Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie kabiny - Ściemniacz kabiny ciężarówki 24V

Pae 08 Sty 2015 17:08 1884 7
  • #1 08 Sty 2015 17:08
    Pae
    Poziom 9  

Witam serdecznie wszystkich. Od razu chciałbym zaznaczyć iż ten dział wydał mi się najbardziej odpowiedni do tego tematu. Mój problem polega na tym, że w kabinie po zamknięciu drzwi od razu gaśnie światło. Chciałbym zamontować tam jakiś opóźniacz oświetlenia, żeby po zamknięciu drzwi żarówka świeciła przez co najmniej 20 sekund, a następnie powoli gasła. Niestety po przeszukaniu serwisu Allegro i Google nie natrafiłem na żaden, który byłby skonstruowany na 24V. Są tylko te na 12V. Z elektroniki wiem jak zbudować układ, o ile wszystko mam podane (tj. wartości i oznaczenia elementów, projekt płytki itp.). Tak więc prosiłbym bardzo serdecznych forumowiczów o pomoc, ponieważ w dzień nie sprawia mi to większego problemu, lecz gdy jest ciemno, jest to uciążliwe. Pozdrawiam, Rafał.

0 7
  • #2 08 Sty 2015 19:16
    darkus1212
    Poziom 14  

Do lampki sterowanie (sygnał otwarcia drzwi) pewnie po minusie przychodzi? I czy jest przy lampce jest również stały "+" i "-" ?

1
  • #3 08 Sty 2015 22:32
    serwis_gh
    Specjalista - układy wtrysku Diesel

Moze jakiś AtTiny13 i BTS rozwiąże problem.
    Napięcie nie bedzie przeszkadzało a ilosc elementów prawie żadna.

3
  • #4 08 Sty 2015 22:53
    waldek63
    Poziom 14  

Witam kolego (PAE) zerknij okiem na takie rozwiązanie co prawda jest to na 12V ale żaden problem przerobić na 24V pozdrawiam
    Waldek63

2
  • #5 09 Sty 2015 12:42
    Pae
    Poziom 9  

darkus1212, tak, po minusie. W lampce jest stały "+" oraz "-".

serwis_gh, bardzo przepraszam, ale niezbyt zrozumiałem. Czy chodzi tutaj o połączenie układu scalonego AtTiny13 oraz tranzystora BTS? Jak wspomniałem wcześniej, z elektroniki dopiero zaczynam, więc jeśli nie byłby to dla Państwa problem, prosiłbym o bardziej szczegółowe wskazówki. Nie ukrywam, że zainteresował mnie Państwa pomysł.

waldek63, serdecznie dziękuję za schemat. Zanim założyłem temat, to znalazłem pewien banalny w wykonaniu projekt ściemniacza. Niestety tak jak i tutaj było on na 12V. Wykonałem go i w samochodzie osobowym spełnia on funkcję do teraz i nie mam na co narzekać. Problem tkwi jedynie w tym, że potrzebuję mieć taki układ na 24V. Czy byłby Pan chętny mi pomóc i przekształcić nawet ten schemat na 24V? Z początku sam myślałem, o ograniczeniu go rezystorem 3kOhm w celu obniżenia napięcia, tylko czy spełniałoby to funkcję skoro do układu dostarczane byłoby 24V, a z jego wyjścia, na żarówki wychodziłoby 12V?

Ps. W załączniku zamieszczam stronę w formacie .pdf, na której jest wszystko o ściemniaczu, o którym wspomniałem wyżej.

1
  • Pomocny post
    #6 09 Sty 2015 20:08
    waldek63
    Poziom 14  

Witam ten układ co zamieściłeś spokojnie będzie chodził na 24V zmień tranzystory na T1 BCP52 oraz zwiększ napięcie kondensatora C1 10uF /63V pozdrawiam
    waldek63

2
  • #7 10 Sty 2015 05:29
    Pae
    Poziom 9  

waldek63, dziękuję serdecznie za pomoc! Jak tylko skonstruuję ten układ z elementami, które Pan mi podał i go zamontuję, od razu dam znać w temacie czy wszystko chodzi poprawnie. Pozdrawiam, Rafał.

0