Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

krups EA 8050 - Mam pytanie jak zdjąć to pokrętło do ustawiania grubości mieleni

stanisław tabasz 30 Jan 2015 20:19 19347 83
 • #31
  stanisław tabasz
  Level 11  
  Nie wszedł do komputera film, dla zobrazowania usterki testu. Ale to dobrze, bo w trakcie następnego filmowania (chciałem skrócić plik) obudził się ekspres. Pokazał wejście w tryb roboczy i zrobiłem kilkanaście płukań. Gdy włączyłem kawę, ekspres po zmieleniu kawy zatkał się, woda wylała się pod spód, a szufladką wyciągnąłem bardzo grubo zmieloną kawę. Trochę breji dostało się zamiast sprasowanych fusów do pojemnika na fusy. Ekran czasami wariuje, pokazując wymianę filtra, na chwilę test, prog i wraca do kawy. Teraz rozbiorę go z powrotem i zobaczę skąd się leje. Może coś źle złożyłem? Nie wymieniłem uszczelek w dystrybutorze, a teraz myślę, że je też wymienię, bo kupiłem cały kpl. Na razie. Pozdrawiam Stan
 • #32
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  stanisław tabasz wrote:
  Nie wymieniłem uszczelek w dystrybutorze, a teraz myślę, że je też wymienię, bo kupiłem cały kpl.


  Uszczelki w dystrybutorze (Link)? Które chcesz wymieniać?

  stanisław tabasz wrote:
  Gdy włączyłem kawę, ekspres po zmieleniu kawy zatkał się, woda wylała się pod spód, a szufladką wyciągnąłem bardzo grubo zmieloną kawę.


  To albo młynek źle ustawiony i grubo mieli i zbyt dużo kawy po mieleniu do kotła wpadło i tłok nie uszczelnił i bokami wodę wyciskało, lub uszczelka tłoczyska jest do wymiany (Link)


  Czyli widzę, że ekspres działa, nie pokazuje już błędu "5".
 • #33
  stanisław tabasz
  Level 11  
  Uszczelkę tłoczyska wymieniłem ze wszystkimi, ale zostało mi parę uszczelek ( myslałem, że to dystrybutor. Muszę jeszcze raz zerknąć do instrukcji, które. Błędu nr 5 nie pokazuje. Młynek trzeba ustawić? Tak zrozumiałem. Faktycznie zamiast pudru kawy była kaszka na szufladce. Może źle wyrzucają wyrzutniki kawę z młynka? Tak coś czytałem, że mogą się wyłamać i wypaść całkowicie (wyrzutniki). Dobranoc, pozdrawiam. Stan
 • #34
  stanisław tabasz
  Level 11  
  Zniknął bład nr 5, czyli opłaciło się wymienić przepływomierz. Dalej ucieka woda i to jest przyczyną mniejszej ilości kawy niż pokazuje wskaźnik. Już wiem co zawierał jeszcze zestaw naprawczy:4 czarne uszczelki do siłownika (biały element) obok kotła (bojlera). Jeszcze raz rozbiorę ekspres, wyczyszczę, zobaczę którędy wyciekała woda i/lub kawa i wymienię resztę uszczelek na tłoczysku siłownika. Wymieniłem wcześniej uszczelki tłoka prasowania kawy i uszczelkę barista. Uwaga! Młynek mieli tak grubo jak kasza, więc wyreguluję go. Wcześniej odpiąłem przypadkowo wężyk od zaworu 2-barowego, pionowy, do czego go dopiąć? A może on zwisa w dół jako spust po zadziałaniu jego jako zaworu bezpieczeństwa?
  Pozdrawim Stan
 • #35
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Uszczelki zestawu naprawczego są do kotła (2 tłoka, 1 tłoczyska i dwie różnej wielkości do siłownika hydraulicznego).
  Wężyk z zaworu 2 barowego idzie do takiego elementu z tworzywa (będziesz wiedział i który element mi chodzi, bo z drugiej strony podłączony jest gruby wężyk zaworu pompy). Akurat nie mam fotki pod ręką, aby pokazać.
  Młynek powinien tak mielić, by się nie robiło błoto, ziarnistość coś jak cukier lub troszkę grubiej. Krążek (pokrętło na max) powinien mieć 9-11mm wysokości). Zbyt mały to słaba kawa będzie, zbyt wysoki to będą kłopoty z wyrzutem i będzie pojawiał się błąd, tłok nie zejdzie na tyle nisko by uszczelka/i uszczelniły i będzie lało się.
 • #36
  stanisław tabasz
  Level 11  
  Katastrofa. Wszystko zaczynam od nowa. Pojawił się przy teście z powrotem komunikat: błąd nr 5, a więc wracamy do punktu wejściowego. Blokuje się nabieranie wody, tam muszą być cząstki kamienia, gdzieś w rurce metalowej (nie wężykach). Rozbiorę dystrybuto i, kocioł, wyczyszczę i pozmieniam resztę uszczelek. Znalazłem chyba to samo na Waszych postach, cytuję:

  Udało się doprowadzić ekspres do działania. Wymieniłem dystrybutor wody na nowy zakupiony w sklepie internetowym z częściami zamiennymi opisanym wcześniej. Dystrybutor delikatnie różnił się od tego co był zamontowany przed naprawą, ale pasował bez większego problemu (nawet mam wrażenie, że jest solidniejszy). PEWNIE I MNIE TO CZEKA.
  Udało się także mi ustalić co dokładnie było przyczyną usterki. Mianowicie element, który wskazałem na swoim rysunku jako miejsce wycieku w środku posiada tłoczek ze sprężynką. Za pierwszym razem jak otworzyłem ten tłoczek to tego nie zauważyłem, gdyż zapiekł się on w środku komory i wyglądało to jakby był on częścią zlaną z obudową. Dopiero jak dotarł do mnie nowy dystrybutor to z ciekawości otworzyłem to miejsce i ku mojemu zdziwieniu wyleciał ów tłoczek ze sprężynką i wszystko stało się jasne.
  Przyczyną było zablokowanie się tłoczka, przez co woda pod ciśnieniem nie mogła dotrzeć do kotła. Uszczelka ta okazała się najsłabszym miejscem i zadziałała jak zawór bezpieczeństwa.
  Blokowanie tego tłoczka wynika z za kamienienia oraz z cofania się resztki wody z kotła zawierającej cząstki zmielonej kawy. W zasadzie to można by na upartego powiedzieć, że jest to błąd konstrukcyjny, gdyż woda nie powinna się cofać, a przynajmniej nie z ciałami stałymi. Przecież to oczywiste, że prędzej czy później kawa ta zablokuje ten tłoczek.

  Pozdrawiam i proszę o weryfikację.
  Stan
 • #37
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Niestety ja takiego przypadku nie miałem. Owszem wymieniałem zawór 2 barowy w przypadkach jak krążki nie były wysuszone, a mokre, jak zawór ten przepuszczał (był objaw, że siłownik działa, tłok idzie na dół, ściska kawę, dochodzi do końca i w tym momencie ciśnienie osiąga max i przepływ maleje do 0 i ma przestać pompować i przełączyć dystrybutor, a z uszkodzonym 2 barowym zaworem pompa pompuje dużo dłużej lub cały czas - wtedy jest inny błąd. Dystrybutor najczęściej wymieniałem jak miał wyciek.
  Błąd 5 miałem tylko w przypadku zatkanego filtra w pojemniku z wodą, filtra wewnątrz, uszkodzonej pompy, uszkodzonego przepływomierza (częściej nieszczelny i zasysał powietrze), pojedyncze przypadki to kamień kotłowy / drobinki kawy w dystybutorze / kotle. Raz tak zakamieniony kocioł miałem, że musiałem wiertłem przepychać króćce i potem odkamieniaczem. Brudy w dystrybutorze raczej spotykane były w starszych modelach, gdzie nie było filtra wewnętrznego.

  Może ktoś jeszcze pomoże, bo ma większe doświadczenie niż ja.
 • #38
  stanisław tabasz
  Level 11  
  Witam Podpiąłem wężyk z zaworu 2-barowego, bo mi wyleciał, a Marcin napisał jak to zrobić. Zmieniłem wszystkie uszczelki w siłowniku. Tu miałem oznaki awarii. Pierścienia Segera na trzpieniu już nie było, zardzewiał i wypadł sam( zachowała sie jedynie zardzewiała część w rowku trzpienia). Obie sprężyny były zamoczone i podrdzewiałe od dołu na wysokość 3 cm. Nasmarowałem te sprężyny i uszczelki, zmontowałem siłownik, nałożyłem nowego Segera i złożyłem cały ekspres. Po wcześniejszej wymianie uszczelek w zaparzaczu: 2 czerwone tłoka i tzw. baristę, oraz wymianie przepływomierza oczekiwałem usunięcia niesprawności wycieku i usunięcia awarii napełniania ekspresu, czyli błędu nr 5. NIESTETY ZNOWU WŁĄCZA SIĘ TEST I PO 2 PRÓBACH NAPEŁNIENIA EKSPRESU (pompuje wodę dyszą pary, tak ok. 100 ml), POKAZUJE USTERKĘ, BŁĄD NR 5. Punkt wyjściowy, taki komunikat pokazuje cały czas, od początku. Wiem, że panowie Marcin i Nioop macie już dość, ale ja też się nie skarżę, a siedzę przy tym już z 50 godz. Ja to po prostu lubię. Najgorzej jak nie mam pomysłu co zrobić dalej. Pozdrawiam Stan. krups EA 8050 - Mam pytanie jak zdjąć to pokrętło do ustawiania grubości mieleni krups EA 8050 - Mam pytanie jak zdjąć to pokrętło do ustawiania grubości mieleni
 • #39
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  stanisław tabasz wrote:
  NIESTETY ZNOWU WŁĄCZA SIĘ TEST I PO 2 PRÓBACH NAPEŁNIENIA EKSPRESU (pompuje wodę dyszą pary, tak ok. 100 ml), POKAZUJE USTERKĘ, BŁĄD NR 5.
  .

  Czyli układ drożny, pompa pompuje. Elektronika nie widzi impulsów z przepływomierza.

  Pokaż płytkę elektroniki (tą boczną) wraz z wpiętymi wtyczkami (zaznacz, która wtyczka przepływomierza) + fotki przepływomierza (wtyczki, wężyków tak z góry (z zaznaczeniem, który wężyk idzie do pompy)).
 • #40
  stanisław tabasz
  Level 11  
  krups EA 8050 - Mam pytanie jak zdjąć to pokrętło do ustawiania grubości mieleni krups EA 8050 - Mam pytanie jak zdjąć to pokrętło do ustawiania grubości mieleni Witam Przesyłam zdjęcia płytki elektroniki i wężyków z przepływomierzem. Czy o to chodziło? Pozdrawiam. Stan
 • #41
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Tak. Wygląda, że wszystko jest OK. Przepływomierz (dolna rurka wlot, górna wylot do pompy). Nie mam pomysłów więcej.
 • #42
  stanisław tabasz
  Level 11  
  krups EA 8050 - Mam pytanie jak zdjąć to pokrętło do ustawiania grubości mieleni Propozycji nie mam, ale nalałem wody przez kocioł zaparzacza i ruszył ekspres. Po kilku kawach zażą krups EA 8050 - Mam pytanie jak zdjąć to pokrętło do ustawiania grubości mieleni dał kilkukrotnie opróżnienia pojemników, wymiany filtra i na końcu pokazał błąd nr 12. To na tyle. Pozdrawiam Stan
 • #43
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Błąd 12 jak i 13 jest związany z sygnałem mikrowyłącznika kotła (ten obok zaworu 2 bar). Powodem albo zbyt duża ilość kawy mielonej, albo uszkodzenie mechaniczne kotła. Serwisówka pisze o tym: " Brak uniesienia sworznia:-zatkane sitka w komorze ekstrakcji kawy-wypadnięcie sworznia podczas podnoszenia siłownika(przywrócić odpowiednie naprężenie sprężyny)-„switch” niewłaściwie się zamyka-przewody zbyt mocno naprężone - brak zwolnienia dźwigni przez metalową część -> umieścić podkładkę grubość 1 mm (φ5mm) pomiędzy przykręconą podstawą wyłącznika a metalową płytą -połączenie elektryczne złej jakości-„switch” niekompletny (ruchoma część)."
  Gdzieś na forum pisało co dokładnie jest przyczyną i jak to naprawić.

  Coś pechowy masz ten ekspres.
 • #44
  nioop

  Home appliances specialist
  Panie Stanisławie..
  Dla mnie ten opis jest niejasny, uzywam innych pojęć, niektórych rzeczy nie rozumiem..
  Np. Jak to można nalać wody przez kocioł zaparzacza ?

  Dlatego w dalszym ciągu proszę o film, pracy ekspresu ze zdjętą obudową górną tak by było widać co się dzieje z siłownikiem, ile i jak podaje młynek kawy i czy i jak leci woda z dysz z przodu.. By było wszystko widoczne..
  Ułatwi mi to diagnozę zdecydowanie..

  Podpowiem, że dużym ułatwieniem jest założenie tunelu z pustej rolki papieru toaletowego na młynek i wsypać do niego kawę, (stworzyć tak jakby komin do kawy) tak by móc sprawdzić ekspres bez obudowy..
 • #45
  stanisław tabasz
  Level 11  
  Dzień dobry
  Wodę wlałem od strony tłoka do kotła, tam gdzie wsypuje się proszek kawy (naturalnie tłok był w pozycji górnej i umożliwił dostęp).
  Sytuacja się teraz zmieniła znowu. Po załączeniu rozpoczyna się test, ale nie pokazuje się błąd nr.5, lecz opróżnij 2 pojemniki i oczyść szufladę i tak w kółko, kończy się po kilkakrotnym wykonaniu wyciągania pojemników, wskazaniem błąd nr.12.
  Na dodatek po dłuższym wyłączeniu ekspresu z zasilania (30 minut), w czasie testu, czasami ekspres załapie i pokaże komunikat: wykonać płukanie?, i po płukaniu można zrobić kawę, jednorazowo. Po zaparzeniu tej (dobrej) kawy, włącza komunikat opróżnić 2 pojemniki. Dalej powtarza opróżnij pojemniki.
  Jak się wyłączy na parę minut z sieci komunikat z pojemnikami powtarza, chyba, że na dłużej przerywa test...itd.
  Załączam krótki filmik, jak przejdzie mi przez komputer 64 MB. Jutro spróbuję złapać wykonywanie kawy i sfilmować. Niestety mam 4 programy antywirusowe, bo ciągle wnuki łapały na bajkach pornusy i POLICJA itp, a teraz te programy antywirusowe nie puszczają moich załączników. Pozdrawiam Stan
 • #46
  nioop

  Home appliances specialist
  stanisław tabasz wrote:
  Wodę wlałem od strony tłoka do kotła, tam gdzie wsypuje się proszek kawy (naturalnie tłok był w pozycji górnej i umożliwił dostęp)


  I woda ta wyparowała podczas nagrzania termobloku a ta która nie zdążyła wyleciała dołem do tacki - Więc nie widzę sensu nalewania wody w te miejsce :] Gdyż w 10 sekund po jej nalaniu już jej tam nie będzie..

  Dlatego po raz enty proszę o zamieszczenie konkretnego filmu zamiast pisania setek postów..
  Proszę mnie źle nie odebrać, lecz wydaje mi się, że namieszał Pan przy tym ekspresie chyba wszystko co się dało.. ;]
  Z opisu wynika ze młynek jest źle ustawiony(ciekawe czy jeszcze nadaje się do użytku), coś z przepływem wody, jak każe tacki opróżniać to zapewne coś jest pomieszane z dźwignią pod siłownikiem.. :D
  A zaczeło się od tylko zablokowanego młynka.. - To taka przestroga ;)
 • #47
  stanisław tabasz
  Level 11  
  Niestety filmiki nie wchodzą nawet do 8 MB. Teraz jest opróżnianie pojemników i błąd nr.12. Dopóki nie wlałem wody od drugiej strony, czyli od kociołka, komunikat błąd nr 5. pokazywał brak napełniania ekspresu. Sprawdzę jutro switch'e pojemników fusów, czy tam coś nie łączy. Pozdrawiam Stan
 • #48
  stanisław tabasz
  Level 11  
  Witam
  Jeszcze raz dla wyjaśnienia. Wodę wlałem do kociołka jeden, jedyny raz, bo podejrzewałem, że przez zator w przewodach (zaschnięte fusy, czy kamień) nie dostaje sie woda do kociołka od strony dystrybutora, co sygnalizował błąd nr5. Wlana woda szybko wpłynęła do obiegu, nie stała w kociołku i sądzę, moje przypuszczenia chyba były słuszne. Wodę zostawiłem na parę godzin. Potem przy uruchomieniu i teście ekspres kichnął i już komunikat nr5 się nie pojawił. Chyba to pisałem, że ekspres nie był używany ponad pół roku i mógł zwyczajnie zaschnąć.

  Teraz się skupiam nad błędem nr12, i czytam w instrukcji obsługi:
  Przyczyna komunikatu: błą nr12 i błąd nr13 to brak uniesienia sworznia wyrzucającego fusy w czasie do 3 sekund, czyli za późno wyrzuca z powodu:

  -zatkane sitka w komorze ekstrakcji kawy (kociołek)

  -wypadnięcie sworznia podczas podnoszenia siłownika (przywrócić odpowiednie naprężenie sprężyny)

  -„switch” niewłaściwie się zamyka

  -przewody zbyt mocno naprężone

  -brak zwolnienia dźwigni przez metalową część -> umieścić podkładkę grubość 1 mm ( fi 5 mm) pomiędzy przykręconą podstawą wyłącznika a metalową płytą?

  -połączenie elektryczne złej jakości

  -„switch” niekompletny (ruchoma część)?

  Nie wszystko rozumiem, ale tego się trzymam.
  Pozdrawiam Stan
 • #49
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Co do błędu 12/13 to jak zespół kotła podnosi ramię z tłokiem do góry, to w końcowym cyklu następuje krótki impuls dolnego switcha. Jeżeli tego impulsu nie ma, to jest błąd 13 i ekspres ponawia próbę. Jak próba udana to OK, jak nieudana to błąd 12.
 • #50
  stanisław tabasz
  Level 11  
  Pan Marcin napisał:Co do błędu 12/13 to jak zespół kotła podnosi ramię z tłokiem do góry, to w końcowym cyklu następuje krótki impuls dolnego switcha. Jeżeli tego impulsu nie ma, to jest błąd 13 i ekspres ponawia próbę. Jak próba udana to OK, jak nieudana to błąd 12.

  Pyta Stan: Czy to oznacza, że powinienem dostać się do dolnego (gdzie on jest?) switcha i coś regulować? Proszę o propozycję, co mam robić, bo nie rozumiem tekstu z instrukcji obsługi, cytuję:
  Brak zwolnienia dźwigni przez metalową część -> umieścić podkładkę grubość 1 mm ( fi5 mm) pomiędzy przykręconą podstawą wyłącznika a metalową płytą

  No i co z komunikatami: opróżnij pojemniki?
  Aha i jeszcze jak zdemontować młynek? Chcę podregulować grubość mielenia, bo za grubo mieli, a dźwignią regulacji nie daje rezultatu, muszę to zdemontować, aby zobaczyć co trzyma zmniejszanie grubości mielenia?

  Pozdrawiam
  Stan
 • #51
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Nie wiem czy podkładka pomaga. Komunikat o opróżnieniu pojemnika jest dlatego, że ekspres "myśli" że jest on pełny i nie może nowych fusów wrzucić i nie widzi impulsu ze switcha. Jak jest zbyt dużo kawy zmielonej, to też tak jest i często nie umie jej wyrzucić.
 • #52
  stanisław tabasz
  Level 11  
  Panie Marcinie
  Wrócił komunikat nr 5. Rozkręcę wszystko z powrotem: odepnę przepływomierz, zdemontuję kocioł, siłownik, zawór 2-barowy i spróbuję przedmuchać przewody. Podreguluję switche, wyrzutnik kawy i młynek. Jednak lekko tracę nadzieję na wskrzeszenie. Chyba ekspres podzieli los budzika i żelazka, które remontowałem bez sukcesu.
  Pozdrowienia Stan
 • #53
  stanisław tabasz
  Level 11  
  Rozebrałem ekspres. Zablokowany był kawą grubo zmieloną tłoczek zaworu 2-barowego. Kabelki od wyłącznika wyrzutu były tak napięte, że dźwignia wyłącznika mogła mieć problemy z rozwarciem styków. W zaparzaczu było mnóstwo grubej kawy. Rozciągnąłem trochę sprężynę tłoka zaparzacza, aby była mocniejsza. Pod switch wyrzutnika fusów, na blachę mocującą podłożyłem podkładkę Φ5x1mm, bo dźwignia wyłącznika się kiwała. Jeszcze nie montuję, muszę sie z tym "przespać". Jutro dokonam ponownej analizy, może jakichś supozycji działania poszczególnych mechanizmów i elektroniki. Nabieranie wody, grubość mielenia kawy, oraz prasowanie i wyrzucanie fusów, to tematy do ewentualnego sprawdzenia przed montażem ostatecznym. One biorą udział w błędach 5 i 12 pełnego cyklu. Pozdrawiam Stan
 • #54
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Jeżeli w zaworze 2 - bar pełno syfu, to pewnie w dystrybutorze na zaworkach ceramicznych też będzie.
 • #55
  stanisław tabasz
  Level 11  
  Sprawdzę dystrybutor w/g nagrania internetowego video Mariusza Grdenia z Oławy pt. " Krups EA 8050 Wyciek". Pozdrawiam Stan
 • #56
  stanisław tabasz
  Level 11  
  Szanowni Panowie
  Pragnę serdecznie podziękować wszystkim internautom, którzy pomagali mi przy naprawie mojego Krupsa EA 8050. Szczególnie Panu Marcinowi ze Śląska. Pan Nioop nie wierzył w powodzenie, a jednak. Mój Krups jest naprawiony. Zrobił już kilka kaw, bez żadnych komunikatów. Dla ewentualnych poszukujacych w przyszłości pomocy podaję prawdopodobne przyczyny awarii i sposób rozwiązania:
  Ekspres nie czyszczony przez 3 lata przytkał młynek,a kurzem kawowym bebechy.
  W ciągu tych lat wytarły się uszczelki (z zestawu naprawczego) powodując wycieki wody i zaparzonej kawy. Ta mieszanina zabetonowała plastiki i przewody. Zawiesił się tłoczek zaworu bezpieczeństwa(2-barowy). Brak przepływu wody pokazał błąd nr5, czyli usterkę pompy (przepływomierza). Kapiąca z siłownika woda spowodowała zardzewienie pierścienia Segera trzpienia siłownika i wypadnięcie pierścienia, a to spowodowało brak wyrzutu fusów. Końcowe komunikaty "opróżnij pojemniki" pochodziły od switcha wyrzutnika fusów przy siłowniku. Dwa powtórzone takie cykle powodowały komunikat: błąd nr12.
  Co zrobiłem dzięki poradom szanownych Panów:
  Rozebrałem ekspres, wyczyściłem z kawy, szlamu, brudu i kamienia. Wyczyściłem osad i wymieniłem uszczelki ( cały zestaw naprawczy) w zaparzaczu, siłowniku i zaworze 2-barowym. Wymieniłem przepływomierz, bo terkotał. Naciągnąłem sprężynki bo zwiotczały, podregulowałem switche, założyłem nowy pierścień Segera na trzpień siłownika.
  Co zalecam: po każdym roku eksploatacji czyszczenie wnętrza ekspresu i młynka po rozebraniu z obudowy. Musisz zrobić to sam, ja szukałem warsztatu 3 lata, bez powodzenia krups EA 8050 - Mam pytanie jak zdjąć to pokrętło do ustawiania grubości mieleni (luka rynkowa). Co 3 lata wymianę zestawu naprawczego(uszczelek) w warsztacie 250 zł, lepiej zrób to sam. Krups EA 8050 za cenę 1500 zł to najlepszy zautomatyzowany sprzęt. Podobne ekspresy są w cenie min 3000 zł. Można mieć 2 jak ja, ale wystarczy dbać o jednego j.w.
  Dziękuję też portalowi Elektroda i jej moderatorom za umożliwienie wykorzystania społecznej wiedzy.
  Do zobaczenia na innych forach. Pozdrawiam
  Stanisław Tabasz
 • #57
  piotrasz
  Level 9  
  Witam wszystkich,

  Wiele uwag z tego tematu pomogło mi w przywróceniu funkcjonalności mojego ekspresu EA 8050 (prawie...). Jednak z jednym problemem nie mogę sobie poradzić, mianowicie od jakiegoś czasu ekspres wyświetla ciągle komunikat o konieczności oczyszczenia szuflady z kawy. Oczywiście wykonanie tego polecenia nie kasuje komunikatu. O ile domyślam się ekspres powinien ponawiać ten komunikat dopiero po określonej ilości cykli przenia kawy. Teoretycznie wyjęcie szuflady i jej ponowne włożenie powinno zerować ten licznik, jednak tego nie robi.

  Czy ktoś mam jakiś pomysł jak ten problem rozwiązać?
 • #58
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Błąd 12 czy 13 się pojawia? Jak często?
  Jak grube są krążki po wykonaniu kawy?
 • #59
  piotrasz
  Level 9  
  Błąd się nie pojawia ani 12, ani 13 tylko notorycznie wyświetla się ten komunikat o konieczności oczyszczenia szuflady.
 • #60
  nioop

  Home appliances specialist
  Nie bardzo rozumiem jak to wygląda..
  Ekspres prosi o wyciągnięcie szufladki.. Wyciągasz i on to widzi wyświetlając by włożyć ją ponownie ? Wkładasz i dalej wyświetla by ją wyjąć ?