Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

panel słoneczny a przetwornica- straty

draglukasz 08 Sty 2015 11:29 1047 7
  • #1 08 Sty 2015 11:29
    draglukasz
    Poziom 12  

Witam!
    posiadam panel słoneczny 240Watt 12v, podłączone pod regulator ładowania, oraz akumulator kwasowy 75Ah.
    Chce taki zestaw zastosować do pompy przy oczku wodnym- pompa 230V 25Watt.
    Jakie moge mieć straty po zastosowaniu przetwornicy 12V-230V?
    Zastanawiam się czy nie lepiej kupić pompę tej samej wydajności 12V ale pobiera 35Watt.
    proszę o porady

0 7
  • #2 08 Sty 2015 11:54
    bogdan53a
    Poziom 1  

Witam,sprawność zwrotnicy 12/230 volt wynosi ok 80% czyli ok 20% idzie na straty, ale zastanów się czy warto się bawić w przetwornicę, są to jakiejś koszty do tego akumulator też się zużywa nie mówiąc o baterii słonecznej . Gdybyś zasilał swoją pompę prosto z sieci 230 volt to przy poborze 25 wat przez 24 godz na dobę dzienny pobór wyszedł by ok 0,6 kw, miesięczny koszt energii ok 10 zł, dlatego przemyśl czy warto kombinować.

0
  • #3 08 Sty 2015 15:58
    _jta_
    Specjalista elektronik

Kiedyś wyliczyłem, że energia elektryczna pobierana z akumulatora, który ładujemy za darmo, kosztuje drożej, niż energia z sieci - ze względu na koszt akumulatora i jego ograniczoną trwałość. Jakkolwiek to było dla nowego akumulatora - może dla akumulatora ze złomu będzie inaczej, choć on z kolei może mieć kiepską sprawność. No i oczywiście to dotyczy miejsc, gdzie jest działająca sieć energetyczna.

Ale autorowi pewnie chodzi o to, czy lepiej użyć przetwornicy + silnika 230V~, czy silnika 12V=. Do tego potrzeba wiedzieć, jaką sprawność ma przetwornica przy obciążeniu silnikiem - to jest obciążenie w dużym stopniu indukcyjne, a nie tylko rezystancyjne, i to może mieć wpływ na sprawność przetwornicy - może trzeba wybrać taką, która jest specjalnie dostosowana do takiego obciążenia.

0
  • #4 08 Sty 2015 22:18
    draglukasz
    Poziom 12  

No właśnie problem z tym że oczko mam w dosyć dużej odległości od domu...
    Widziałem na aukcjach internetowych przetwornice które mają sprawność 90%...
    Czyli przy pompie 230V 25Watt+ przetwornica, pobór prądu wyniósłby około 25Watt plus 2,5Watt? czyli łącznie 27,5Watt dobrze to rozumiem?
    Właśnie chodzi mi o to czy lepiej użyć "przetwornicy + silnika 230V~, czy silnika 12V="....

0
  • #5 09 Sty 2015 00:05
    _jta_
    Specjalista elektronik

Z grubsza dobrze, dokładniej 25W/90%=27,778W - jeśli silnik 12V= ma zużywać 35W, to zdecydowanie korzystniejsza jest przetwornica... zakładając, że te wszystkie dane są prawdziwe, i że przetwornica nie obniży znacznie swojej sprawności przez to, że będzie obciążona silnikiem (na to jeszcze jest rada - dołączyć równolegle do silnika kondensator około 1,5uF/275V~).

1
  • #6 09 Sty 2015 12:39
    draglukasz
    Poziom 12  

_jta_ napisał:
    Z grubsza dobrze, dokładniej 25W/90%=27,778W - jeśli silnik 12V= ma zużywać 35W, to zdecydowanie korzystniejsza jest przetwornica... zakładając, że te wszystkie dane są prawdziwe, i że przetwornica nie obniży znacznie swojej sprawności przez to, że będzie obciążona silnikiem (na to jeszcze jest rada - dołączyć równolegle do silnika kondensator około 1,5uF/275V~).

I chyba tak zrobię- na wiosne będzie instalacja- dam znać jak poszło i ile to wszystko prądu pobiera ;)

0
  • #7 08 Lut 2015 09:52
    draglukasz
    Poziom 12  

mam jeszcze pytanie odnośnie przetwornicy a podpięcia pod pompę bezszczotkową. Zauważyłem że w sprzedaży przetwornice mają różny krztałt napięcia- jedni piszą czysty sinus inni Modyfikowana sinusoida...
    Jestem zielony odnośnie wykresów napięcia ale proszę o info jaki będzie najlepszy?
    dzięki za odpowiedź

0
  • #8 08 Lut 2015 13:52
    L_M
    Poziom 32  

Ja osobiście opowiadam się za silnikiem na prąd stały bo co teoretycznie zaoszczędzisz stosując przetwornicę o sprawności teoretycznej 80% to tylko około 5W a przetwornica też kosztuje tym bardziej że silnik jaki chcesz zastosować wymaga przetwornicy tzw.czysty sinus.

0