 15  

Na początek, kiedy pojawił się problem?
    + zaktualizuj sterowniki karty graficznej(pobierz ze strony producenta)

0
  • #3 08 Sty 2015 14:54
    patpul
    Poziom 6  

Problem od przeinstalowania systemu - zamianie z trialowej, 32-bitowej na normalną (pełną) 64-bitową. Sterowniki najaktualniejsze.

0
  • #4 08 Sty 2015 14:56
    sosarek

Poziom 43  

patpul napisał:
    Problem od przeinstalowania systemu - zamianie z trialowej, 32-bitowej na normalną (pełną) 64-bitową. Sterowniki najaktualniejsze.

System oryginalny? Sterowniki pod wersję 64bit pobrane i zainstalowane?

0
  • #5 08 Sty 2015 14:57
    patpul
    Poziom 6  

Tak i tak:)

0
  • #6 08 Sty 2015 15:02
    feno
    Poziom 11  

Uruchom w trybie awaryjnym VGA, odinstaluj sterowniki karty graficznej i zainstaluj ponownie.

0
  • #7 08 Sty 2015 15:07
    patpul
    Poziom 6  

Po powrocie z roboty do domu się pobawię. Proponujesz z resetowaniem CMOS-u czy na razie tylko wyrezać tamte sterowniki i zainstalować je od nowa bez bawienia się w CMOS-y, BIOS-y etc?

0
  • #8 08 Sty 2015 15:10
    rychu0
    Poziom 15  

Na początek lepiej tylko to, co zaproponował feno

0
  • #9 08 Sty 2015 19:15
    patpul
    Poziom 6  

Nie pojmuję dlaczego (może dlatego, że nie znam się na tym), ale w mojej konfiguracji sprzęt postanowił nie działać jak powinien na 64-bitowym systemie. Odinstalowałem sterowniki zgodnie z zaleceniami, zainstalowałem od nowa. Powtórka z rozrywki - przy restarcie ładuje się ładnie, natomiast po wyłączeniu i, po jakimś czasie, ponownym włączeniu - graficzne artefakty i ostatecznie przełączenie się monitora w tryb oczekiwania. Na gołym systemie tymczasem co prawda sygnał do monitora cały czas był podawany i ładował się do pulpitu, ale artefakty etc., więc do niczego.
    Przeinstalowałem na 32-bitowy i śmiga bez najmniejszych kłopotów. Nie mam pojęcia, co może być przyczyną. Jeśli któryś z kolegów wpadnie na jakiś pomysł, chętnie wysłucham. Może ktoś inny będzie mieć podobny problem i uda mu się znaleźć rozwiązanie tej zagadki. Bo - przyznam - zdurniałem.

Dziękuję bardzo za zainteresowanie się moją sprawą i do przeczytania!

pp

0
  • #10 08 Sty 2015 19:55
    rychu0
    Poziom 15  

Skoro na czystym systemie x64 (w sensie na podstawowych sterownikach karty graficznej) działało, to myślę że winowajcą są tu sterowniki. Być może nie były pobrane ze strony producenta, lub nie były w pełni kompatybilne z kartą graficzną.

0
  • #11 08 Sty 2015 20:23
    patpul
    Poziom 6  

E-e.
    Sterowniki pobierane zarówno ze strony NVIDII jak i Palit. Więc zdecydowanie u źródła. Choć w pewnym momencie pomyślałem, że to ich kwestia.
    Te pobierane z tego samego źródła, ale dla OS 32 bit, działają aż miło. Stąd jest to w jakimś tam stopnia dla mnie zagadkowe i nie do ogarnięcia.

Natomiast owszem - jak wspomniałem - na czystym systemie ładuje się do końca i jest to wyświetlane, ale tak czy inaczej pojawiają się na ekranie artefakty.

0
  • #12 10 Sty 2015 11:02
    sosarek

Poziom 43  

Sprawdź kartę w innym komputerze - jeśli problem się powtórzy to karta nadaje się do wymiany.

0
  • #13 12 Sty 2015 22:39
    patpul
    Poziom 6  

Podejrzewam, że połączenie tej karty i systemu w tej konkretnej wersji po prostu daje taki efekt (skoro pojawia się on tylko i wyłącznie w jednym, konkretnym przypadku - po poprawnym zamknięciu 64-robitowej wersji). Nie znalazłem też rozwiązania podobnych problemów na zagranicznych forach.

Dzięki za próbę pomocy i chyba do zamknięcia.

0
  • #14 12 Sty 2015 23:40
    Andrew.G
    Poziom 12  

Do myślenia dają artefakty, mam jeszcze jedną sugestię, sprawdź chłodzenie karty graficznej, wyczyść wiatrak, jeśli możesz daj nową pastę termo przewodzącą, odinstaluj sterowniki i zainstaluj ponownie przez program Driver Booster, artefakty najczęściej świadczą o przegrzewaniu się grafiki a być może sterownik pobrany przez ciebie jest niezgodny.

0
  • #15 13 Sty 2015 08:26
    patpul
    Poziom 6  

Temperatury nawet po jakimś wysiłku nie są wyższe, niż 50 stopni, a zazwyczaj ok. 35. Karta czysta etc. Poza tym gdyby się przegrzewala, to raczej niezależnie od systemu i niezależnie od momentu bylby ten kłopot. A tu (oczywiście 64-bit), dla przykładu, po całodziennym działaniu i po zrestartowaniu, ładował się bez zarzutów, a przy pierwszym uruchomieniu rano pojawiała się taka heca, jak na zdjęciu, które wrzuciłem do 1. posta. No i potrafi cały dzień w mniejszym lub większym stresie działać, nie restartuje się komp, nie wyłącza, żadne bluescreeny, funkcjonuje bez zarzutów. Kłopot pojawiawia się tylko w jedym określonym przypadku. (Na 32bit nie występuje w ogóle). Zagadka na miarę Foxa Muldera i Diany Scully;)

0