Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wypalone tradycyjne świetlówki w warsztacie samochodowym i co dalej ?

bmxoknw 08 Sty 2015 20:40 2511 18
  • #1 08 Sty 2015 20:40
    bmxoknw
    Poziom 9  

Witam prowadzę warsztat samochodowy w którym mamy tradycyjne świetlówki z których wiele już się wypaliły i nie za bardzo wiem co dalej z tym robić nie chce znowu kupować tradycyjnych świetlówek ponieważ rachunki za prąd przychodzą duże (ponad 700zł miesięcznie) chciałbym zmienić na ledy aby zmniejszyć rachunki ale wybór jest tak duży że sie pogubiłem . Warsztat ma około 4,5 metra wysokości mamy 26 podwójnych opraw na 52 świetlówki . Proszę was o poradę czy kupić nowe świetlówki takie jak były tylko ledowe, wyrzucić te oprawy i kupić nowe oprawy razem ze świetlówkami led czy zamiast świetlówek lepsze są oprawy z paskami ledowymi w środku a może da się dokupić paski ledowe takie jakie są w oprawach i przymocować je na stare oprawy i dokupić zasilacze ? Czy może zaproponujecie coś zupełnie innego ?

0 18
  • #2 08 Sty 2015 21:18
    azibik
    Poziom 32  

Zastosowanie LED niewiele zaoszczędzi prądu/przy takim samym oświetleniu/.

0
  • #3 08 Sty 2015 21:29
    januszbe
    Poziom 19  

Zainwestuj w metalohalogeny, doskonałe światło i nie za drogie.

0
  • #4 08 Sty 2015 21:29
    marcinolesno

Poziom 16  

Popieram poprzednika. Nie daj się zmanipulować modzie i trendom, tylko obiektywnie porównaj pobór mocy przez dane źródło (a potem źródło razem z lampą), jego wydajność w lumenach a na końcu cenę zakupu. Jak porównasz to stwierdzisz czy ledy czy nie. To, że wszędzie teraz tylko ledy i ledy nie znaczy, że świetlówki którą istnieją już X lat są "be".

-1
  • #5 08 Sty 2015 22:05
    stiff12
    Poziom 20  

Wiele źródeł światła już wymieniłem i dam ci odpowiedź: wiele masz tych świetlówek i lamp chociaż nie znam powierzchni warsztatu i musisz przeliczyć, że należy wymienić lampy, gdyż oprawy na pewno są stare. Koszt mocno rośnie i myślę, że nie używasz zawsze wszystkich lamp, więc wymień świetlówki na Phillipsa i będzie ok. Myślę, że ten koszt 700 zł to z całego warsztatu czy z samego oświetlenia.

0
  • #6 08 Sty 2015 23:45
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

By założyć zamiennik świetlówki na LED to oprawa musi zostać przerobiona ( czyli trzeba usunąć statecznik i startery ) zaś druga prawda bardziej bolesna to taka że oprawa jest projektowana na konkretny typ źródła światła i oprawa będzie miała inna wydajność oświetlenia. Tego się potocznie nie mówi by nie tracić klientów.
    Jeśli chcesz zamiennik świetlówek na LED to musisz mieć oprawę na LEDy inaczej może być efekt niezadowolenia.

1
  • #7 09 Sty 2015 06:36
    azibik
    Poziom 32  

Ja bym najpierw przeanalizował oświetlenie warsztatu/ogólne, lokalne i zoptymalizował źródła światła. Ogólne, świetlówki, lokalne, naświetlacze LED.

0
  • #8 09 Sty 2015 10:27
    bmxoknw
    Poziom 9  

stiff12 napisał:
    myślę, że nie używasz zawsze wszystkich lamp, więc wymień świetlówki na Phillipsa i będzie ok. Myślę, że ten koszt 700 zł to z całego warsztatu czy z samego oświetlenia.

Wszystkie lampy świecą sie codziennie przez co najmniej 9 godzin .
    Koszt 700zl to koszt prądu z całego warsztatu ale według mnie najwiecej prądu zużywa oświetlenie .

0
  • #9 09 Sty 2015 11:09
    113673
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 09 Sty 2015 11:58
    kkknc
    Poziom 42  

bmxoknw napisał:

Wszystkie lampy świecą sie codziennie przez co najmniej 9 godzin .
    Koszt 700zl to koszt prądu z całego warsztatu ale według mnie najwiecej prądu zużywa oświetlenie .

Jak wszystkie się nie pala i do tego przyjmując, że masz stare najbardziej popularne rury 40W lub nowsze 38W to 1 h oświetlenia warsztatu to poniżej 1zł. Świetlówka to najlepsze i najtańsze, co możesz mieć bez inwestycji. A koszt poboru energii wliczasz w koszty i odliczasz od podatku, więc nie przesadzaj.
    Tylko zacznij liczyć. Moc posiadanego oświetlenia i koszt KWh. Bo co kolwiek innego załozysz taniej nie bedzie.

1
  • #11 09 Sty 2015 12:54
    januszbe
    Poziom 19  

A może kolega napisze jakie wymiary ma warsztat. Jeżeli jest tam 26 lamp każda ma 130 cm długości to w 2 rzędach daje długość 17m , szerokość to jakieś 6m to się robi 102m kwadratowe (chyba nic nie pomieszałem).

1
  • #12 10 Sty 2015 17:39
    stiff12
    Poziom 20  

Ciekawi mnie jedno, napisałeś, że w warsztacie te 700 zł to cały koszt zużytego prądu. W warsztacie szwagra działa wiele urządzeń elektrycznych ( sprężarka, podnośnik, wiertarki, wkrętarki, czajnik bezprzewodowy itp.). Ja bym zrobił wymianę świetlówek, gdyż ceny ich ostatnio spady, a powód jest znany.

0
  • #13 10 Sty 2015 19:21
    Złota
    Poziom 12  

stiff12 napisał:
    czajnik bezprzewodowy

Wifi?
    stiff12 napisał:
    gdyż ceny ich ostatnio spady, a powód jest znany.

Lewe podłączenie?

LED odradzam, dobre to do latarek itp ale żeby oświetlić warsztat... Jeżeli lampy świecą się non stop 9 godzin to zakup metahalogenu będzie dobrym rozwiązaniem.

0
  • #14 10 Sty 2015 20:20
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Średnio daje to 22kWh/dobę a to daleko do 700zł.
    Ja gdzie indziej bym szukał.
    Albo założył cegówke na fazę i patrzył kiedy co i jak dużo pobiera.

Zresztą przy tym metrażu to nie jedno stanowisko jest i to normalne.
    2 stanowiska + komputer ,,kompresor, alarm, monitoring to ok 4 stówy w lecie w zimie więcej.

Jeśli oświetlenie nie jest za słabe to nie ma co zmieniać. A jeśli za słabe to wystarczy wyczyścić oprawy i rury.

0
  • #15 10 Sty 2015 20:54
    stiff12
    Poziom 20  

[quote="Złota"]

stiff12 napisał:
    czajnik bezprzewodowy

Wifi?
    Gdzie ty mieszkasz - w puszczy czy w Trójmieście? Nie wiesz co to Wi-Fi?
    stiff12 napisał:
    gdyż ceny ich ostatnio spady, a powód jest znany.

Lewe podłączenie? Jakie lewe, ceny niższe bo led górą!
    Nie komentuj porad tylko proponuj rozwiązanie problemu.

0
  • #16 18 Sty 2015 23:48
    mobydex
    Poziom 15  

Witam
    Rozwiązanie oświetlenia w warsztacie samochodowym to głównie oświetlenie miejscowe - aut na kanale, podnośniku i kilka opraw ogólnego. Analiza jak pisał poprzednik dużo by wyjaśniła, lampa ukierunkowana 45 stopni i 2m wysokości (przykład) do stanowiska zmienia całkowicie wszystko niż oprawa 4 metry prosto w podłogę. A tak w ogóle nowe oprawy z przeźroczystym kloszem i świetlówką o barwie 840, dużo zmienią. Można też odmalować ściany dla lepszego efektu odbijania światła. Zakładałem oprawę led odpowiednik 2x36 w może trochę więcej, i cena to około 500 zł. Ale to kwestia kasy.

0
  • #17 19 Sty 2015 00:13
    bearq
    Poziom 36  

Koledzy mają rację, świetlówki to chyba najlepsze co może być. Ledy kosztują i to nie mało do tego taka inwestycja zwraca się dość długo. Nawet jeśli to świetlówkę obijesz wymienisz za 10zł i świeci dalej a led będzie bolał i to bardzo

0
  • #18 19 Sty 2015 13:31
    bmxoknw
    Poziom 9  

Jednak zdecydowałem się na wymiane przepalonych świetlówek na nowe (cena okolo 10zl za sztuke) + do tego nowe startery i folia odbłyśnikowa.

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i pomoc .

0
  • #19 24 Lut 2015 11:50
    wnoto
    Poziom 32  

Chyba najlepsze rozwiązanie wybrałeś ?

Dlaczego nowe startery ?
    Co to jest folia odbłysnikowa ? folia aluminiowa kuchenna ?

Wymaluj ściany na biało ... zdziwisz się o ile jest jaśniej.

0
  Szukaj w 5mln produktów