Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin zawodowy technik teleinformatyk e15 styczeń 2015

Visss 12 Cze 2015 17:04 20112 63
    Karek93
    Poziom 11  
    ktoś jeszcze pisał już egzamin?
    marcinm97
    Poziom 10  
    Ale było zarobić tylko jeden kabel, tak? Do analogowego.
    A drugi analog i ISDN były gotowe, tak?
    Karek93
    Poziom 11  
    Cześć Właście wróciłem z egzaminu
    Oto co było: Egzamin zawodowy technik teleinformatyk e15 styczeń 2015
    Prowik
    Poziom 12  
    Karek opisz pkt 3 jak zrobiłeś.
    Najbardziej chodzi mi o uprawnienia.
    Karek93
    Poziom 11  
    Na jakiej centralce zdajesz?

Dodano po 2 [minuty]:

bo ja zdawałem na Slicanie IPM-032

Dodano po 4 [minuty]:

więc na nim będę tłumaczył

Dodano po 5 [minuty]:

Wchodzisz w Abonenci/Ruch wychodzący i tam zmieniasz uprawnienia
    Papassek
    Poziom 8  
    Kabel wykonywałeś tylko z dwóch, środkowych żył? Białe odciąłeś?

I czy połączenie z centralą przez LANA, czy USB? Czy dowolny sposób?
    czesio3o3
    Poziom 9  
    A możesz rozwinąć ostatni punkt z tabelką? O co tam chodzi?
    Karek93
    Poziom 11  

Dodano po 9 [minuty]:

odnośnie tabelki to jest ona w arkuszu egzaminacyjnym wygląda w ten sposób Np:

i w dwóch pozostałych kolumnach zaznaczasz czy połączenie powiodło się czy nie

Dodano po 19 [minuty]:

do centrali podłączyłem się przez usb , w arkuszu nic nie pisało na temat sposobu połączenia z centralą. a kabel dostałem 2 żyłowy
    Papassek
    Poziom 8  
    To jeszcze kilka pytań od razu jak można :)
    1. . Rozumiem, że cały punkt pierwszy realizować w Zarządzaniu komputerem (poprzez uruchomienie compmgmt.exe? Co jeśli nie mogę odnaleźć tam punktu 'Użytkownicy i grupy', czy jakkolwiek inaczej miałby on brzmieć?
    2. Prefiksy to również tam w Abonenci/Ruch wychodzący?

Karek93
    Poziom 11  
    Ad.1
    Tworzenie konta to w:Start/Panel sterowania/Konta użytkowników utwórz nowe konto
    ( ja zdawałem na Windowsie XP).
    Tworzenie grupy i dodawanie do niej Użytkownika to
    Start/Mój komputer (prawym)/zarządzaj/grupy i użytkownicy ( na komputerze egzaminacyjnym jest ten punkt ale na naszych domowych nie)

Dodano po 3 [minuty]:

Jeżeli masz kabel 4 żyłowy to 4 3 5 4
    Papassek
    Poziom 8  
    Czyli w przypadku 4 żyłowego kabelki w obu wtykach mają być ustawione identycznie? Przypuszczalnie z obu stron środkowe piny od lewej: biały-niebieski-pomarańczowy-biały?
    czesio3o3
    Poziom 9  
    Co do prefiksów to je ustawiasz w tablicy LCR - jeśli masz go zablokować dla wszystkich to ustawiasz mu tylko najniższa grupę dostępu lub taką której nie ma żaden abonent (klasę dostępu abonenta możesz sprawdzić w abonentach tam gdzie uprawnienia). Jeśli masz zablokować prefiks tylko niektórym to poprostu dajesz im inna klasę dostępu niż pozostałym i usuwasz ją w LCR.

Sprawdzenie: Dzwoniąc na zablokowany prefkis powinniśmy usłyszeć komunikat o braku uprawnień[/spoiler]

Dodano po 6 [minuty]:

Co do kabla to my robiliśmy na lekcji dokładnie tak jak powiedziałeś, kolory w środku a białe z nimi skręcone odpowiednio na brzegach. Aby zadanie wykonać jak najbardziej profesjonalnie należy z jednego końca przewodu odciąć ok 7cm i sprawdzić które białe są skręcone z którymi kolorowymi i z drugiej strony już miernikiem rezystancji rozpoznać który biały do którego koloru (najlepiej je sobie oznaczyć kreska) i ułożyć wszystkie tak by biały był obok swojego koloru. Oczywiście na długości metra przesłuch nie gra zbyt dużej roli aczkolwiek...
    marcinm97
    Poziom 10  
    Jak ustawić tą politykę haseł? Prosiłbym o wytłumaczenie.
    czesio3o3
    Poziom 9  
    Polityke haseł - prawdopodobnie chodzi o aktywowanie zasady haseł i skonfigurowanie jej (nadanie jakieś minimalnej liczby znaków w haśle itd.). Zmian tych możemy dokonać w: Panel sterowania > Narzędzia administracyjne > Zasady zabezpieczeń lokalnych > Zasady konta > Zasady haseł lub WIN + R i wpisać tak jak napisane na kartce: secpol.msc
    marcinm97
    Poziom 10  
    Mam jeszcze pytanie. Jak ustawić te nazwy i uprawnienia
    107- wszystko
    108- pl i mobilne
    109- wewnętrzne
    Chodzi mi o to w której zakładce? I tak mniej więcej jak ustawić.
    czesio3o3
    Poziom 9  
    Uprawnienia nadajesz w zakładce abonenci/ruch wychodzący. Należy zmienić dzienne, nocne i prywatne uprawnienia do prefiksów na takie jakie podaje treść zadania. W pierwszym wypadku zaznaczasz nieograniczone, w drugim kraj + komórki i w trzecim zabraniasz.
    marcinm97
    Poziom 10  
    Mam prośbę, prosiłbym jeszcze o lepsze wytłumaczenie jeżeli chodzi o prefiksy. Dokladniej chodzi mi o to jak zablokowac je dla jednego abonenta.
    Papassek
    Poziom 8  
    Akurat na egzaminie zadaniem było umożliwienie łączenia się z numerami o prefiskie 777, a nie blokowanie. Dla innego umożliwienie połączenie krajowych i komórkowych, a dla trzeciego blokada łączności z liniami zewnętrznymi (coś takiego). Również w sumie byłoby miło, gdyby ktoś dokładniej wytłumaczył ;)

Osobiście dodałem prefiks 777 w "Dozwolone prefiksy", przypisałem klasę C, taką też klasę nadałem dla danego abonenta.

Przy połączeniach krajowych i komórkowych, to podmieniłem po prostu 'Ruchu Wychodzącym'.

W przypadku blokady linii zewnętrznych, dla trzeciego z abonentów umożliwiłem tylko połączenia prywatne.

Będzie ok?
    marcinm97
    Poziom 10  
    Ale prosiłbym o troszkę dokładniejsze wytłumaczenie. Bo ja zdaje jutro, a dzisiaj miel zablokować prefiks 777 dla abonenta wicedyrektor.
    czesio3o3
    Poziom 9  
    Odpowiedź do prefiksu.

Ja rozumiem treść zadania tak że mam zablokować jakiemuś abonentowi wewnętrznemu możliwość wychodzenia na zewnątrz na jakiś prefiks.

Abonenci/Ruch wychodzący
    Pierwszym krokiem (1 złącznik) jest nadanie temu abonentowi (u mnie będę konfigurował abonenta IT1) klasy dostępu innej niż mają pozostali (ale nie niskiej) - w moim przypadku będzie to klasa D.

Ruch wychodzący/LCR/Ustawienia
    Następnie (2 załącznik) w tablicy LCR dodajemy nowy rekord: nadajemy mu jakiś komentarz, numer prefiksu który wybieramy i który wybierze centrala (takie same) - w moim przypadku blokuje prefiks 700. I na końcu zabieramy klasę dostępu którą nadaliśmy wczesniej abonentowi (czyli klasę D).

Jeśli chcemy zablokować cały numer np komórkowy (9 cyfrowy) to zamiast 700 wpisujemy po prostu ten numer.
    Załączniki:
    czesio3o3
    Poziom 9  
    EDIT; A więc powinieneś zrobić tak jak napisałem tyle że w prefiksie powinna odznaczasz wszystkie klasy oprócz tej którą nadałeś temu abonentowi (w moim przypadku D) - tylko on będzie mógł dzwonić na ten prefiks oraz dodatkowo zabrać mu uprawnienia dzienne, nocne i prywatne (ustawić jako zabronione) - Teraz będzie mógł dzwonić tylko na wewnętrzne i ten prefiks.

PS: Dla żadnych wiedzy - ustawienie 'Blokada telefonu' również blokuje możliwość wychodzenia na zewnątrz pomijając numery alarmowe (jak 112)
    Załączniki:
    marcinm97
    Poziom 10  
    A mógłbym jeszcze prosić o szersze wytłumaczenie tego co Pisałeś, że było na egzaminie. W sumie może to być też, więc lepiej powtórzyć.
    Chodzi mi o prefiksy.
    czesio3o3
    Poziom 9  
    Pozostałych dwóch abonentów o których mówił:
    Kraj + komórki - wybieramy opcję "Kraj + komórki" w uprawnieniach (Abonenci/Ruch wychodzacy)

Zabronione wychodzenie - wybieramy opcję "Wyjście zabronione" w uprawnieniach (Abonenci/Ruch wychodzacy)

Naprawdę nie mam pojęcia co byś chciał jeszcze na temat prefiksów wiedzieć. Sprecyzuj o co Ci chodzi bo nie mogę Ci bardziej pomóc.
    marcinm97
    Poziom 10  
    Chodzi mi o to co pisałeś wyżej, to co było na egzaminie. Czyli ,,umożliwienie łączenia się z numerami o prefiksie 777 " Jakoś nie mogę trochę załapać. Prosiłbym Cię żebyś wytłumaczył jeszcze raz. Nie mówię tutaj o uprawnieniach dla wszytskich abonentów, czyli tak jak tam pisałem, dla 108 pl i mobilne, tylko pytam się jak zrobić ten prefiks co był na egz.
    Z Góry dzięki. Pozdrawiam.
    siemloteczek
    Poziom 12  
    A na Platanie da radę tak zrobić??
    marcinm97
    Poziom 10  
    Panowie własnie wróciłem z egzaminu. Myślę ze jest wszystko OK. Jezeli macie jakieś pytania to walcie. Postaram się odpowiedzieć.