Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik elektryczny jaki kupic do krajzegi

_turbot_ 08 Sty 2015 13:38 4632 10
  • #1 08 Sty 2015 13:38
    _turbot_
    Poziom 2  

jezeli moge prosic o szczegółowe dane jaki silnik 1 fazowy założyć do krajzegi i jaką piłę do tego kupić. mam wałek z szajbą 120mm

0 10
  • #2 08 Sty 2015 14:46
    feno
    Poziom 11  

Silnik 2.2KW lub podobny z małą szajbom większych raczej niema

1
  • #3 08 Sty 2015 15:10
    janek1815
    Poziom 38  

Wszystko zależy od piły. U mnie jest piła 60cm i silnik 4kW

0
  • #4 08 Sty 2015 15:25
    ziutek182
    Poziom 10  

To zależy co chcesz ciąc.
    Silniki jednofazowe o ile się orientuje są max 1,1 kW
    Jeżeli deski lub konary do 5 cm to może być
    Jeżeli grube drzewo i długo to od 4 kW nawet do 7,5
    by silnik się nie zagrzał a potem nie spalił
    Poszukaj po forum jest coś na ten temat

0
  • #5 08 Sty 2015 22:11
    _turbot_
    Poziom 2  

z tego co ja zauważyłem w sklepach silniki są do 3 kw. chodzi mi głównie o obroty silnika czy szukać 1450-1500 czy 2800 a piłę i reszte dobiorę do silnika

0
  • #6 09 Sty 2015 17:35
    ziutek182
    Poziom 10  

Silnik 2880 1/60 ma tylko jedną parę biegunów
    1440 1/60 ma dwie pary
    W zasadzie powinno być tak że 3 kW jest niezależne od obrotów
    natomiast mam u siebie różne silniki i polecałbym jednak 1440 1/60
    Wydaje mi się że są "mocniejsze" i że się mniej nagrzewają.
    Pozdrawiam.

1
  • #7 09 Sty 2015 18:44
    janek1815
    Poziom 38  

ziutek182 napisał:

Też mam takie wrażenie. Obroty piły dobiera się do jej wielkości. Skoro będziesz kupował nową tarczę to dostaniesz również wytyczne jakie mają być obroty wałka "(przełożenie na kołach pasowych) Piłę dobiera się również w zależności od tego czy cięcie będzie wzdłużne czy poprzeczne. Jednak z taką mocą silnika to raczej myślisz o cięciu poprzecznym. Od biedy deskę wzdłuż też można przeciąć.
    Do cięcia wzdłużnego piła ma inny kształt zębów i jest ich mniej. Ogólnie to polecam firmę Globus jeśli chodzi o piły.

1
  • #8 09 Sty 2015 18:52
    kacper19961107
    Poziom 8  

janek1815 napisał:
    ziutek182 napisał:

Też mam takie wrażenie. Obroty piły dobiera się do jej wielkości. Skoro będziesz kupował nową tarczę to dostaniesz również wytyczne jakie mają być obroty wałka "(przełożenie na kołach pasowych) Piłę dobiera się również w zależności od tego czy cięcie będzie wzdłużne czy poprzeczne. Jednak z taką mocą silnika to raczej myślisz o cięciu poprzecznym. Od biedy deskę wzdłuż też można przeciąć.
    Do cięcia wzdłużnego piła ma inny kształt zębów i jest ich mniej. Ogólnie to polecam firmę Globus jeśli chodzi o piły.

Polecam również piły FABA.
    Jeżeli planujesz kupic piłę do cięcia drewna to patrz na grubość blachy z jakiej piła została wykonana. Jeżeli blacha będzie zbyt cienka piła zacznie ci "wężykować"- tak jest w przypadku większości tanich pił. Piła nadająca się do cięcia zaczynają się od ok. 120zł w zalezności od średnicy. Nie ma nic niebezpieczniejszego niż wężykująca tarcza piły.

1
  • #9 11 Sty 2015 21:04
    _turbot_
    Poziom 2  

dzieki za odpowiedzi teraz jednak jeszcze 1 pytanie kupic stary silnik czy nowy. moj sasiad elektromechanik (niby znawca reperuje silniki przewija itp) doradzil mi zebym kupil stary polski silnik niz ten nowy. powiedzial ze te nowe niedlugo do niego przyniose do nawiniecia czy to prawda??> jezeli nie to jakiej firmy silniki polacili byscie

0
  • #10 12 Sty 2015 16:46
    supchem
    Poziom 21  

Najlepiej kup silnik z obrotami ok. 1450 bo lepiej obroty zwiększyć zakładając małe koło przy pile niż zmniejszać zakładając duże koło przy pile bo wtedy tracisz "wysokość cięcia" (musisz dać wyżej blat tak zeby przykrył koło). Silnik mocy najlepiej 3 - 4,5 kW, ja mam 7,5 i to za dużo już. Przekładnie dobierzesz jak będziesz miał piłe bo wtedy dobierzesz odpowiednie obroty. Silnik polecam zwykły używany polski, to są bardzo trwałe maszyny i wiek aż takiego znaczenia nie ma a cena jednak niższa, najwyżej łożyska zmienisz. Nawet mam wrażenie że to nowe silniki są gorsze bo robione oszczędnie. Możesz też zobaczyć "silnik jamnik" są to specjalne długie i niskie silniki z gwintowanym wałem, że piłę bezpośrednio na silnik się przykręca, ale one są dość drogie i trzeba dobrać rozmiar piły do obrotów, a nie obroty do wybranej piły.

0
  • #11 11 Lut 2017 18:28
    _turbot_
    Poziom 2  

dzięki wszystkim za podpowiedzi wydaje mi się że wszystko dobrałem dobrze bo jak na razie działa, tnie i nie nagrzewa się zbyt szybko

0